علائم سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی هنگامی رخ می دهد که خونریزی به ناحیه مغز قطع شود. علائم وابسته به ناحیه مغز است که تحت تأثیر کاهش جریان خون قرار دارد و می تواند شامل تغییر در احساس یا کنترل حرکتی باشد.

علائم سکته مغزی نیز به این بستگی دارد که چه مقدار از بافت مغز از عرضه خون محروم است. به عنوان مثال، فردی که سکته مغزی خفیف داشته باشد ممکن است ضعف موقت یک دست یا پا را تجربه کند، اما کسانی که سکته شدیدتری دارند ممکن است به طور دائم در یک طرف بدن خود فلج شوند یا قادر به صحبت نباشند. اگر تأمین خون به سرعت و به تنهایی یا از طریق درمان پزشکی بازسازی نشود، اثرات ممکن است دائمی باشد.

یک حمله ایسکمیک گذرا یا TIA گاهی اوقات به عنوان “مینی سکته” شناخته می شود. با TIA، نشانه های سکته مغزی اتفاق می افتد، اما خود را از دست می دهند.برخی از افراد به طور کامل از سکته مغزی به طور کامل بهبود می یابند، اما بیش از ۲/۳ بازماندگان سکته مغزی با برخی از نوع ناتوانی رو به رو هستند.

تشخیص علائم و نشانه های سکته مغزی – سریع

اگر به احتمال زیاد دچار سکته مغزی هستید، سریعا عمل می کند. درمان سریع سکته مغزی می تواند اثرات طولانی مدت سکته مغزی را به حداقل برساند و حتی می تواند به کاهش خطر ابتلا به مرگ در اثر سکته کمک کند.

FAST یک مخفف است که می تواند به شما کمک کند به سرعت علائم هشدار دهنده و علائم سکته مغزی را تشخیص دهید. شما حتی می توانید یک برنامه FAST را از وب سایت انجمن استروک آمریکایی دانلود کنید تا به شما این نشانه ها را به خاطر داشته باشید.

علائم و علائم سکته مغزی FAST چیست؟

از FAST برای یادآوری و تشخیص علائم و نشانه های سکته مغزی استفاده کنید:

     F: چرت زدن. از فرد بپرسید که لبخند بزند و ببیند که یکی از طرفین در حال غرق شدن است. یک طرف صورت نیز ممکن است بیفتد و لبخند ممکن است ناهموار باشد.

     A: ضعف دست انداز از فرد درخواست کنید که هر دو دست را بالا ببرد. آیا یک طرف ضعف یا بی حسی وجود دارد؟ یک دست به پایین به پایین نشانه ای از ضعف دست یک طرفه است.

     S: گفتاری افرادی که سکته مغزی کرده اند دچار اختلال می شود.گفتار ممکن است غیر قابل درک باشد از فرد بپرسید که یک جمله ساده تکرار کنید و به هرگونه اختلال گفتاری نگاه کنید.

     T: زمان تماس ۱۱۵! اگر فردی علائم بالا را نشان می دهد، حتی اگر علایم رفتاری۱۱۵ تماس بگیرید و بلافاصله فرد را به بیمارستان ببرید.

علائم و نشانه های سکته مغزی در مردان و زنان چیست؟

در حالی که این علائم برجسته سکته مغزی است، سکته مغزی می تواند باعث اختلال در عملکرد سیستم عصبی شود. علائم سکته مغزی معمولا در یک طرف بدن رخ می دهد و به طور ناگهانی رخ می دهد. با یک حمله ایسکمی گذرا (گاهی اوقات به عنوان یک مینی سکته مغزی نامیده می شود) علائم ظاهر می شوند و ممکن است به خودشان برسد. در هر صورت، ضروری است که هرچه زودتر بیمار را به بیمارستان منتقل کنید تا سریعا درمان شود.

سایر علائم سکته مغزی شامل موارد ناگهانی:

 •     ضعف یا فلج شدن هر بخشی از بدن.
 •     احساس خستگی یا “پین و سوزن” احساس در هر جایی در بدن.
 •     اختلالات درمانی (راه رفتن مشکل) یا از دست دادن تعادل و هماهنگی
 •     تغییر چشم انداز، بینایی تیره و یا مشکل بینایی در یک یا هر دو چشم
 •     سرماخوردگی
 •     سردرد شدید که معمولا بر خلاف سردرد در گذشته است
 •     گیجی
 •     ناتوانی در صحبت کردن، گفتار ناسالم یا عدم توانایی درک گفتار
 •     از دست دادن احساس در هر بخشی از بدن
 •     از دست دادن حافظه
 •     تغییرات رفتاری
 •     سفتی ماهیچه
 •     مشکل بلعیدن
 •     حرکات چشم غیر مستقیم

نشانه ها و علائم یک سکته مغزی کوچک (TIA، حمله ایسکمی گذرا)

علائم TIA یا مینی سکته مغزی همانند سکته مغزی است که در بالا ذکر شده است. با یک سکته مغزی کوچک، علائم خود را از دست می دهند. هر یک از علائم سکته مغزی ممکن است در طی یک سکته مغزی رخ دهد.

اگر کسی علائم و نشانه های سکته مغزی را نشان می دهد چه باید بکنم؟

به یاد داشته باشید که اگر فردی را دیدید که ممکن است این علائم داشته باشد، فورا فکر کنید و عمل FAST (چرت زدن، ضعف بازو، مشکل گفتار و زمان تماس ۱۱۵) تاخیر نکنید و بلافاصله ۱۱۵ تماس بگیرید شما ممکن است به نجات یک زندگی کمک کنید یا احتمال ناتوانی دراز مدت را کاهش دهید.

کدامیک از پزشکان سکته مغزی را درمان می کنند؟

یک فرد مبتلا به سکته مغزی معمولا در بخش اورژانس مراقبت می شود و در ابتدا توسط متخصص طب اورژانس دیده می شود. پزشکانی که معمولا در مراقبت از بیماران مبتلا به سکته دخیل هستند، می توانند شامل متخصصان نورولوژیست، متخصصان نورولوژیست جراحی آندواسکوپیک (ESNR)، رادیولوژیست های مداخله ای (IM)، متخصصان مداخله ای (IC) و متخصصان مراقبت های ویژه باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.