برای سالمندان چه کنیم و نحوه برخورد با سالمند چیست

مراقبت از سالمندان


سالمندان ارزشمندترین قشر هرجامعه ای هستند زیرا آن ها سال ها از ما مراقبت و نگهداری کرده اند و اکنون از کارافتاده شده اند.

به طور طبیعی این اقشار پس از یک عمر فعالیت و کار، از نظر جسمی و حتی روحی مثل گذشته نمی توانند زندگی کنند و به همین دلیل به تنهایی نمی توانند از خود مراقبت نمایند.

سالمندان در این زمان به توجه و مراقبت های مختلف درمانی، بهداشتی، معیشتی نیازمند هستند. بدن این افراد در این سنین بیش از هر زمان دیگر، ضعیف و آسیب پذیرتر می باشد و به همین دلیل به مراقبت بیشتر نیازمند هستند.

والدین سالمند و هر فرد دیگری در این سنین از نظر بهداشتی به مراقبت های ویژه ای احتیاج دارند که چنانچه  کارهای لازم در این زمینه انجام نگیرد می تواند آنان را به انواع بیماری ها مبتلا کند.

سالمندان در این زمان همچنین از نظر معیشتی نیاز به توجه بیشتری دارند. خیلی از این سالمندان  می  توانند بازنشسته باشند و حقوق مستمری و بازنشستگی نیز کفاف زندگی آنان را ندهد زیرا علاوه بر تغذیه و پوشاک و سایر امور می توانند بیمار نیز باشند که نیاز به دارو و درمان دارند.

هزینه های آنان می تواند خیلی بالاتر از درآمدشان باشد از این رو لازم است در این سنین توجه بیشتری به آنان معطوف شود.

احترام به سالمندان


مهم ترین نکته ای که در موضوع سالمندان و مراقبت از آنان وجود دارد حفظ منزلت و احترام به آنان است. اگر سالمندان از نظر رفاهی و درمانی و بهداشتی در وضعیت مناسبی باشند اما از لحاظ احترام و توجه و حفظ کرامت به آنان بی مهری شود در واقع توجهات دیگر نمی تواند ارزشی برای آنان داشته باشد.

سالمندان یک عمر برای فرزندان خود تلاش و زحمت کشیدند و آنان را در هر شرایطی بزرگ کردند و بیشترین محبت ها و مهربانی ها را نیز نثار آنان کردند بنابراین در دوره سالمندی تنها خواسته ای که می توانند از فرزندانشان داشته باشند همین احترام و سرزدن به آنان است.

سرزدن به سالمندان


سالمندان و والدین همواره در نزد ایرانیان از ارزش و مرتبه بالایی برخوردار بوده اند . اما ممکن است برخی از خانواده ها به هر دلیلی نسبت به این موضوع کم توجه باشند. بسیاری از سالمندان هر چند در شرایط بدی از نظر معیشت زندگی می کنند اما برای آنان دیدن فرزندانشان از هر موضوع دیگری مانند کمک مالی و مسایلی از این قبیل، مهم تر است.

در زمان حاضر برخی از خانواده ها کمتر به والدین خود سر می زنند. حتی برخی از والدین سالمند در خانه سالمندان و آسایشگاه ها حضور دارند اما بندرت فرزندان آنان به دیدار آنان می روند.

بی توجهی به والدین در خانه و آسایشگاه ها می تواند مشکلات آنان را زیادتر کند یعنی آن ها را در برابر بیماری ها آسیب پذیر کند و همچنین از نظر روحی با مشکلات بزرگتری روبرو کند.

سالمندان از نظر سنی در وضعیتی هستند که در مقابل بی مهری ها و نامهربانی ها شکننده تر می شوند و همین موضوع ایجاب می کند که به آنان رسیدگی بیشتری شود.

دیدن نوه ها

سالمندان تنها دلتنگ فرزندان خود نمی شوند بلکه برای دیدن نوه های خود نیز لحظه شماری می کنند. بنابراین بهتر است در دید و بازدیدها، افرادی که سالمندان مشتاق دیدن آنان هستند، را با خود همراه ببریم.

سالمندان-و-نوه-ها

استفاده از تجربیات سالمندان


سالمندان و پیشکسوتان دنیایی از تجربه و مهارت را در اختیار دارند. این تجربیات گرانبها پس از سال های سال حاصل شده است. هیچ یک از این تجربیات به سادگی حاصل نشده است و برای کسب هریک از تجربیات، هزینه ها و وقت زیادی صرف شده است.

استفاده از این تجربیات، راه نسل آینده را هموارتر می کند. نادیده گرفتن تجربیات سالمندان به معنی هزینه مجدد و همچنین صرف وقت است بنابراین عقل سلیم حکم می کند که این تجربیات را از سالمندان بیاموزیم.

سالمندان زمانی در همه حرفه ها و رشته ها فعال بودند و تجربیات گرانبهایی نیز کسب کردند و اگر بتوانیم از این تجربیات به درستی استفاده کنیم و آن را به روز رسانی نماییم خیلی زود می توانیم به اهداف خود درهمه شغل ها و حرفه ها برسیم.

کسالت های سالمندان


اغلب انسان ها پس از رسیدن به دوره سالمندی، به طور طبیعی از خیلی خصوصیات و ویژگی های دوره جوانی فاصله می گیرند و به مرحله دیگری پا می گذارند.

ورود به مرحله جدید و دوره سالمندی برای خود اقتضائات و نیازهای تازه ای به همراه می آورد که برآورده کردن آن ها، از نیازهای این دوره محسوب می شود.

به طور طبیعی سالمندان در این دوره از نظر جسمانی ضعیف تر می شوند و این کسالت ها باعث می شود که صبر و حوصله آنان نسبت به روزهای دیگر کمتر شود. دوره سالمندی همراه با انواع بیماری و کسالت ها همراه است از این رو باید مراقبت ها بیشتر شود تا آنان شرایط خوبی در خانه یا هر جایی که سکونت دارند، داشته باشند.

راهکارهای داشتن زندگی سالم و طولانی‌تر

سالمندان کجا زندگی کنند؟


مکان مناسب زندگی سالمندان کجاست؟ سالمندان کجا را برای ادامه زندگی ترجیح می دهند؟ اینها سئوالاتی است که باید در گفت و گو با سالمندان و والدین سالمند به آن رسید.

اگر شما از سالمندان و والدین سالمند خود بپرسید که کجا را برای زندگی انتخاب می کنید به طور قطع به مکانی اشاره می کنند که در آنجا زندگی کرده اند، اگر این امکان برای آنان فراهم نشود خانه فرزندان خود را انتخاب خواهند کرد.

اما همه سالمندان می دانند که امروزه زندگی در خانه فرزندان با گذشته فرق کرده است. اگر در سال ها و دهه های پیش سالمندان با فرزندان خود زندگی می کردند اما حالا اندکی این رویه تغییر یافته است. با اینحال همین حالا خیلی از والدین و سالمندان در خانه فرزندان خود زندگی می کنند و از مواهب آن نیز بهره مند می شوند.

اگر زندگی در خانه فرزندان برای سالمندان مهیا شود یک امر بسیار خوب و پسندیده است. اما حضور در خانه فرزندان اقتضائاتی دارد که باید رعایت شود یعنی همه رسیدگی ها به سالمندان به خوبی انجام گیرد تا آنان بتوانند زندگی راحتی داشته باشند. احترام و حفظ کرامت سالمندان از جمله موضوعاتی است که باید در خانه فرزندان رعایت شود.

عوارض فشارخون پایین

مزیت زندگی با سالمندان


زندگی با سالمندان مزیت ها و محاسن زیادی برای ساکنان خانه دارد. سالمندان می توانند مهارت ها و حرفه هایی که در این سال ها آموخته اند در محیط آرام خانه به نوه های خود انتقال دهند تا آنان بتوانند با دغدغه کمتری به بازار کار راه پیدا کنند.

اکنون خیلی از افراد از این طریق به مهارت دست یافته اند و به بازارکار راه پیدا کرده اند. این روش باعث می شود که همه گذران وقت سالمندان ثمربخش سپری شود و هم مهارت و هم حرفه ای به نوه های خود بیاموزند تا آنان دغدغه کار و اشتغال نداشته باشند.

چگونه حسادت کودک را کنترل کنیم

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.