معرفی کشور هند | برترین مکان های دیدنی هندوستان + تصاویر

امروز می‌خواهیم شما را به سرزمین هفتاد و دو ملت دعوت کنیم.  هند یک سرزمین پر جنب و جوش و سرشار از تضادهای وحشتناک است که در آن دو جهانی سنتی و مدرن به مقابله با هم پرداخته‌اند. هندوستان هفتمین کشور جهان به لحاظ مساحت و دومین کشور به لحاظ جمعیت به شمار می‌رود. این کشور دارای یک میراث بسیار غنی می‌باشد که نشات گرفته از قرن‌های متمادی و حضور انواع فرهنگ‌ها و آئین‌ها است. برای معرفی کشور هند بیش از هر چیزی باید به بررسی فرهنگ، دین و نژادهایی پرداخت که از این کشور برخاسته و ظهور کرده‎اند. در سال‌های اخیر این کشور در زمینه گردشگری نیز پیشرفت زیادی داشت است.

پایتخت هندوستان

کسانی که به هند سفر می‌کنند بیشتر از دیدن اماکن مقدس و یناهای تاریخی و فرهنگی لذت می‎برند؛ در حالی که عاشقان طبیعت نیز از سفر به این کشور دست خالی بر نمی‌گردند. انواع سواحل مملو از آرامش و فضاهای سرسبز و سرگرمی‌های مرتبط با آن‌ها، به احمال بسیار زیاد  دوستاران طبیعت را نیز سیراب خواهند  کرد. از تاج محل باشکوه در آگرا گرفته تا معبد طلایی در “Amritsar” و مسجد معروف به ” مسجد مکه ” در حیدرآباد، تنها بخشی از مکان‌های باشکوه و مقدس این کشور وسیع و البته شلوغ می‌باشند.

کسانی که برای بار اول پا به کشور هند می‌گذارند؛ در این کشور عجیب و غریب یک گنجینه بزرگ معنوی، فرهنگی و تاریخی را کشف می‌کنند. بدون شک برای دیدن تمام جاذبه‌های این سرزمین، به زمان بسیار زیادی احتیاج دارید و طبیعتا شما این زمان را در اختیار نخواهید داشت. ما برای اینکه بتوانید در کمترین زمان ممکن، بیشترین استفاده را از سفر به این کشور ببرید؛ به معرفی کشور هند پرداخته و لیستی از بهترین مکان‌های گردشگری آ ن را در اختیار شما قرار خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

تاج محل در آگرا

تاج محل زیباترین مکان هند

تاج محل را مشهورترین ساختمان و جاذبه گردشگری کشور هندوستان، و شاید بزرگترین جلوه از یک عشق حقیقی می‌دانند. بعد از مرگ ممتاز محل همسر ایرانی شاه جهان، این پادشاه که شیفته و عاشق همسر خود بود دستور ساخت این بنای یادبود را صادر کرد. بیش از ۲۰ هزار کارگر ظرف مدت ۱۷ سال، موفق به ساخت این بنای عظیم و منحصر به فرد شدند.

تاج محل با استفاده از الگوهای معماری اسلامی و با استفاده از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. بهترین زمان برای بازدید از این بنای عظیم، هنگام طلوع یا غروب آفتاب است. در این زمان‌ها رنگ تاج محل تغییر کرده و به شکل حیرت انگیزی زیباتر می‌شود. بدون شک تاج محل در شهر آگرا اولین مکانی است که در سفر به هند باید از آن بازدید کنید.

 


شهر مقدس واراناسی

شهر مقدس واراناسی در کنار رودخانه بزرگ گنگ، یک مرکز زیارنی بزرگ برای هندوها به شمار می‌رد. قدمت این شهر به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. واراناسی قدیمی‌ترین شهر جهان است که هنوز هم زندگی در آن جریان دارد. دلایل بسیار زیادی برای بازدید از این شهر وجود دارد که کمترین آن‌ها فرصت کاوش و قدم زدن در یک محله قدیمی در مجاورت رود گنگ و ملاقات با معبد باستانی “Kashi Vishwanath” می‌باشد. این معبد در سال ۱۷۸۰ بنا شده است.

شهر مقدس واراناسی

استحمام در رودخانه گنگ از اهمیت بسیار بالایی برای هندوها برخوردار است. در کنار این رود مکان‌هایی به نام “غات” وجود دارند که به کمک یک سری پله به آب منتهی می‌شوند و هندوها قبل از عبادت در این مکان‌ها استحمام می‌کنند. در این شهر بیش از ۱۰۰ غات وجود دارد که بزرگترین آن‌ها به ترتیب: “Dasashvamedh” و “Assi” نام دارند.

از بناهای فرهنگی واراناسی می‌توان به دانشگاه بزرگ هندو اشاره کرد که در سال ۱۹۱۷ ساخته شده و دارای یک کتابخانه عظیم با بیش از ۱ میلیون کتاب می‌باشد. همچننی موزه با ارزش “Bharat Kala Bhavan” نیز در این شهر واقع شده است. در این موزه مجموعه‌هایی زیبا از نقاشی‌های مینیاتوری، مجسمه‌ها، نسخه‌های دست نخورده و نمایشگاه‌های محلی قرار دارند که دیدن آن‌ها شما را با فرهنگ هندوها بیشتر آشنا خواهد کرد.

معبد طلایی آمریتسار

گنبد طلایی

آمریتسار یکی از مهم‌ترین قطب‌های فرهنگ سیک ( آئینی بر پایه یکتا پرستی در هندوستان ) به شمار می‌رود که در سال ۱۵۷۷تاسیس شده است. مهم‌ترین جاذبه این منطقه معبد “Harmandir Sahib” می‌باشد که به دلیل تزئین‌های طلایی آن به معبد طلایی نیز معروف شده است. این معبد مقدس‌ترین مکان در مذهب سیک به شمار می‌رود که البته پیروان بسیاری از ادیان دیگر را نیز به خود جلب می‌کند. ساختمان معبد ترکیبی از معماری اسلامی و هندی می‌باشد. گنبد بزرگ و طلایی آن به شکل گل نیلوفر آبی طراحی شده است که یکی از جلوه‌های مهم فرهنگ سیک می‌باشد.

بازدیدکنندگان این معبد طلایی،علاوه بر ساختمان زیبا و پر زرق و برق آن، به شدت تحت تاثیر فضای معنوی داخل معبد نیز قرار می‌گیرند. در سراسر مجتمع پیوسته دعاهایی از کتاب مقدس سیک در حال پخش است که تاثیر عمیقی بر روی شما خواهد گذاشت. هر روز ۵۰ هزار وعده غذایی رایگان بین بازدیدکنندگان معبد طلایی توزیع می‌شود.

شهر طلایی جایسالمر

شهر طلایی

در ادامه معرفی کشور هند به شهر زیبای جایسالمر می‌رسیم. به خاطر ماسه‌های زرد رنگی که در این منطقه موجود هستند و در ساخت اکثر خانه‌های این شهر به کار رفته‌اند؛ به جایسالمر لقب شهر طلایی را داده‌اند. این شهر یک واحه‌ی باشکوه با معماری کهن است که بر روی تپه‌های صحرای “تار” بنا شده است. این شهر زمانی به عنوان یک پایگاه استراتژیک معروف بود؛ اما امروزه به شکل شهری پر زرق و برق و مملو از شلوغی دیده می‌شود. ممکن است در بعضی از مناطق و یا نوشته‌ها جایسالمر را با نام قلعه طلایی نیز معرفی کنند. دلیل این نام‌گذاری وجود یک قلعه بزرگ و هولناک در مرتفع‌ترین نقطه شهر است.

در حیاط اصلی این قلعه، می‌توانید کاخ بزرگ و باشکوه ماهاراجا را مشاهده کنید که در سال ۱۵۰۰ ساخته شده استو تا سال ۱۹۰۰ توسط حاکمان مختلف این شهر تکمیل شده است. زمان بازدید از شهر جایسالمر، مطمئن باشید که بازدید از کتابخانه ۱۰۰۰ ساله این شهر را فراموش نخواهید کرد.

بمبئی : دروازه هندوستان

دروازه هندوستان

یک دروازه ۲۶ متری در شهر بمبئی که به دریای عرب مشرف است و به صورت نمادین به عنوان دروازه هندوستان شناخته می‌شود. بدیهی است که در طول سفر به بمبئی بازدید از این دروازه یک امر کاملا ضروری به نظر می‌رسد. این بنا به منظور گرامیداشت ورود شاه جورج پنجم و همسرش ملکه ماری در سال ۱۹۱۱ ساخته شده است. در سال ۱۹۲۴ با شوق و افتخار خاصی افتتاح شد و برای مدتی بلندترین سازه شهر به شمار می‌رفت.

این دروازه کاملا با بتن زرد رنگ ساخته شده و نمایی حیرت اگیز به شهر بمبئی داده است. به نظر می‌رسد این بنا به اندازه گردشگران در بین مردم محلی نیز محبوب و جذاب است.

مسجد مکه : حیدرآباد

مسجد مکه در حیدر آباد

مسد مکه در حیدرآباد یکی از بزرگترین مساجد جهان و البته قدیمی‌ترین مسجد در هندوستان به شمار می‌رود. دستور ساخت این مسجد در سال ۱۶۱۴ و توسط محمد علی قوتوب شاه صادر شد و ساخت آن بیش از ۸۰ سال زمان برد. این مسجد آنقدر بزرگ است که ۱۰ هزار نمازگزار به طور همزمان می‌توانند در آن نماز بخوانند. برای ساخت مسجد از تخته‌های سیاه گرانیتی استفاده شده که بنا بر روایات توسط ۱۴ هزار گاو نر به این منطقه آورده شده‌اند.

همانطور که از اسم آن پیداست برای نمای بالای دروازه‌ی آن از آجرهایی استفاده شده است که از مکه آورده شده‌اند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این مسجد، اتاقی است که موهای پیامبر اسلام در آن نگه داری می‌شوند. از دیگر ویژگی‌های قابل توجه می‌توان به کتیبه‌هایی از قرآن کریم در بالای بسیاری از طاق‌ها و درها، سقف نفیس تالار اصلی، قرنیزهای اطراف کل بنای مسجد و نقوش و نگارهای گلدار روی طاق‌ها اشاره کرد.

قلعه عامر

قلعه عامر

این قلعه مستحکم در سال ۱۵۹۲ ساخته شده است و مدت‌هاست که به عنوان پایتخت جیبور شناخته می‌شود. برای بازدید از این قلعه باید از یک منطقه شیب دار بالا بروید که مقداری خسته کننده به نظر می‌رسد؛ اما کاملا ارزشش را خواهد داشت. از دیدنی‌های این قلعه می‌توان به حیاط اول آن اشاره کرد که با تعداد زیادی از فیل‌های زینتی تزئین شده است. همچنین معبد “Shila Devi ” نیز در داخل قلعه واقع شده است که به الهه جنگ اختصاص دارد.

از دیگر جذابیت‌های این قلعه می‌توان به معبد پیروزی اشاره کرد که با تابلوهای تزئینی، سقف‌های رنگارنگ و مناظر عالی یک فضای دیدنی را به وجود آورده است.

سواحل گوا

ساحل گوا در معرفی کشور هند

در معرفی کشور هند فقط به اماکن تاریخی و مذهبی اکتفا نخواهیم کرد. مدت‌هاست که این کشور به عنوان یک مقصد عالی برای تعطیلات ساحلی نیز شناخته می‎شود. سواحل زیبای گوا در بخش غربی هندوستان که به شکل زیبایی به دریای عرب اشراف دارند؛ اخیرا توسط گردشگران خارجی کشف شده‌اند و سالانه تعداد زیادی از آن‌ها به این سواحل سفر می‌کنند.

این سواحل زیبا بیش اطز ۶۰ مایل امتداد دارند و یکی از زیباترین مناطق ساحلی جهان را تشکیل داده‌اند. اگر به دنبال یک ساحل آرام و سرشار از آرامش هستید؛ پیشنهاد ما “Agonda” خواهد بود. این در حالیست که ساحل “Calangute” تجاری‌ترین و شلوغ‌ترین بخش گوا را تشکیل داده است.

قلعه آگرا

قلعه آگرا

این قلعه خیره کننده که به قلعه سرخ نیز معروف است؛ به عنوان یک ساختار نظامی در سال ۱۵۶۲ ساخته شده و ترکیبی بی‌نظیر از معماری اسلامی و هندو محسوب می‌شود. قلعه آگرا کمتر از ۲ کیلومتر با تاج محل فاصله دارد و به نوعی برای سردرگمی مهاجان به شهر طراحی و ساخته شده است. در داخل قلعه شما ” اکبری محل ” و ” جهانگیر محل ” را مشاهده خواهید کرد که بزرگترین اقامتگاه‌های خصوصی آن به شمار می‌روند.

از دیگر جاذبه‌های قلعه می‌توان به “Khas Mahal” اشاره کرد که یک کاخ خصوصی و زیبا است. همچنین انگوری باغ یا همان باغ انگور نیز  از دیگر جذابیت‌های قلعه سرخ به شمار می‎رود. این باغ زیبا به شکل منبت کاری شده در داخل قلعه قرار گرفته است .


بیشتر بخوانید:

جاذبه های گردشگری جزیره بالی | بهشتی رویایی در اندونزی

سفر به تاجیکستان | ۱۰ مکان زیبا برای گردشگری در تاجیکستان

۹ دلیل برای برای سفر به اندونزی و جزیره بالی

منبع Top-Rated Tourist Attractions in India
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code