آتیلا پسیانی در جمع ستاره‌ها به خاک سپرده شد

پیکر آتیلا پسیانی امروز با حضور جمع کثیری از هنرمندان و مردم تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) بدرقه شد.

پیکر این هنرمند با خواندن ترانه «سلام آخر» احسان خواجه امیری و با آیاتی از قرآن  بدرقه شد.

ایرج راد، رییس هیات‌مدیره خانه تئاتر از جانب این خانه، درگدشت آتیلا پسیانی را به خانواده او، هنرمندان و ملت ایران تسلیت گفت.

راد از پسیانی به عنوان فرزند تئاتر یاد کرد که از کودکی، به واسطه شغل مادر هنرمندش، جمیله شیخی، در صحنه و پشت صحنه و سالن‌های تمرین همواره حضور داشت و با جوهره تئاتر آشنا شد و شناختی پیدا کرد که کمتر کسی به آن دست یافته.

او گفت: «تاثیراتی که کارگاه نمایش و برخی هنرمندان آن می گذاشتند، او را به راهی رهنمون شد که به شکل تازه ای از تئاتر رسید و در تئاتر تجربی ثابت قدم بود و همراه خانواده‌اش در این حوزه بسیار کوشید.

علاوه بر تئاتر در دیگر حوزه‌ها هم کارهای ارزشمندی به انجام رساند. چند برابر عمرش کار کرد و از فعالیت‌های صنفی غافل نبود. ما سپاسگزار زحمات و خدمات او هستیم. روحش شاد و یادش با آثار ماندگارش همواره زنده است.»

سپس پیکر آتیلا پسیانی بر دوش تعدادی از همکارانش آورده شد.

بیشتر بخوانید: خاطره غم‌انگیز آتیلا پسیانی از مواجهه با مرگ

در ادامه منوچهر شاهسواری بیانیه خانه سینما را قرائت کرد که در بخشی از آن آمده بود:
«روز غم انگیزی است،
قرار نبود آتیلا نباشد و ما را به این زودی ترک کند. آتیلا سرشار بود از شور زندگی و هنر.‌
او مثل یک کودک بازیگوش عاشق تجربه‌های تازه بود و از این طریق راه را برای بسیاری از جوانان هموار کرد.
بازیگران هیچ فیلم و تئاتری هرگز نمی‌میرند و از نقشی به نقش دیگر زنده می‌شوند.
او با جادوی سینما زنده است تا هر زمان که سینما زنده است. آتیلا ما را ترک نکرده، همچنان در خانه سینما است.

تاثیر حضورش در خانه سینما هرگز پاک نمی‌شود و او همیشه عضو این خانه خواهد بود.»

در بخشی دیگر، رضا کیانیان به جایگاه رفت و در سخنانی گفت: «من وقتی وارد شدم، مجتبی میرطهماسب پرسید خوبی؟ گفتم خوبم و اگر خود آتیلا هم بود می‌گفت، خوب باشید چون باید کار کنیم.

حالا هم به ستاره میگویم، هم به خسرو و هم به فاطی (فاطمه نقوی، همسر پسیانی) که خوب باشید. به قول آن شعر فروغ که می‌گوید: “پرواز را به خاطر بسپار” و بله، “پرنده رفتنی است” ولی راهش، تئاترش و نوع نگاهش هم‌چنان هست.

اگر او نیست، ۱۰ تا آتیلای دیگر هستند ‌و من به توصیه او عمل می‌کنم و به شما هم می‌گویم که خوب باشید و کار کنید.»

سحر دولتشاهی که در چندین اثر هنری با پسیانی همکاری داشته، به درخواست خانواده او در جایگاه سخنرانی قرار گرفت و با صدایی بغض آلود گفت: «آتیلا اردیبهشت آمد و مهر رفت. هم بهارش واقعی بود و هم پاییزش. پاییز، قبل از رفتن تو، این همه پاییز نبود.»

او ادامه داد: «آدم دو خانواده دارد، یکی که در آن به دنیا آمده و یکی دیگر که دنیا را با آن کشف می‌کند. آتیلا تو خانواده من بودی.
من با تو راه رفتن را یاد گرفتم. چه اسم خوبی برای گروهت انتخاب کرده بودی، گروه تئاتر بازی. تو بلد بودی با دنیا بازی کنی، با روزها و شب‌ها، رنگ‌ها و غذاها. همه چیز برایت هم خیلی جدی بود و هم خیلی شوخی.
تو یک زمین بازی بزرگ دیگر هم داشتی؛ بازی دوستی که حالا می‌فهمم چقدر بزرگ بوده است.»
این بازیگر سرشناس با اشاره به درگذشت آتیلا پسیانی در روز ۱۴ مهر اضافه کرد: «۱۴ مهر یک بازی بزرگ دیگری را با ما شروع کردی. چقدر بازی کردن را خوب بلدی.

حتی رنگ مورد علاقه‌ات هم بازی داشت؛ کله غازی! حالا تو هستی با اینکه می‌گویند نیستی و این هم یک بازی دیگر است. مطمئنم حالا داری با گروه دیگری بازی می کنی، داری رنگ کله غازی می‌زنی به صحنه.

ما منتظریم که پرده را کنار بزنی. قول می‌دهیم موبایل‌هایمان را خاموش کنیم. منتظریم.»

دولتشاهی با صدای بغض‌آلود از طرف خانواده پسیانی از همه حاضران تشکر کرد و گفت: «مخارج مراسم یادبود صرف کمک هزینه درمانی برای تعدادی بیمار سرطانی می‌شود.»

رامبد جوان در مراسم تشییع آتیلا پسیانی
سخنرانی رامبد جوان در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی

در ادامه رامبد جوان با حضور در جایگاه و درحالی که متأثر از غم بود، ابتدا یک پیام صوتی را از آتیلا پخش کرد که با تبریک سال نو از او پرسیده بود، چرا این‌قدر صدایش خسته است و گفته بود این‌قدر کار نکند.
رامبد جوان سپس گفت: «نمی‌دانم از چی‌ و کجا باید حرف بزنم. اصلا نمی‌دانم چرا باید اینجا بایستم. این مراسم خیلی سخت است. از وقتی ستاره گفت در این مراسم صحبت کنم تا الان نفسم بند آمده ولی اینجا هستم تا از طرف همه، نوید، هوتن، امیر، طناز، باران، پیمان و… بگویم که آتیلا جانم با تمام غمی که دارم اگر از بین خصلت‌های تو بخواهم یکی را انتخاب کنم، نترسیدن توست.

ما می‌ترسیم، از هم، از قضاوت‌ها و از همه چیزهایی که در این روزها ویرانمان کرده ولی تو نمی‌ترسیدی.
آتیلای عزیز توبه ما جرات دادی که خودمان باشیم.‌ تا زنده هستم جایی را در قلبم با طراوت و تازه و با خوراکی‌هایی که دوست داشتی در قلبم نگه میدارم تا برقصی.

به یاد شعر ابراهیم منصفی: “رقصم گرفته بود/مثل درختکی در باد/آنجا کسی نبود/غیر از من و خیال تنهایی.”»

با وجود این که ساعت شروع مراسم ۱۰ صبح بود، اما جمعیت از حدود ساعت ۹ صبح برای بدرقه این هنرمند در پهنه رودکی گرد هم آمده بودند.

این مراسم به درخواست خانواده پسیانی با اجرای منوچهر شاهسواری برگزار شد که در جای جای برنامه قطعاتی ادبی را به یاد آتیلا پسیانی اجرا می کرد.
او توضیح داد که این مراسم با طراحی خانه سینما و خانه تئاتر برگزار شده است. در پایان و بعد از قرائت نماز، پیکر آتیلا پسیانی با نوای موسیفی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا بدرقه شد.

هوتن شکیبا در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی
هوتن شکیبا به همراه چهره‌های سرشناس فراوان در مراسم تشییع آتیلا پسیانی حضور داشت

بهمن فرمان ارا، حمید جبلی، حسین پاکدل، سیروس الوند، بهناز جعفری، سیروس مقدم، کوروش تهامی، فریبرز لاچینی، نوید محمدزاده، نگار اسکندرفر، پانته‌آ پناهی‌ها، احمد مسجد جامعی، بهروز شعیبی، منیژه محامدی، شبنم مقدمی و… از جمله چهره های هنری و فرهنگی حاضر در برنامه بودند.

اکبر زنجان‌پور، داریوش فرهنگ، محمد چرم‌شیر، حبیب رضایی، اروند دشت‌آرای، مارین ون‌هولک، قطب‌الدین صادقی، علی دهکردی، فرزین محدث، حسین مسافر آستانه، اصغر همت و شهرام گیل‌آبادی از جمله چهره‌هایی بودند که پیش از شروع رسمی مراسم برای بدرقه دوست خود حاضر شده بودند.

شهره سلطانی، رضا بابک، آزیتا حاجیان، محمود سالاری، آناهیتا همتی، غزل شاکری، محسن امیر یوسفی، لاله اسکندری، گوهر خیر اندیش، پریناز ایزدبار، طناز طباطبایی، امیر جدیدی، حبیب دهقان نسب، حبیب اسماعیلی، ستاره اسکندری، هوتن شکیبا، رامبد جوان، حسن فتحی، ایرج راد، پانته‌آ بهرام، رضا فیاضی، مرضیه برومند، اسماعیل محرابی، طناز طباطبایی، امیر جدیدی، پریناز ایزدیار، کریستف رضاعی، منیژه محامدی، حمید پورآذری و… از دیگر هنرمندان حاضر بودند.

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x