چرا برای امام حسین (ع) گریه می کنیم

چرا گریه بر حسین (ع)


ممکن است برخی افراد از ارزش عزاداری برای شهادت امام حسین (ع) سؤال کنند. افرادی ممکن است بگویند چرا برای امام حسین (ع) گریه می کنید؟”

از نگاه روانشناسی گریه اجازه می دهد تا افراد احساسات خود را آزاد کنند و به آرامش برسند. علاوه بر این ، گریه اثر فیزیولوژیکی روی بدن دارد ، انتشار مواد عصبی شیمیایی که می تواند خلق و خوی را بهبود بخشد. مواد شیمیایی در زمان استرس زیاد (ناشی از مشکلات زندگی و … ) در بدن ایجاد می شوند. وقتی گریه می کنیم ، بدن ما از این سموم و مواد زائد خلاص می شود.

همچنین گریه قساوت قلب را از بین می برد. درواقع رابطه مستقیمی میان اشک چشم و رقت قلب وجود دارد ، زیرا گریه و اشک چشم ناشی از سوز دل است و سوز دل تنها از قلب رقیق توقع می رود . کسی که قساوت قلب دارد، از حوادث و آلام دیگران متاثر نمی شود.

روایت تراژدی هایی که برای ائمه رخ داده ، تلاشی برای برقراری ارتباط عاطفی است. همچنین ، ستایش فضایل آنها [از طریق مراسم عزاداری] راه دیگری برای شکل گیری این پیوند عاطفی است. در صورت عدم وجود ارتباط عاطفی با ائمه معصومین  پیشروی در مسیر شناخت، بسیار دشوار خواهد بود.

گریه کردن بر امام الحسین (ع) برای نزدیکی به خداوند است. فقط وقتی قلب شما نرم  است ، نزدیکی به خدا را احساس می کنید.

آیه قرآن می فرماید “بگو: من از شما هیچ پاداشی نمی خواهم جز عشق به نزدیکانم .” [قرآن کریم ، ۴۲: ۲۳]  پس از درگذشت پیامبر اکرم (ص) ، کسانی که به این دوستی و عشق خاتمه دادند ، به تدریج رهبری ائمه معصومین (ع) را کنار زدند.

در صورت عدم وجود این حس دوستی ، امت اسلامی با بلایا یی روبرو خواهد شد. بنابراین ، این حس دوستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می توان با این ارتباط عاطفی به ائمه معصومین (ع) رسید.

ما عاشورا را گرامی می داریم تا باعث زنده ماندن یاد و مظلومیت امام حسین (ع) در دل ما شود و به آرمان او متعهد باشیم. همچنین ، ما می خواهیم از فاجعه کربلا درسهایی استخراج کنیم و آنها را در زندگی روزمره خود به کار گیریم. ما می خواهیم به پیامبر گرامی (ص) و اهل بیت (ع) تسلیت بگوییم. ممکن است شما بپرسید که چرا ما درگذشت پیامبر اکرم (ص) را که از درجه بالاتری نسبت به امام الحسین (ع) برخوردار است یاد نمی کنیم. پاسخ این امر این است که اگرچه ما یاد و خاطره عزاداری پیامبر اکرم (ص) را انجام می دهیم ، اما شرایطی که در آن  امام الحسین (ع) به شهادت رسید فرق می کند ، واقعیت این است که او توسط افرادی که خود را مسلمان می خواندند و از امت پیامبر می دانستند به طرز وحشیانه ای به قتل رسید،

حتی وقتی شیمر ملعون به امام الحسین (ع) نزدیک شد تا سر مبارک ایشان را از بدن جدا کنند ، گفت:” وقتی به حسین بن علی نزدیک شدم. چشمانم به او افتاد ، نور صورت او چنان مرا گرفت كه فراموش كردم که من قصد كشتن او را دارم.

نقل است وقتی امام الحسین به شهادت رسید ، آسمان باران خون بارید.

 چگونه کسی می تواند این همه را بشنود و گریه و عزا نکند؛ حتی آنهایی که مسلمان نیستند با شنیدن این فاجعه اشک می ریزند. حتی آسمانها برای امام الحسین (ع) گریستند

ما پیام کربلا را با عزاداری و گریه بر بی عدالتی که اهل بیت (ع) در دشت های کربلا متحمل شده اند ، ادامه می دهیم و احیا می کنیم و از این طریق بیعت خود را با امام (ع) تجدید می کنیم

احادیثی در فضیلت گریه بر امام حسین (ع)


امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) (در حدیثی شامل چهارصد خصلت) می‌فرماید: «هر دیده‌ای روز قیامت، گریان و هر چشمی ( از روی نگرانی) بیدار است، مگر چشم کسی که خداوند او را بر کرامت خود اختصاص داده باشد و بر هتک حرمتی که از حسین (علیه‌السلام) و خاندان پیامبر می‌شود، گریسته باشد».

ابوهارون مکفوف روایت می‌کند که امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «هرکس که نزد او از حسین (علیه‌السلام) یاد شود و به اندازه بال مگسی از چشمانش اشک جاری شود، ثواب او بر عهده خدای عزوجل است و خدای متعال به کمتر از بهشت برای او راضی نمی‌شود.

سلام و درود بر گریه کنندگان برای حسین
سلام و درود بر گریه کنندگان برای حسین

در دعای مربوط به زیارت حرم امام حسین (ع) که در روز اربعین جمله ای بسیار با معنی وجود دارد که می گوید: “کسی که تمام تلاش خود را برای دعوت مردم به راه درست انجام داد. تا جایی که زندگی خود و عزیزان خود را برای بیدار کردن مردم و نجات آنها از سهل انگاری و جهالت از دست داد. نگاه کنید این جمله چقدر غنی است.

بشر همیشه تحت تأثیر بدخواهی شیاطین بوده است. شیاطین بزرگ، همواره انسانها ، ملل و توده های مردم را فدای اهداف خود می كنند. شما این موضوع را در طول تاریخ از طریق داستانهای حاکمان مستبد و ستمگر و چگونگی رفتار آنها با ملت ها خوانده اید و وضعیت دنیای امروز و روش قدرتهای بزرگ جهان می بینید.

در واقعه عاشورا نیز یزید می خواست امام حسین با او بیعت کند ، و از  حکومت فاسد او حمایت کند. اما حسین براساس ارزشها و اصول اخلاقی اسلام از این کار امتناع ورزید ، و توسط ارتشی بیش از ۳۰،۰۰۰ نفر به شهادت رسید.

تاریخچه زیارت اربعین


اولین زیارت اربعین توسط جابر بن عبدالله آل انصاری انجام شد. جابر یار مشهور پیامبر بود که همه مسلمانان او را دوست دارند و به آن احترام می گذارند.  او شاهد جنگها و نبردهایی در کنار رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بوده است و آنقدر مورد علاقه پیامبر بود که پیامبر شخصاً به دیدار وی می رفت!

جابر سخنان بی شماری از پیامبر در رابطه با جایگاه امام الحسین سلام الله علیه شنیده بود . او مقام والا هر دو نوه پیامبر – یعنی امام الحسن و الحسین را کاملاً درک کرده بود. از این رو جای تعجب ندارد که او علی رغم پیر شدن ، اولین کسی بود که پس از شنیدن آنچه که برای نوه محبوب پیامبر رخ داده است به کربلا سفر کرد.

دلیل سفارش و اهمیت سفر کربلا برای مومن

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code