جاذبه های گردشگری ورزقان

ورزقان یکی از شهرستان های تاریخی استان آذربایجان شرقی است که در ۷۵ کیلومتری تبریز واقع شده است.راین شهرستان که درمنطقه جنگلی ارسباران قرار گرفته است با توجه به تعدد آثار تریخی و طبیعی سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و حتی خارجی می باشد. به لحاظ تعداد جذب گردشگر ورزقان دومین مقصد گردشگری محبوب در استان محسوب می شود .

این شهرستان به واسطه معادن پرتعداد مس که در خود جای داده است به شهر طلای سرخ ایران نیز معروف است . علاوه بر مس ورزقان دارای معادن طلا و نقره هم می باشد که باعث شده تا بهشت زیبای آذربایجان علاوه بر غنای تاریخی و طبیعی از لحاظ معادن زیر زمینی هم یک منطقه غنی محسوب شود . این شهرستان در کمربند مس جهانی واقع شده و به خاطر داشتن معدن مس سونگون و معدن طلای اندریان (اندرگان) و بسیاری از معادن دیگر به این نام مشهورشده است.

۲۰۵ اثر تاریخی ورزقان شامل قلعه ها، محوطه های تاریخی، تپه ها، خانه های تاریخی، کتیبه های تاریخی، گورستان ها و سنگ های تاریخی به ثبت ملی رسیده است. قلعه ها یکی از آثار مهم هر منطقه است و در استان آذربایجان شرقی، شهرستان ورزقان دارای بیشترین قلعه ها می باشد . شهرستان ورزقان علاوه بر برخورداری از معادن مختلف و آثار باستانی و تاریخی، دارای طبیعت سرسبز و بکری نیز می باشد که گردشگران زیادی را به خاطر بهره مندی از این ظرفیت ها به خود جذب می کند.

برخی از جاذبه های گردشگری این منطقه زیبا را با هم مرور کنیم …

سنگ نوشته سیقندل


کتیبه سیقندل، در روستای سیقندل در ۵ کیلومتری ورزقان و در مسیر جاده ورزقان-اهر واقع شده است. این کتیبه متعلق به سالهای ۷۳۰ تا ۷۵۰ قبل از میلاد است که به دوره شاه ساردور دوم از پادشاهان اورارتو نسبت داده می شود. درست در بالای همین کتیبه قلعه اورارتویی قرار گرفته است که در این قلعه افراد ۶ دوره سکونت داشته اند.

ورزقان | سنگ نوشته سیقندل

سنگ نگاره قوشاداش سونگون


سنگ نگاره ها یا هنرهای صخره ای، یکی از مهم ترین آثار دوره های مختلف است که می تواند نسل آینده را با زندگی گذشتگان پیوند دهد و اطلاعات زیادی از دوره های مختلفی تاریخی در خود داشته باشند. در این آثار می توان حروف رمزی، خط، تبادل پیام، زبان، تاریخ، اسطوره ها، هنر و فرهنگ این دوره ها را دریافت کرد. این سنگ نگاره ها در قوشاداش سونگون یعنی شمال غربی دشت معادن مس سونگون وجود دارد که مربوط به تصاویر رقص انسان و حیوان است. قدمت این نقش برجسته صخره ای سونگون به هزاره ۴ تا۳  قبل از میلاد بر می گردد و به ثبت ملی هم رسیده است.

سنگ نگاره قوشاداش

آغجه قلعه


شهرستان ورزقان در بین شهرهای استان آذربایجان شرقی ، از قلعه های مختلفی به عنوان آثار تاریخی حفاظت و نگهداری می کند. قلعه تاریخی آغجه یا قیزقالاسی در منطقه ورزقان و در ۵۰ کیلومتری شمال غربی این شهر یکی از این قلعه های دیدنی است. این قلعه در داخل جنگل‌های حسنو که به « حسنو میشه سی » معروف‌اند واقع شده است.اکنون تعداد ۶ برج‌ نگهبانی‌ این قلعه سالم باقی‌ مانده‌ است‌ و ۲ برج‌ دیگر در سه‌ گوشه‌ قلعه‌ ساخته‌ شده‌ است‌ که از استحکام زیادی برخوردار هستند.

این بنا متعلق به دوره ساسانیان است و در ساخت این بنا از مصالح دوره های مختلف تاریخی از جمله سنگ لاشه و ملات ساروج مربوط به دوره اشکانیان، آجرهای‌ خشتی‌ مربوط‌ به‌ دوره‌ ساسانیان‌ و ملات‌ گچ‌ برای‌ دوره‌ اسلام‌ به‌ بعد استفاده شده است. قلعه آعجه در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

قلعه تاریخی آغجه

قلعه جوشین


قلعه جوشین از جمله جاذبه های گردشگری ورزقان و از آثار به جامانده از گذشتگان است که در نزدیکی روستای جوشین از توابع بخش خاروانا و در ۲۵ کیلومتری غرب ورزقان بر بالای کوه مرتفع و صعب العبوری واقع شده است. قدمت این قلعه به هزاره اول قبل از میلاد می رسد. این قلعه در بالای کوهی بنا شده و دیوارهای محصور دفاعی آن از سنگ یکپارچه است و این قلعه تنها یک راه ارتباطی دارد. به علت رسیدگی نکردن، بخش هایی از این بنا در طول سال ها تخریب شده است. این قلعه در سال ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

قلعه جوشین

کاروانسرای ایری علیا


یکی از ویژگی های دوره های مختلف تاریخی، وجود کاروانسراها در مسیر راه کاروان ها بوده است. در این مکان ها مسافران و تاجران به استراحت می پرداختند و از امکانات مختلف این کاروانسراها در مدت اقامت نیز استفاده می کردند . یکی از ویژگی های دوره های مختلف تاریخی، وجود کاروانسراها در مسیر راه کاروان ها بوده است. در این مکان ها مسافران و تاجران به استراحت می پرداختند و از امکانات مختلف این کاروانسراها در مدت اقامت نیز استفاده می کردند .

کاروانسرای ایری در روستای ایری علیا از توابع بخش خاروانا در مسیر جاده ایری-تبریز واقع شده ‌است. این کاروانسرا متعلق به دوره های تیموری و صفوی است. معماری کاروانسرای ایری، به سبک  کوهستانی و بدون حیاط مرکزی است ، در حالی که پوشش گنبدی آجری و سنگی و بصورت سه دهانه از ویژگی های دیگر این اثر تاریخی است. این کاروانسرا نیز در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

کاروانسرای ایری علیا

بنای امیرارشد


بنای تاریخی امیر ارشد در ۱۲ کیلومتری غرب ورزقان در روستای آبخواره اوخارا) واقع شده است.از زیباترین جاذبه های گردشگری ورزقان می توان به این این اثر ملی متعلق به دوره قاجار اشاره کرد که در دو طبقه با وسعت یک هزار و صد متر مربع توسط امیر ارشد از سنگ ساخته شده است. این عمارت مجلل و با شکوه توسط مهندس « کرسلنسکی » روسی ساخته شده است.

بنای تاریخی امیر ارشد

مسجد جامع خاروانا


مسجد جامع خاروانا از آثار سده های ۶ و ۷ هجری قمری است که در ۶۰ کیلومتری شهر ورزقان در مرکز بخش خاروانا واقع شده است و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ورزقان به شمار می رود . این مسجد متعلق به دوره ایلخانان است که دارای سه گنبد و شبستان در سه قسمت و محرابی با گچبری های زیبا می باشد. مسجد جامع خاروانا دارای سه کتیبه است که یکی از کتیبه ها در سر در ورودی و دو تای دیگر در داخل مسجد قرار دارد. نوشته های این کتیبه ها نشان می دهد که این مسجد اواخر حکومت ایلخانان مغول ساخته شده و در دوره های صفویه و قاجار مرمت گردیده است.

مسجد تاریخی خاروانا

گنبد الله الله


برج گنبد الله الله از آثار دوره ایلخانان در روستای گوی گنبد از توابع شهرستان ورزقان و بخش خاروانا و در قبرستان قدیمی روستای کبود گنبد قرار گرفته است. این بنا در دو طبقه که شامل سردابه و طبقه اول است ساخته شده است و کلمه الله با آجرکاشی فیروزه ای بر روی آن تزئین شده است، متن کلمات روی بدنه الله و محمد است. این اثر در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی قرارگرفته است.

گنبد الله اللله ورزقان

از آثار دیگر تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهرستان ورزقان می توان به کاروانسرای عباسی برازین، برج کیقال، قوچ سنگی،روستای هدف گردشگری آستمال، روستای کاسین، روستای هدف گردشگری کرینگان، کمپ گردشگری زرآبا، منطقه سرسبز و بی نظیر هفت چشمه، منطقه نمونه گردشگری چیچکلو، منطقه نمونه گردشگری گل آخور، منطقه نمونه گردشگری حماملو و یخچال طبیعی کرویق اشاره کرد

معرفی جاذبه های گردشگری خلخال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code