دیدنی های شهر لنگرود

لنگرود یکی از شهرهای استان گیلان است که در کناره های دریای خزر قرار دارد. این شهر از  آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیادی برخوردار است و همین ویژگی شمار گردشگران این منطقه را با رشد مواجه کرده است.

این شهر با داشتن سابقه تاریخی درخشان و طبیعت زیبا و بکر، یکی از مقاصد مهم گردشگری است. در این منطقه کوه های جنگلی پوشیده از درخت به چشم می خورد که چشم اندازهای بسیار دیدنی بوجود آورده است.

یکی از ویژگی های دیگر این شهر، قرارگرفتن در کنار دریای خزر است. در این منطقه تلاقی دریا و جنگل باعث فضاهای زیبا شده است که این موضوع به جذب گردشگر بیشتر دراین منطقه کمک کرده است.

رودهای خروشان و آب و هوای معتدل از دیگر خصوصیت های شهرستان لنگرود است که باعث رفت و آمد گردشگران به این منطقه شده است. جدا از آثار تاریخی و فرهنگی، شهرستان لنگرود و روستاهای اطراف دارای مکان‌های تاریخی و مذهبی بسیاری هم هست که مورد توجه گردشگران قراردارد.

شهر لنگرود یا همان رود آرام و باوقار استان گیلان، شهری سرسبز از خطه شمال ایران است که دیدنی‌های تاریخی و طبیعی بسیاری را در خود جای داده است.

این شهر در طول تاریخ حوادث مختلفی را پشت سرگذاشته است. در زمان نادرشاه این شهر به عنوان پایگاه دریایی و کارخانه کشتی‌سازی انتخاب شد. در عهد قاجار نیز لنگرود از مناطق مهم ایران به حساب می‌آمد.

نام لنگرود از دو بخش «لنگر» و «رود» تشکیل شده که لنگر به معنی وقار، سکون و آرامش است، همان‌گونه که که کشتی لنگر انداخته آرامش می‌یابد و معنی رود سکون یافته و باوقار می‌دهد.

تالاب کیاکلایه

وجود تالاب ها از ویژگی های جغرافیایی این خطه از خاک کشور است. تالاب ها نقش مهمی دراکوسیستم منطقه دارد و پرواز پرندگان و مهاجرت گونه های مختلفی از پرندگان از مناطق سیبری به این سمت، مناظر بسیار جذابی در این تالاب ها بوجود می آورد.

تالاب کیاکلایه شهر لنگرود

تالاب کیاکلایه یکی از غنی‌ترین تالاب‌های استان گیلان است.در این تالاب گونه‌های حیاتی زیادی به چشم می خورد. این تالاب در گذشته وسعت بیشتری داشته است، اما به علت دفن زباله در این محل، وصعیت آن کاهش یافته و به حدود ۱۰۰ هکتار مساحت رسیده است. این تالاب در سال های نه چندان دور زیستگاه گونه های مختلفی از پرندگان بوده است اما اکنون با دفن زباله و آلوده شدن منطقه، حضور پرندگان مهاجر و بومی در این منطقه کاهش یافته است.

 تالاب چاف

تالاب چاف از جمله تالاب های این منطقه است که زیستگاه خیلی از پرندگان و خزندگان است. اینجا گونه های مختلفی از پرندگان وجود دارد که برای جلوگیری از انقراض نسل آنان، شکار در این منطقه ممنوع است.

منطقه شکار ممنوع تالاب چاف در نزدیکی شمال شرقی لنگرود واقع شده است. این تالاب با وسعت حدود ۸۰۰ هکتار در ارتفاع منفی ۲۵ متری از سطح دریا قرار دارد.

تالاب چاف

لیلاکوه

کوه های خطه شمال کشور پراز جاذبه های طبیعی است و هیچ نقطه ای نمی توانید پیدا کنید که از این ویژگی به دور باشد. لیلا کوه از مناطق ییلاقی و گردشگری سبز خطه شمال ایران است که سالانه پذیرای گردشگران زیادی می باشد.

لیلاکوه در جنوب غرب لنگرود واقع شده  که به دلیل داشتن قلیان‌سراهای بسیار، به قطب قلیان‌سرای استان گیلان شهرت دارد که معروف‌ترین آن قهوه‌خانه دیشلمه است. این منطقه که در میان ارتفاعات و جنگل قرار دارد، یکی از منطقه‌های جذاب برای طبیعت‌ دوستان به شمار می‌رود.

جاذبه های گردشگری لنگرود

جاذبه های گردشگری بندر کیاشهر

عطا کوه

قله عطا کوه نیز یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه است. این قله با ارتفاع حدود ۷۰۰ متر از سطح دریا به لنگرود و لاهیجان مشرف است. روی قله عطاکوه دکل‌های مخابراتی رادیو، تلویزیون و مخابرات قرار دارد که به همین علت اهالی منطقه به این قله، «دکل» می‌گویند. اینجا مملو از چشم اندازی سرسبز و طبیعی است و برای دسترسی به این قله باید از میان باغ‌ها و جنگل گذر کرد.

جاذبه های گردشگری لنگرود

بام کومله

یا بام کومله یکی از مناطق ویژه گردشگری شهرستان لنگرود است. اینجا می توان شهر و منطقه را از بالای بام بهتر و زیباتر دید. وقتی به بالای این قله رسیدید مناطق اطراف را مملو از زیبایی و سرسبزی می بینید.

این قله با داشتن چنین ویژگی ممتازی، کمتر شناخته شده است. معرفی و شناخت بیشتر این قله می تواند گردشگران بیشتری به این سمت بکشاند.

قله نگین سبز لنگرود

در این بخش دریاچه یا استخر طبیعی کومله نیز وجود دارد که از سه آبگیر مجاز تشکیل شده است.

اینجا امکانات تفریحی و رفاهی نیز وجود دارد به طوری که در اطراف این دریاچه همچون قایق‌سواری و رستوران برای گردشگران فراهم شده است. این دریاچه زیستگاه پرندگان مهاجر نیز است.

روستاهای لنگرود

روستاها یکی از ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری شهرستان لنگرود محسوب می شود. روستاهای پرشکوه، بلوردکان، دیوشل، آبچالکی، تپه، لیسه رود، چاف، خالکیاسر، سالکویه، سیاه منسه، سلوش، فتیده، کوشالشاه، گالشکلام، گل سفید و پنو از مناطق سرسبز و گردشگری لنگرود است.

روستاهای دیدنی لنگرود

جاذبه‌های سرسبز و جذابی همچون مرداب، ارتفاعات کوهپایه‌ایی و جنگل در این روستاها وجود دارد که طبیعت دوستانی بسیاری به این مناطق سفر می‌کنند.

شلمان رود

رودها از جاذبه های گردشگری شهرستان لنگرود است. این رودخانه ها حتی از میان این شهر نیز عبور کرده اند و سبب مناظر دیدنی این مناطق شده است.

شلمان رود از کوه‌های ناتشکوه سرچشمه می‌گیرد. این رود نسبتا پرآب است و در گذشته امرار و معاش محلی ها از صید ماهی این رود می‌گذشته است.

جاذبه های طبیعی لنگرود

بازار لنگرود

بازار لنگرود یکی از معروف ترین بازارهای منطقه است که محل خرید و فروش کالاهای مختلف است. این بازار حتی برای گردشگران نیز جالب و دیدنی است و آنان پس از ورود به این شهر به سراغ این بازار می روند و علاوه بر دیدن آن، به خرید مایحتاج خود می پردازند.

در بازار هفتگی لنگرود انواع مختلفی از محصولات و تولیدات منطقه، اجناس و کالاهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد. بازار لنگرود از جمله بازارهای درجه اول استان گیلان است که فروشندگان دوره‌گرد استان را به سوی خود می‌کشاند.

بازار هفتگی لنگرود

مسجد جامع لنگرود، مسجد آقا سید حسین، بقعه دوازده امام، مسجد آقا شیخ حبیب الله، خانه منجم باشی، پل خشتی لنگرود، آبشار ماهی مشو، قلعه دیزبن، خانه دریابیگی و پارک جنگلی خرما از جمله آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی این شهرستان است.

سیاهکل، دیلمان؛قطعه ای از بهشت روی زمین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code