علائم تغییرات هورمونی در مردان

علائم تغییرات هورمونی در مردان

جالب است بدانید با افزایش سن در مردان توانایی هورمون‌های استروئیدی افزایش می‌یابد و همین امر سبب کاهش دو هورمون مهم‌اندروژن و تستوسترون بعد از چهل سالگی میشود، که در نهایت موجب می‌شود علائم تغییرات هورمونی در مردان پدیدار شوند.

آندروژن چیست؟

آندروژن یا هورمون‌اندروژنی یا به نام اختصاصی علمی تستوئید اصطلاحی علمی است برای هر ترکیب استروئیدی این هورمون‌ها و اعمال باعث افزایش فعالیت‌های‌اندام‌های جنسی و صفت ثانویه در مردان میشود.

همه چیز در مورد هورمون تستوسترون

تستوستورون هم جزئی از هورمون‌های استروئیدی است که در پستانداران و انسان‌ها ( هم زنان هم مردان ) وجود دارد و اثرات جنسیتی و رشد دهنده را کنترل میکند.

علائم تغییرات هورمونی در مردان

برداشت اشتباه علائم تغییرات هورمونی در مردان

اکثر اقایان فکر میکنند اکثر بانوان دچار تغییرات هورمونی میشوند مثل تغییرات هورمونی مختص یائسگی بانوان که این فکری کاملا غلط و اشتباه بوده است.
جالب است بدانید یائسگی در آقایان هم وجود دارد اما به گونه‌ای دیگر که در ادامه به شرح کامل این موضوع می‌پردازیم.

یائسگی آقایان (آندروپوز)

افت شدید هورمون‌های جنسی و تغییراتی در‌اندام‌های جنسی در آقایان و افت شدید هورمون‌های تستوسترون در چهل سالگی مردان رخ میدهد که به این مجموعه از اعمال، یائسگی در مردان می‌گویند.

تغییرات هورمونی در مردان چگونه رخ میدهد ؟

قبل از زمان بلوغ میزان تستوسترون در آقایان پایین است و در هنگام بلوغ این هورمون‌ها افزایش پیدا میکنند، از این رو بر حسب این اتفاق علائم تغییرات هورمونی در مردان نیز خود را نشان می‌دهند و طی بلوغ افراد، این تغییرات هورمونی، روند یکسانی را دنبال میکنند.
نکته : افزایش موهای زائد در مردان، در هنگام بلوغ به دلیل افزایش گروهی از هورمون‌های بدن میباشد.

علائم تغییرات هورمونی در مردان

تغییرات تستوسترون

جالب است بدانید مهم‌ترین هورمون مربوط به تغییرات حالات جنسی در مردان، هورمون تستوسترون میباشد که این هورمون یکی از دلایل پدیدار شدن  علائم تغییرات هورمونی در مردان است که بعد از ۴۰ سالگی رشد آن در مردان بسیار کاهش می‌یابد.

آندروپوز و افسردگی

هنگامی که سطوح تستوسترون در بدن کاهش می یابد، ‌اندروپوز نیز بسیار کاهش می‌یابد و همین امر در سنین بالا باعث ایجاد افسردگی در مردان می‌شود، که این امر کاملا طبیعی و عادی است. البته ناگفته نماند که این افسردگی در تعداد محدودی از مردان رخ میدهد و مدت زمان این افسردگی نیز بسیار‌کم میباشد.

برای مطالعه: علائم افسردگی در کودکان

چگونگی رسیدگی تغییرات هورمونی در مردان

تغییرات هورمونی در مردان و کاهش یا افزایش سطح بسیاری از هورمون‌ها، امری تقریبا طبیعی و انکار ناپذیر است اما اگر این تغییرات به نحوی صورت گیرد  که افراد را دچار بیماری‌های مختلفی کند، مراجعه به پزشک بسیار ضروری می‌باشد. همچنین اگر علائم تغییرات هورمونی درمردان به وفور مشاهده شد مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات خون و آزمایشات دیگر، امری کاملا ضروری است.

علائم تغییرات هورمونی در مردان

مدیریت تغییرات هورمونی

بهترین راه‌حل برای مدیریت تغییرات هورمونی درمردان که تمامی پزشکان نیز به آن معتقد‌ند دارای ۴ مرحله ی بسیار آسان میباشد که شامل ورزش و انجام مداوم فعالیت‌های ورزشی، داشتن رژیم غذایی کاملا مناسب، کنترل میزان استرس و داشتن خواب کافی است.

از کجا متوجه تغییرات هورمونی در بدن خود بشویم؟؟

معمولا افراد خودشان متوجه تغییرات در بدنشان میشوند اما ۹ عامل مهم وجود دارد که شناخت علائم تغییرات هورمونی در مردان را آسوده‌تر می‌کنند .
افزایش سایز پستان‌ها، کاهش یافتن اعتماد‌به‌نفس، تضعیف شدن حافظه و تمرکز، ناتوان شدن در نعوظ، تحریک‌پذیری، خستگی متداول، کاهش سایز و توانایی عضلات، کاهش تعداد اسپرم و در نهایت کاهش یافتن گلبول‌های قرمز.

موضوع بحث بر انگیز اچ ار تی

هنگام پدیدار شدن تغییرات هورمونی گروهی از مردان دچار افسردگی میشوند و برخی از پزشکان برای درمان این معضلات جسمانی و روحی، اچ ار تی را شروع میکنند.

تستوستورون و پوکی استخوان

از آنجایی که تستوستورون در تراکم استخوانی نقش بسیار مهمی دارد. در هنگام پیری، مردانی که با کمبود تستوستورون مواجه میشوند متاسفانه پوکی استخوان در این دسته از مردان، به عنوان یک بیماری رایج شدت پیدا می‌کند و باید بدانید شکنندگی استخوان‌ها نیز بر اثر ضربه‌های کوچک نمونه ای بارز از کمبود تستوستورون می‌باشد.

تستوستورون و پوکی استخوان

برای مطالعه: علائم پوکی استخوان و راه های درمان آن

محدوده‌ی عادی سطوح تستوسترون

به طور میانگین میتوان گفت محدوده‌ی عادی تستوستورون بین ۲/۷ تا ۱۷/۲ نانوگرم در میلی لیتر برای بزرگسالان در بازه‌ی بین ۲۰ تا ۴۹ سال است و میزان ۲/۱ تا ۷/۶ نانوگرم در مردان بالای ۵۰ سال است.
عواملی که باعث کاهش سطح تستوستورون میشود چیست ؟؟
عواملی از جمله دیابت انواع چاقی، عفونت‌های بسیار شدید، بیماری‌های کلیوی، اختلالات هورمونی و … عواملی هستند که سبب کاهش هورمون تستوستورون میشوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code