چرا زلزله شب اتفاق می افتد؟

چرا زلزله شب اتفاق می افتد؟

قطعا تا به امروز و پس از زلزله هایی که اخیرا در شهرهای ایران نظیر کرمانشاه و حتی زلزله تهران و کرج اتفاق افتاد، برای شما نیز این سوال پیش آمده است که چرا این زمین لرزه ها در شب اتفاق می افتند؟!  اگر دقت کرده باشید اکثر زلزه های رخ داده در این چند مدت در محدوده ساعات شبانه می باشد. هر پدیده ای در روی زمین دارای یک علت می باشد و از قانون خاصی تبعیت می کند. . کارشناسان زلزله نگاری و مراکز زلزله سنجی، اخیرا در پی پاسخ به این مطلب آمده اند که این سوال را به صورت علمی و عمومی پاسخ دهند.

چرا زلزله شب اتفاق می افتد؟

رابطه بین وقوع زلزله و زمان آن چیست؟

از نظر کارشناسان، علم زمین شناسی، پدیده ی زلزله تابعی مشخص از نسبت گرانشی انرژی ذخیره شده در سطح گسل موجود در یک منطقه ی زمینی  به مقاومت آن صفحه است. تغییر در زمان وقوع زلزله زمانی اتفاق می افتد که تغییر در فشار وارده بر میدان تنش یا مقاومت سطح گسل ایجاد شود و این دو با هم رابطه مستقیم دارند. حال این که چه مواردی دقیقا ممکن است در  زمان اتفاق افتادن این پدیده ها موثر باشد، مختلف است و برای آن ها نمی توان علل خاصی را مطرح کرد.

فاطمی عقدا در مورد چرایی وقوع زلزله های ایران در شب، با رد این موضوع گفت:وقوع زلزله در هر ساعت از شبانه روز امکان پذیر است و اینکه بگوییم زلزله های تهران تنها در شب رخ می دهد،صحیح نیست. اگرچه جزر و مد و فاصله ماه و خورشید تاثیر نسبی دارد. اما نمی توان گفت زلزله های ایران فقط در شب رخ می دهد.

رئیس سابق پژوهشکده سوانح طبیعی در مورد چرایی وقوع زلزله های ایران در عمق کم،گفت: عمق وقوع زلزله در دنیا تابع زمین شناسی و زمین شناختی منطقه است که همین موضوع عمق زلزله را تعیین می کند. ضخامت و عمق پوسته زمین از علل دیگر تعیین سطح وقوع زلزله است. در ایران زلزله در عمق چند کیلومتری تا ۳۲ کیلومتری رخ می دهد و این موضوع به شکستگی پوسته مربوط است.

از جمله ی این اتفاقات تاثیر گذار می توان به وقوع زلزله های دیگر در صفحات مشترک زمینی، تغییرات سطح آب زیر زمینی، حرکت توده ی مایع ماگمایی در اعماق زمین، نیروی گرانش ماه بین خورشید و سایر سیارات دیگر که به جو کره ی زمین نزدیک هستند، طوفان های مغناطیسی ایجاد شده به هر علتی، لکه های خورشیدی قدیم و جدید، تغییرات دمایی در جو کره ی زمین و در نهایت انفجارات هسته ای را نام برد. از بین تمامی این موارد، زلزله های اطراف یک منطقه، اثری بیشتر و مشهود تر نسبت به سایر عوامل دیگر در وقوع زلزله دارد که علت آن گسست و شکست و یا حرکت صفحه های زمینی است.

1 نظر
  1. محمدی می گوید

    ممنون از مطلب مفیدتون
    ولی من باز متوجه نشدم چرا زلزله بیشتر در شب اتفاق می افتد؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.