عرضه اولیه چیست ؟ عرضه سهام برای اولین بار

برای کسانی که بازار بورس مشغول به فعالیت هستند؛ مفهوم عرضه اولیه از اهمیت و در عین حال جذابیت بالایی برخوردار است. امروز می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که عرضه اولیه چیست ؟ طبیعتا افرادی که سابقه حضور در بازار بورس را دارند؛ به خوبی با این مفهوم آشنا هستند. اما در این مقاله مخاطب ما کسانی هستند که یا به تازگی وارد بورس شده‌اند و یا قصد دارند به زودی فعالیت خود را در این زمینه شروع کنند.

همانطور که می‌دانید در بازار بورس، آنچه که مورد معامله و خرید و فروش قرار می‌گیرد سهام شرکت‌ها و اوراق بهادار می‌باشد. زمانی که یک شرکت برای اولین بار سهام خود را وارد بورس کرده و در اختیار خریداران قرار می‌دهد؛ در اصطلاح عرضه اولیه سهام صورت گرفته است. هر شرکتی که می‌خواهد وارد بورس شود؛ باید ابتدا مجوزهای لازم را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نماید.

زمانی که یک شرکت قصد دارد سهام خود را عرضه اولیه نماید؛ باید ابتدا تمامی صورت‌های مالی خود را به سازمان بورس ارائه نماید. این کار بدین خاطر صورت می‌گیرد که سوددهی آن حداقل در ۳ سال گذشته برای این سازمان محرز گردد. به عبارتی دیگر تنها شرکت‌هایی می‌توانند وارد بورس شوند که در سال‌های اخیر تراز مالی آن‌ها مثبت باشد.

چرا عرضه اولیه طرفداران زیادی دارد ؟

عرضه اولیه سهام

تقریبا تمامی کسانی که در بازار بورس فعالیت دارند از عرضه اولیه استقبال می‌کنند. تجربه‌ای که فعالان بورس در سال‌های گذشته به دست آورده‌اند نشان می‌دهد که عرضه اولیه به احتمال قریب به یقین سودآور است. به همین دلیل سرمایه گذاران همواره به دنبال شرکت‌هایی هستند که برای اولین بار وارد بازار بورس می‌شوند. عرضه اولیه در بورس حکم طلا را دارد و هیچ کس حاضر نیست به راحتی از آن بگذرد.

اما باید بدانید که عرضه اولیه محدود است. به عبارتی دیگر تنها بخشی از سهام یک شرکت در عرضه اولیه به فروش می‌رسد. عرضه اولیه فقط روز اول اعتبار دارد و از فردای آن روز سهام شرکت مانند سایر سهام موجود در بورس معامله خواهد شد. بنابراین اگر می‌خواهید در عرضه اولیه سهام یک شرکت، سرمایه گذاری کنید باید در همان روز اول اقدام به خرید سهام نمایید.

همانطور که گفته شد تنها بخشی از سهام یک شرکت در روز اول عرضه می‌شود. بسته به بزرگ یا کوچک بودن شرکت، تعداد سهم‌هایی که در عرضه اولیه در دسترس خواهند بود؛ متفاوت می‌باشند. اما موضوعی که عرضه اولیه را پرطرفدار می‌کند این است که شرکت‌ها در روز اول فعالیت در بورس، سهام خود را ارزان‌تر از قیمت واقعی به فروش می‎رسانند و همین امر باعث می‌شود که عرضه اولیه همواره برای سرمایه گذاران سود آور باشد.

خصوصی سازی و عرضه اولیه

یکی از راه‌هایی که شرکت‌های دولتی می‌توانند وارد بخش خصوصی شوند؛ عرضه سهام آن‌ها در بورس است. بنابراین شرکت‌هایی که در اختیار دولت بوده‌اند و اکنون قرار است در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرند؛ باید سهام خود را وارد بازار بورس کنند. طبیعی است که این شرکت‌ها نیز مشمول عرضه اولیه می‌شوند و سهامشان هم طرفداران زیادی دارد. خیلی زیاد!

اهمیت خرید سهام در روز اول

خرید سهام در روز اول

وقتی یک شرکت سودآور و بزرگ وارد بورس می‌شود؛ در روز اول سهام خود را پایین‌تر از قیمت واقعی عرضه می‌کند. طبیعتا کسانی که در این روز موفق به خرید سهام می‌شوند؛ بعدها می‌توانند سهام خود را به چند برابر قیمت بفروشند. به عبارتی دیگر از روز دوم عرضه، شاهد افزایش قیمت سهام خواهیم بود و حتی دو برابر شدن ارزش سهام نیز دیده شده است.

اگر شما در روز دوم بخواهید سهام آن شرکت را بخرید به دو مشکل برخواهید خورد : اول آنکه دیگر نمی‌توانید با قیمت روز اول خرید کنید؛ چون ارزش سهام در همین یک روز با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است. مشکل دوم هم ایجاد صف خرید است. صف خرید به این معنی است که خریدار زیاد است اما فروشنده کم .

یک تجربه روانی ثابت کرده است وقتی یک شرکت سهام خود را عرضه اولیه می‌کند؛ تعداد تقاضا از تعداد سهام بیشتر می‌شود و همین اتفاق باعث می‌شود در روزهای بعد ارزش سهام شرکت با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه شود. در روزهای دوم و سوم عرضه، به دلیل افزایش تقاضا ممکن است سهام تا ۱۰۰ درصد نیز رشد ارزش داشته باشند. البته با گذاشت زمان، به دلیل افزایش قیمت سهام و همچنین عرضه سهام توسط سرمایه گذاران عمده، ارزش سهام کاهش پیدا کرده و شرکت وارد سیکل همیشگی بورس می‌شود.

همانطور که گفته شد ار روزهای دوم و سوم به بعد یک صف خرید برای سهام شرکت شکل می‌گیرد. کسانی که به صورت عمده اقدام به خرید سهام نموده‌اند؛ در این روزها شروع به فروش سهام خود می‌کنند و طبیعتا سود خوبی نیز به جیب می‌زنند. اما ممکن است بعد از چند روز و با عرضه سهام توسط سهام داران عمده، کم کم از این صف خرید کاسته شود. بنابراین کسی که به صورت محدود اقدام به خرید سهام کرده و اکنون به دنبال سود کردن از خرید خود می‌باشد؛ باید به این صف توجه داشته باشد. معمولا بهتر است که پیش از تمام شدن این صف اقدام به فروش سهام خود نمایید.  در اکثر مواقع با تمام شدن صف خرید، ارزش سهام شرکت شروع به پایین آمدن می‌کند و از آن به بعد افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت، به عملکرد کلی آن بستگی خواهد داشت.

با توجه به موارد گفته شده، اگر بتوانید در عرضه اولیه سهام یک شرکت را بخرید؛ می‌توایند در روزهای بعدی با سود قابل ملاحظه‌ای آن را به فروش برسانید. به همین خاطر است که سرمایه گذاران برای خرید سهام اولیه شرکت‌ها خود را به آب و آتش می‌زنند.

عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

بوک بیلدینگ

در گذشته عرضه اولیه به این صورت انجام می‌گرفت که در یک زمان مشخص، سرمایه گذاران اقدام به خرید سهام می‌کرند. در این روش سهام به کسانی تعلق می‌گرفت که سفارش خود را زودتر ثبت کرده بودند و به عبارتی دیگر بسیاری از سرمایه گذاران سرشان بی کلاه می‌ماند. سرمایه گذاران عمده با پول‌های کلان در همان لحظات اولیه همه سهم را خریداری می‌کردند و چیزی نصیب بقیه نمی‌شد. این روش با اعتراضات زیادی مواجه شد و همین امر باعث تجدید نظر در روش عرضه اولیه شد؛ تجدید نظری که منجر به ظهور روش بوک بیلدینگ شد:

در این روش خریدار با توجه به تحلیل‌های خود اقدام به خرید سهام بر اساس قیمت پیشنهادی خود می‌نماید. زمانی که شرکتی می‌خواهد سهام خود را عرضه اولیه نماید؛ یک قیمت به عنوان قیمت کف تعیین می‌کند. خریداران می‌توانند در بازه قیمت کف تا حداکثر ۱۰ درصد بیش از آن، برای سهام ارزش گذاری کرده و سفارش خود را با قیمت مد نظر خود ثبت کنند. کمی گیج شده‌اید؟ بگذارید کمی مطلب را بازتر کنیم:

وقتی یک شرکتی قرار است سهام خود را عرضه اولیه کند؛ ۴۸ ساعت قبل در یک اطلاعیه اعلام می‌کند که قصد دارد سهام خود را عرضه اولیه کند. در این اطلاعیه مواردی از قیبل قیمت کف، حداکثر تعداد سهم قابل خرید برای هر نفر، تاریخ عرضه، حداکثر مبلغی که خریدار می‌تواند سفارش خود را با آن ثبت کند و … به اطلاع سرمایه گذاران خواهد رسید. در روز تعیین شده سازمان بورس از طریق افرادای به اسم ناظران بازار ساعت عرضه را مشخص می‌کند. خریداران از زمان شروع عرضه به مدت ۲ ساعت فرصت دارند تا سفارش خود را با قیمت پیشنهادی ثبت نمایند. بعد از آنکه تمامی سفارشات ثبت گردید؛ سازمان بورس با در نظر گرفتن مواردی از قبیل قیمت پیشنهادی هر خریدار و حداکثر سهم قابل تخصیص، اقدام به قسمت کردن سهام میان خریداران می‌نماید. طبیعی است کسانی که قیمت بالاتری پیشنهاد داده‌اند از شانس بیشتری برای خرید برخوردار هستند.

روش بوک بیلدینگ باعث می‌شود تا سهام به صورت عادلانه‌تری میان خریداران تقسیم گردد. البته نمی‌توان آن را یک روش عرضه کامل نامید؛ اما بهرحال بسیار بهتر از روش حراج است.

مزایای روش بوک بیلدینگ

در روش سنتی که قبلا مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ افراد توسط کارگزاری‌های مختلف اقدام به ثبت سفارش می‌کردند و در نهایت چندین سفارش آن‌ها ثبت می‌شد و می‌توانستد سهام زیادی را خریداری نمایند. اما در روش بوک بیلدینگ هر فرد تنها از طریق یک کارگزاری می‌تواند فقط یک درخواست ثبت نماید. از طرفی دیگر از آنجایی که در روش بوک بیلدینگ برای سفارش‌ها، حداکثر سهم قابل خرید تعیین می‌شود؛ کسی نمی‌تواند بیش از دیگران سهم بخرد و سهام به طرز عادلانه‌ای میان خریداران تقسیم می‌شود.

همانطور که گفته شد در این روش افراد می‌توانند قیمت خرید خود را در یک بازه مشخص تعیین کنند. پیشنهاد ما این است که همواره سفارش خود را با حداکثر قیمت مشخض شده ثبت کنید. چرا که اولا اولویت خرید با قیمت‌های بالاتر است و دوما تقریبا اکثر افراد، پیشنهاد خود را با حداکثر قیمت ثبت می‌نمایند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code