فیلترینگ در کشور ایران دیگر پاسخگو نمی باشد

فیلترینگ در کشور ایران دیگر پاسخگو نمی باشد

بی شک با بسیاری از سایت ها مواجهه شدید که فیلتر هستند،پرواضح است که؛فیلتر اینترنتی یا فیلترینگ، عبارت است از محدود کردن دسترسی کاربران اینترنت به وب‌گاه‌ها و خدمات اینترنتی که از دیدگاه متولیان فرهنگی و سیاسی هر کشور برای مصرف عموم مناسب نیست، اِعمال فیلتر معمولاً به وسیلهٔ ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی انجام می‌شود ولی تعیین سطح، مصادیق و سیاست‌های فیلترینگ با حکومت‌هاست.

اما آنطور که بنظر می آید و آمار ها نشانگر هستند،این است که کاربران راههای بسیاری جهت دسترسی به سایت های فیلتر پیدا می نمایند.بر اساس گزارش رئیس هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران، فیلترینگ در کشور دیگر پاسخگو نیست و موج جدیدی از فلیتیرینگ در راه است، به عبارت دیگر فضایی جدید در حوزه خدمات اینترنتی در کشور بازگشایی می‌شود.

برات قنبری با بیان اینکه هیئت مدیره شرکت مخابرات هیچ وقت به دنبال بستن فضا نبوده‌ است، گفت:”در کشور ما فیلترینگ جواب نمی‌دهد وباید به دنبال فیلترینگ هوشمند در کشور باشیم. رویکرد ما نه انسدادی بلکه گسترش خدمات است. تجربه نشان داده است که در کشور ما اگر یک سرویسی مسدود شود، جایگزین‌های آن پیدا می‌شوند و فقط زحمت مردم زیاد می‌شود.”

 

فیلترینگ در ایران


همچنین به گفته‌ی وی، در دولت قبلی نتوانستیم سرویس IPTV یا ویدئو یا قوانین کپی‌رایت را فعال کنیم. در دور جدید و با همکاری صداوسیما و سایر وزارتخانه‌ها فضای جدید خدمات اینترنتی گسترش می‌یابد؛ در این صورت شیوه‌ی رفتار مردم در فضای اینترنتی عوض می‌شود و پهنای باند نیز گسترش پیدا می‌کند.قنبری در مورد حفاظت در فضای مجازی، گفت:”برای ما فرهنگ و امنیت مهم است. ما به‌عنوان ICT باید امنیت‌سازی و فرهنگ‌سازی کنیم. زمانی که در کشور بزرگی همچون چین کودکی را در عرض ۱۵ ساعت از طریق تکنولوژی‌های نوین پیدا می‌کنند، این یعنی ICT امنیت‌آفرین است.”

بر اساس گزارش قنبری، در فضای واقعی بازار قیمت یک کالا با اجتناب هزینه‌های جانبی یا سرقفلی مغازه محاسبه می‌شود؛ اما در فضای مجازی این هزینه‌ها دیگر وجود ندارد. بعد مکان در معاملات اقتصادی با رشد این فضا در حال برچیده شدن است. امروز دورترین روستاها در کشور محدودیتی در برقراری رابطه اقتصادی با تهران ندارند.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.