عکس برداری مخفیانه توسط برنامه‌های آیفون با مجوزهای دوربین 

عکس برداری مخفیانه توسط برنامه‌های آیفون با مجوزهای دوربین 

اگر شما نیز دارنده گوشی آیفون هستید،به شما توصیه می کنیم که با این خبر با ما همراه باشید.پر واضح است که؛نگرانی جدی برای حفظ حریم خصوصی وجود دارد که به توسعه‌دهندگان برنامه‌ی iOS اجازه می‌دهد با استفاده از دوربین‌های جلو و عقب دستگاه از شما عکس بگیرند و ویدئوی زنده ضبط کنند، همه‌ی این کارها بدون اطلاع و رضایت شما انجام می‌شود.

آنچه که به نظر می رسد،در بسیاری از برنامه‌ها مانند فیس‌بوک، واتس‌اپ و اسنپ‌چت، یک دلیل قانونی برای درخواست دسترسی به دوربین شما برای گرفتن عکس در حین اجرای برنامه وجود دارد.این نگرانی هشداردهنده در سامانه‌ی عامل تلفن همراه اپل توسط یک توسعه‌دهنده‌ی اتریشی و مهندس گوگل به نام فلیکس کراس۱، مورد تاکید قرار گرفت. کراوز خاطر نشان کرد، این مشکل در روش دستیابی نرم‌افزار اپل به دسترسی دوربین وجود دارد.

برنامه‌های آیفون می‌توانند به طور مخفیانه در هر لحظه دوربین‌ها را روشن کنند کراوز تشریح کرد که اعطای مجوز به دوربین، به توسعه‌دهندگان برنامه‌ی iOS این امکان را می‌دهد که به  موارد زیر دسترسی داشته باشد:

– هر دو دوربین جلو و عقب دستگاه را روشن کند.

– در هر زمانی که برنامه در حالت اجرا باشد از شما عکس بگیرد و ویدئو ضبط کند.

– محتویات ضبط‌ شده را بلافاصله در اینترنت بارگذاری کند.

– تشخیص چهره‌ی بلادرنگ را برای خواندن حالت‌های صورت شما، اجرا کند.

 

برنامه‌های آیفون

و همه‌ی این‌ها بدون هیچ هشدار ی انجام می‌شود.این محقق حتی یک برنامه‌ برای اثبات مفهومی توسعه داده است تا نشان دهد که چگونه یک برنامه‌ی مخرب می‌تواند از چنین مجوزهایی سوء‌استفاده کند تا هر لحظه که از برنامه استفاده می‌کنید بدون این‌که اطلاع دهد، از شما به طور مخفیانه عکس بگیرد و یا حتی از محیط اطراف دوربین‌های جلو و عقب ویدئوی زنده ضبط کند.

بد نیست اشاره کنیم که؛ این برنامه همچنین دارای یک سامانه تشخیص چهره است تا کاربری که از آن استفاده می‌کند را شناسایی کند.نکته قابل توجه جهت حفظ امنیت خود این است که؛ همیشه برنامه‌ها را از یک فروشگاه رسمی برنامه بارگیری کنید و بررسی‌ها و نظرات کاربران دیگر را در مورد امنیت و کارایی برنامه و توسعه‌دهنده‌ی آن بخوانید.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.