معرفی شهرهای توریستی ارمنستان به همراه تصاویر

کشور کوچک اما بسیار زیبای ارمنستان همواره یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در بین هموطنان عزیزمان به شمار می‌رود. از نزدیکی فرهنگی این کشور با ایران که بگذریم؛ ارزان بودن سفر به ارمنستان، یکی از دلایل اصلی اشتیاق ایرانی‌ها برای عزیمت به این کشور دوست و همسایه محسوب می‌شود. ارمستان بعد از ترکیه و تایلند، در کنار گرجستان و جمهوری آذربایجان از محبوب‌ترین کشورها در نزد ایرانی‌ها به شمار می‌رود و سالانه تعداد زیادی از هموطنان ما چه از طریق هوایی و چه با اتوبوس و قطار راهی این کشور می‌شوند. امروز در ایده‌آل مگ به معرفی شهرهای توریستی ارمنستان خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

ارمستان یک کشور بسیار کوچک محسوب می‌شود. مساحت این کشور کمتر از ۳۰ هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود ۳ میلیون نفر می‌باشد. ارمستان از سمت جنوب خود، با کشور عزیزمان همسایه است. همچنین این کشور از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان و از سمت غرب با ترکیه هم مرز است. پایتخت، بزرگترین و مشهورترین شهر آن، ایروان می‌باشد که مقصد اصلی سفر خیلی از ایرانی‌ها نیز همین شهر می‌باشد. اما این کشور به جز ایروان، چندین شهر زیبا و توریستی دیگر نیز دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. جالب است بدونید این کشور اولین کشور دنیا بود که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود انتخاب کرد.

ارمستانی‌ها به کشور خود هایک می‌گویند. این نام از بنیان‌گذار ملت ارمنی گرفته شده است که شخصی به همین نام بود و در حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد بنیان این ملت را تاسیس کرد در افسانه‌های تاریخی اینگونه بیان شده است که هایک یکی از نوادگان نوح پیامبر بوده است . زبان رسمی آن‌ها ارمنی و دین رسمی‌شان مسیحیت می‌باشد. بیش از ۹۷ درصد از مردم ارمنستان از نژاد ارمنی هستند. از مهم‌ترین شهرهای ارمستان علاوه بر ایروان می‌توان به: گیومری، وانادزور، اچمیادزین، هرازدان، آبوویان، آرتاشات، کاپان و آرماویر اشاره کرد.

نقشه ارمنستان

در ادامه نقشه کشور ارمستان و موقعیت دقیق جغرافیایی شهرهای این کشور قرار داده شده است. شما عزیزان می‌توانید با مطالعه این نقشه از وضعیت ارمستان نسبت به کشورهای همسایه و همچنین موقعیت شهرهای آن نسبت به همدیگر اطلاعات کافی و مناسبی به دست آورید.نقشه کشور ارمنستان


ایروان

ایروان پایتخت ارمنستان

این شهر پایتخت و بزرگترین شهر ارمستان می‎باشد. ایروان پایتخت فرهنگی و اقتصادی و در عین حال زیباترین شهر این کشور نیز محسوب می‌شود. تاریخ تاسیس این شهر به ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. این شهر تنها ۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و بیش از یک میلیون نفر از جمعیت ۳ میلیونی ارمستان را در خود جای داده است. ایروان از نظر نسبت جمعیت بر مساحت، یک شهر بسیار متراکم محسوب می‌شود. این شهر یکی از مقاصد محبوب گردشگری در سراسر جهان به شمار می‌رود و مردم آن به مهمان‌نوازی و خونگرمی معروف هستند. از نظر آب و هوایی، این شهر دارای زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک می‌باشد.

گیومری

شهر گیومری

گیومری دومین شهر پرجمعیت کشور ارمنستان محسوب می‌شود. طبق آخرین سرشماری‌ها جمعیت این شهر در حدود ۱۴۵ هزار نفر تخمین زده شده است. گیومری مرکز استان شیراک می‌باشد که در جنوب غربی ارمنستان واقع شده است. در کنار ایروان که محبوب‌ترین شهر از نظر گردشگران خارجی می‌باشد؛ گیومری نیز به خوبی توانسته جای خود را در دل مسافران کشور ارمنستان باز کند. این شهر از نظر تاریخی دارای پیشینه‌ی بسیار کهنی می‌باشد و بنا بر اسناد تاریخی، زمانی بخشی از سلسله هخامنشی بوده است. در طول سفر خود به ارمنستان به احتمال بسیار زیاد در شهر ایروان ساکن خواهید شد. اما بد نیست بازدیدی هم از گیومری داشته باشید. این شهر در شمال ایروان قرار گرفته است و می‌توانید با وسیله نقلیه ظرف دو ساعت خود را به آن برسانید.

وانادزور

شهر وانادزور در ارمنستان

در ادامه معرفی شهرهای توریستی ارمنستان ، به وانادزور می‌رسیم. شهری زیبا در شمال ارمنستان که سومین شهر پرجمعیت این کشور محسوب می‌شود. بر اساس آخرین سرشماری‌ها، جمعیت وانادزور در حدود ۸۵ هزار نفر تخمین زده شده است. اگر به دنبال زیباترین منظره‌ها در ارمنستان می‌گردید؛ بی تردید وانادزور پیشنهاد ما به شما خواهد بود. شهری بسیار زیبا و خوش آب و هوا که می‌تواند تا مدت‌ها در یاد و خاطره شما باقی بماند. این شهر مرکز استان لوری می‌باشد. وانادزور را با کلبه‌های تابستانی‌اش می‌شناسند و همانطور که گفته شد دارای زیباترین منظره‌ها در کشور ارمنستان می‌باشد.

اچمیادزین

شهر و کلیسای مقدس اچمیادزین

اچمیادزین یا همان واغارشایات نام یکی دیگر از شهرهای ارمنستان می‌باشد. این شهر بیشتر به عنوان یک مکان مقدس شناخته می‌شود. در واقع عمده شهرت این شهر تاریخی و کهن به خاطر وجود کلیسای قدیمی اچمیادزین می‌باشد. این شهر در زمان‌های قدیم محل سکونت اسقف اعظم ارمنستان بوده است و به همین دلیل هنوز هم آن را یک شهر مقدس می‌نامند. کلمه اچمیادزین در لغت به معنی تک فرزند می‌باشد که اشاره به حضرت مسیح می‌باشد. این شهر کهن و تاریخی در قرن ۴ قبل از میلاد ساخته شد و بعدها کلیسای مشهور اچمیادزین در آن بنا شد. این شهر در آن دوران پایتخت و بزرگترین شهر ارمنستان بود. دیدن این شهر و کلیسای مشهور آن را هرگز از دست ندهید. اچمیادزین تنها ۲۵ کیلومتر با ایروان فاصله دارد و به راحتی می‌توانید از ان بازدید کنید.

هرازدان

شهر زیبای هرازدان

این شهر کوچک اما بسیار زیبا، مرکز استان کوتایک می‌باشد. این شهر تا سال ۱۹۵۹ میلادی آختالا نامیده می‌شد. جالب است بدانید هرازدان تنها ۲۲ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن در حدود ۴۲ هزار نفر تخمین زده شده است. یک رودخانه بسیار زیبا به همین نام نیز از وسط شهر عبور می‌کند که زیبایی خاصی به آن بخشیده است. نام هرازدان رشه فارسی دارد و از میانه فرزدان گرفته شده است. فرزدان در زبان اوستایی نام یک دریاچه باستانی می‌باشد. بازدید از این شهر را حتما در برنامه سفر خود به ارمنستان قرار دهید.

آبوویان

شهر آبوویان

در ادامه معرفی شهرهای توریستی ارمنستان به شهر زیبای ابوویان می‌رسیم. همانند هرازدان، این شهر نیز در استان کوتایک واقع شده است. مساحت آن تنها ۱۱ کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر ۴۳ هزار نفر می‌باشد. برای بازدید از این شهر اصلا کار سختی ندارید؛ چرا که آبوویان تنها ۱۰ کیلومتر از ایروان فاصه دارد. این شهر را دروازه شمالی ارمنستان نیز می‌نامند؛ چرا که پایتخت این کشور را از طریق راه‌آهن به مناطق شمال شرقی آن پیوند می‌دهد. معروف‌ترین جاذبه گردشگری این شهر، تفرجگاه ارزنی می‌باشد که در ۶ کیلومتری آن واقع شده است.

آرتاشات

شهر آرتاشات

آرتاشات بیشتر به عنوان یک شهرک شناخته می‌شود تا یک شهر. این شهرک در استان آرارات واقع شده است. آرتاشات ۱۸ کیلومتر مربع مساحت و ۲۳ هزار نفر جمعیت دارد. ریشه اسم این شهر نیز فارسی است و از دو بخش آرد به معنی حق و شاد به معنی شادی گرفته شده است. آرتاشات در لغت به معنی شادی حق می‌باشد. این شهر به عنوان یکی از شهرهای فرهنگی ارمنستان مطرح است و فرهنگ‌سرای شارل آزناوور، مهم‌ترین جاذبه گردشگری این شهر محسوب می‌شود. بر اساس مستندات تاریخی قدمت این شهر به ۲۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد.


منابع:

Armenia

Iravan

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code