تعداد ستاره های هتل ها به چه معنی است؟

تعداد ستاره های هتل ها به چه معنی است؟

تعداد ستاره های هتل ها به چه معنی است؟

رتبه بندی همه هتل ها بر اساس  تعداد ستاره می‌تواند شما را در انتخاب یک هتل خوب برای اقامت راهنمایی کند. همچنین جالب است بدانید که رتبه بندی در سراسر دنیا مبنا واحدی ندارد و در هر کجا دنیا تعداد این ستاره ها بر اساس مبنا های مختلفی داده می‌شود. همچنین می‌توان گفت همه هتل های بر اساس معیار هایی که نهاد ها برای رتبه بندی مشخص می‌کنند، رتبه بندی می‌شوند، برای مثال در ایالات متحده بر اساس مالیاتی که هتل ها پرداخت می‌کنند رتبه بندی می‌شوند. همچنین ممکن است که تعداد ستاره هتل ها بر اساس تعداد ستاره هایی باشد که از وب سایت ها و یا نهاد های مختلف دریافت می‌کنند.

اما با وجود متفاوت بودن رتبه بندی ها، می‌توان گفت که از تعداد ستاره های هتل میزان کیفیت خدماتی هتل ها مشخص می‌شود. در آمریکا تعداد ستاره های هتل ها بین یک تا پنج ستاره است که بر اساس میزان کیفیت خدمات تعداد ستاره های آن کمتر یا بیشتر می‌باشد. معمولا هتل هایی که تعداد ستاره آن ها باهم یکسان است خدمات شبیه بهم را به شما رائه می‌دهند. در ادامه توضیحاتی در مورد هتل های یک تا پنج ستاره می‌دهیم، پس همراه ما بمانید.

تعداد ستاره های هتل ها به چه معنی است؟

هتل های ۵ ستاره

این هتل ها در رتبه اول قرار گرفته و از لحاظ خدمات، بهترین و بالا ترین خدمات را به شما ارائه می‌دهند. از ویژگی های هتل های ۵ ستاره می‌توان به تختخواب با روکش هایی لوکس، سیستم صوتی، ویدئو و جکوزی اشاره کرد. این هتل ها گاه دارای چندین رستوران هستند که غذا های ایرانی و فرنگی را با کیفیت بالا به شما ارائه می‌کنند. از ویژگی های هتل ها پنج ستاره که عموم می‌توانند از آن استفاده کنند می‌توان خدمه، باشگاه بدنسازی، پارکینگ و… را نام برد. همچنین جالب است بدانید که خدمات داخل اتاق به صورت شبانه روزی است.

هتل های 5 ستاره

هتل های ۴ ستاره

محیط این هتل ها بزرگ و رسمی بوده و خدمات بسیار مطلوبی را به شما ارائه می‌کنند. امکانات رفاهی این هتل ها نزدیک بودن به مراکز خرید و تفریحی و انواع رستوران ها می‌باشد. خدمات این هتل ها شامل اتاق های شیک و مبله، خدمه، رستوران و پارکینگ می‌شود که راحتی شما را در سفر تضمین می‌کند.

هتل های ۳ ستاره

اکثر هتل های ۳ ستاره در مراکز تجاری و همچنین حاشیه بزرگ راه ها احداث می‌شوند. این هتل ها از خدمات تقریبا خوبی برخوردار هستند و اتاق هایی مرتب و آراسته را به مسافران ارائه می‌کنند. کیفیت رستوران های هتل های ۳ ستاره متوسط بوده اما تمام وعده های روزانه را ارائه می‌کنند. از امکانات رفاهی داخل هتل می‌توان به باشگاه بدنسازی، خدمه و دربان و استخر اشاره کرد.

تزئین اتاق خواب با وسایل ساده و ارزان

هتل های ۲ ستاره

امکانات این هتل ها محدود بوده ولی از کیفیت خوبی برخوردار هستند. اتاق های هتل های ۲ ستاره معمولا کوچک بوده و امکاناتی مانند تلفن و تلویزیون را ارائه می‌کنند. اما در بعضی مواقع ممکن است خدمات رفاهی داخل اتاق ها ارائه نشود. رستوران این هتل ها کیفیت بالایی ندارد و فضای رستوران این هتل ها بسیار کوچک است. همچنین جالب است بدانید هتل های ۲ ستاره بخشی از هتل های زنجیره ای هستند.

هتل های ۱ ستاره

هتل های یک ستاره فضای بسیار کوچکی دارند، که در ملک شخصی مالک آن قرار دارد. امکانات این هتل های بسیار ابتدایی بوده و کیفیت پایینی دارند و فضای آن شخصی می‌باشد. بیشتر هتل های یک ستاره در نزدیکی مراکز تجاری، رستوران ها و پایانه حمل و نقل عمومی احداث می‌شوند. همچنین توجه داشته باشید که در کشور های مختلف تعداد ستاره هتل ها به معنا های متفاوتی است؛ مثلا در ایالات متحده هتل های ۵ ستاره کیفیت بالایی دارند و در فضایی مدرن و اتاق هایی شیک احداث می‌شوند به طوری که در کشور های اروپایی علاوه بر این ویژگی ها خدماتی چون اتوی رایگان و خوش آمد گویی همراه با گل و هدیه را به مسافران و مردم ارائه می‌دهند.

هتل های 1 ستاره

البته برای اینکه مردم در مورد ارزیابی هتل ها به مشکل برنخورند برخی کشور ها از جمله آلمان، فنلاند، پرتغال، ایتالیا، اسپانیا، سوئد، یونان، هند مالت، انگلستان، دانمارک، بلژیک و مجارستان به  توافق رسیده اند که معیار های شبیه به هم را برای ارزیابی هتل ها ارائه کنند. این معیار های مشابه در سال ۱۹۷۹ تصویب شد و به دنبال آن کشور هایی مانند آلمان و اتریش از این معیار ها برای ارزیابی هتل های کشور خود استفاده کردند. همچنین جالب است بدانید که در سال ۱۹۹۶ کشور آلمان این معیار ها را به عنوان قانون در کشور خود ثبت کرد. پس از گذشت چندین سال به دلیل موفقیت هتل ها در مورد استفاده از معیار های استاندارد برای ارزیابی هتل ها، بسیاری از کشور های اروپایی این معیار ها را در کشور خود تصویب کردند.

همچنین پس از نظر سنجی مردمی، ۸۰ درصد مردم رضایت خود را در مورد ارزیابی هتل ها اعلام کردند. این معیار ها پس از چندین سال به معیار های آلمانی مشهور شدند. استاندارد آلمانی هتل ها در ۵ دسته زیر قرار می‌دهد:

هتل های گردشگری و یا توریست کلاس ( هتل های ۱ ستاره)

هتل های استاندارد و یا استاندارد کلاس ( هتل های ۲ ستاره)

مجموعه ای از هتل های رفاهی اقامتی و یا کامفورت کلاس ( هتل های ۳ ستاره)

هتل درجه یک (هتل های ۴ ستاره)

هتل مجلل(هتل های ۵ ستاره)

در حال حاضر اتحادیه هتل های اروپایی مدیر و مسئول نظارت بر ۲۸ کشور اروپایی برای استاندار های ثبت شده برای ارزیابی هتل ها است. هتل ها بر اساس کیفیتی که در هتل خود ارائه می‌کنند بر اساس استاندارد رایج اروپا و سیستم استاندارد آلمانی  که به ثبت رسیده است، از اتحادیه هتل های اروپایی تعداد ستاره خود را دریافت کرده، و به مردم برای ارزیابی هتل خود ارائه می‌کنند.

طراحی رنگ در معماری

استانداردهای لازم هتل ها براساس اتحادیه هتل های اروپایی

در ادامه ویژگی هتل هایی که تعداد ستاره آن ها بر اساس استاندار های موجود در سایت اتحادیه هتل های اروپایی ارزیابی می‌شود را به شما معرفی می‌کنیم:

هتل یک ستاره

از ویژگی های این هتل ها می‌توان به مجهز بودن اتاق ها به حمام و سرویس بهداشتی، تلویزیون رنگی و میز و صندلی موجود در اتاق های، بخش پذیرش هتل، تلفن عمومی و نظافت روزانه اتاق های اشاره کرد.

هتل یک ستاره

هتل دو ستاره

این هتل ها علاوه بر ارائه تمامی امکانات هتل های یک ستاره خدماتی از جمله بوفه صبحانه، لوازم نظافت شخصی و عطرمایه، ژل حمام و چراغ مطالعه که در اتاق ها موجود است را به مردم و مسافران ارائه می‌کنند.

هتل سه ستاره

هتل های ۳ ستاره امکانات رفاهی هتل های ۲ ستاره را پشتیبانی کرده و در کنار آن امکانات دیگری مانند پذیرش ۱۴ ساعته روزانه و ارائه خدمات به دو زبان زنده دنیا، پذیرش ۲۴ ساعته به صورت تلفنی، سرویس جابه جایی بار، مجهز بودن اتاق ها به سیستم گرمایش و دستمال توالت و سشوار، مجهز بودن تمام اتاق ها به تلفن، دسترسی به اینترنت در اتاق و یا سالن هتل و مجهز بودن اتاق ها به آیینه قدی را به مسافران ارائه می‌کنند.

هتل چهار ستاره

این هتل ها علاوه بر ارائه کردن امکانات رفاهی هتل های ۳ ستاره امکاناتی مانند پذیرش ۱۸ ساعت در طول روز، دارا بودن لابی و کافی شاپ، سرو غذا در رستوران، خدمات شبانه روزی داخل اتاق، دسترسی به اینترنت و مجهز بودن رستوران به انواع غذا های ایرانی و فرنگی را به مهمانان خود ارائه می‌کند.

تعداد ستاره های هتل ها به چه معنی است؟

هتل پنج ستاره

این هتل ها در کنار ارائه تمامی امکانات هتل های ۴ ستاره امکاناتی از جمله پذیرش ۲۴ ساعته و مسلط بودن به چند زبان زنده دنیا، پارکینگ، لابی بسیار شیک، خدمات با کیفیت در کافی شاپ، ارائه هدیه و یا گل در هنگام خوش آمدگویی، خدمات شبانه روزی رستوران، مجهز بودن به رایانه و اینترنت به صورت رایگان، وجود گاوصندوق در تمامی اتاق ها و… را ارائه می‌کنند.

اما تعدادی از هتل آپارتمان ها و متل ها در این میان ارزش گذاری نمی‌شوند و ارزیابی آن ها با روش های دیگر انجام می‌شود. به همین دلیل بهتر است پس از انتخاب محل سفر خود، معیار های ارزیابی هتل های آن کشور را بررسی کنید تا در انتخاب هتل برای شما مشکلی به وجود نیاید و سفری خوش برای خود و خانوادیتان رقم بزنید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 2 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.