بایوپسی مغز استخوان چیست؟ نحوه انجام عمل بایوپسی مغز استخوان و تفسیر نتایج آن

بایوپسی مغز استخوان می‌تواند حدود ۶۰ دقیقه طول بکشد. مغز استخوان، بافت اسفنجی موجود در استخوان‌های شما است. این ناحیه، خانه‌ رگ‌های خونی و سلول‌های بنیادی است که به تولید موارد زیر کمک می‌کند:

 • گلبول‌های قرمز و سفید
 • پلاکت‌ها
 • چربی
 • غضروف
 • استخوان

دو نوع مغز وجود دارد: قرمز و زرد. مغز قرمز عمدتاً در استخوان‌های صاف شما مانند لگن و مهره‌ها یافت می‌شود. با افزایش سن، بیشتر مغز استخوان به دلیل افزایش سلول‌های چربی زرد می‌شود. پزشک شما معمولاً از پشت استخوان لگن شما مغز استخوان قرمز استخراج می‌کند. و از این نمونه برای بررسی هرگونه ناهنجاری سلول‌های خون استفاده می‌شود.

بعد از بایوپسی، مغز استخوان به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می‌شود. این آزمایشگاه بررسی می‌کند که آیا مغز استخوان در حال ساختن سلول‌های خونی سالم است یا خیر. در غیر این صورت، نتایج علت را که ممکن است عفونت، بیماری مغز استخوان یا سرطان باشد را نشان می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بایوپسی مغز استخوان و آنچه در طی و بعد از عمل اتفاق می‌افتد، مطالب زیر را بخوانید.

بایوپسی مغز استخوان

آیا به بایوپسی مغز استخوان نیاز دارید؟

اگر آزمایش خون نشان دهد سطح پلاکت شما خیلی بالا یا پایین است، یا گلبول‌های سفید یا قرمز بسیار زیاد یا خیلی پایین دارید، پزشک شما ممکن است بایوپسی مغز استخوان را تجویز کند. بایوپسی به تعیین علت این ناهنجاری‌ها کمک می‌کند، که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کم خونی یا تعداد گلبول‌های قرمز خون کم است.
 • بیماری‌های مغز استخوان، مانند میلوفیبروز یا سندرم میلوددیپلاسمی
 • شرایط سلول‌های خون مانند لوکوپنی، ترومبوسیتوپنی یا پلی سیتمی
 • سرطان‌های مغز استخوان یا خون مانند لوسمی یا لنفوم
 • هموکروماتوز، نوعی اختلال ژنتیکی است که در آن آهن در خون ایجاد می‌شود.
 • عفونت یا تب با منشا ناشناخته

این شرایط می‌تواند بر تولید سلول‌های خون و سطح سلول‌های خون شما تأثیر بگذارد. پزشک شما ممکن است آزمایش مغز استخوان را نیز انجام دهد تا ببیند بیماری تا چه حد پیشرفت کرده است. سپس با توجه به نتایج مرحله سرطان را تعیین کرده یا اثرات یک درمان را تحت نظر خواهد داشت.

خطرات بایوپسی مغز استخوان

تمام مراحل پزشکی نوعی از خطر را به همراه دارد، اما عوارض ناشی از آزمایش مغز استخوان بسیار نادر است. انجمن هماتولوژی انگلیس دریافتند که کمتر از یک درصد از آزمایش‌های مغز استخوان منجر به عوارض جانبی شده است. خطر اصلی این روش خونریزی یا خونریزی بیش از حد است. سایر عوارض گزارش شده عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک به بیهوشی
 • عفونت
 • درد مداوم در جایی که بایوپسی انجام شده است

اگر مشکلات سلامتی دارید و یا دارو مصرف می‌کنید، قبل از بایوپسی با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر خطر ابتلا به خونریزی را افزایش می‌دهد.

نحوه تهیه بایوپسی مغز استخوان

بحث در مورد نگرانی‌های شما اولین گام برای آماده شدن برای بایوپسی مغز استخوان است. در مورد همه موارد زیر باید به پزشک خود بگویید:

 • هر نوع دارو یا مکملی که مصرف می‌کنید.
 • سابقه پزشکی خود، به ویژه اگر سابقه اختلالات خونریزی دارید.
 • هرگونه حساسیت به چسب زخم، بیهوشی یا مواد دیگر
 • اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باشید.
 • اگر در مورد انجام این روش اضطراب بیشتری دارید و به شما کمک می‌کند تا به آرامش برسید.

داشتن کسی که در روز عمل با شما همراه باشد ایده خوبی است. به خصوص اگر در حال استفاده از داروهای آرامبخش هستید. اگرچه این مورد معمولاً لازم نیست. شما نباید بعد از مصرف آنها رانندگی کنید زیرا این داروها می‌توانند احساس خواب آلودگی ایجاد کنند.

قبل از عمل تمام دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است از شما بخواهد از قبل مصرف برخی از داروهای خاص را متوقف کنید. هرگز مصرف دارویی را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک به شما دستور دهد. استراحت شب خوب و به موقع حضور در مهمانان یا زود هنگام ملاقات ممکن است به شما کمک کند قبل از بایوپسی احساس استرس کمتری داشته باشید.

آماده‌سازی درد

به طور متوسط، درد ناشی از بایوپسی به صورت کوتاه مدت، متوسط، و کمتر از مقدار پیش‌بینی شده گزارش می‌شود.  برخی از مطالعات نشان می‌دهند که درد به مدت زمان و دشواری بایوپسی مرتبط است. درد هنگامی که عمل یک پزشک با تجربه برای انجام بایوپسی کمتر از ۱۰ دقیقه طول بکشد به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. عامل مهم دیگر میزان اضطراب شماست. افرادی که از روش عمل آگاهی داشته باشند، درد کمتری را تجربه می‌کنند. افراد همچنین با بایوپسی‌های بعدی میزان درد پایین‌تری را گزارش می‌کنند.

عمل بایوپسی مغز استخوان

پزشک شما چگونه بایوپسی مغز استخوان را انجام می‌دهد؟

می‌توانید بایوپسی را در مطب پزشک، درمانگاه یا بیمارستان انجام دهید. معمولاً پزشک متخصص در زمینه اختلالات خونی یا سرطان مانند هماتولوژیست یا انکولوژیست این روش را انجام می‌دهد. بایوپسی حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

قبل از بایوپسی، شما لباس بیمارستان را پوشیده و ضربان قلب و فشار خون شما بررسی می‌شود. پزشک به شما می‌گوید که بنشینید یا روی شکم دراز بکشید. سپس او بی‌حس‌کننده موضعی را بر روی پوست و استخوان اعمال می‌کند. تا ناحیه‌ای که در آن بایوپسی انجام خواهد شد بی‌حس شود. بایوپسی مغز استخوان معمولاً از لبه استخوان ران استخوان یا از استخوان قفسه سینه گرفته می‌شود.

با تزریق بی‌حسی ممکن است احساس کوتاهی داشته باشید. سپس پزشک شما برش کوچکی ایجاد می‌کند تا یک سوزن توخالی بتواند به راحتی از پوست شما عبور کند.

سوزن به استخوان می‌رود و مغز قرمز شما را جمع می‌کند، اما به نخاع شما نزدیک نمی‌شود. ممکن است با وارد شدن سوزن به استخوان، احساس درد یا ناراحتی کنید.

بعد از عمل، پزشک شما برای جلوگیری از خونریزی و سپس باند شدن برش، به ناحیه فشار می‌آورد. با بی‌حسی موضعی می‌توانید بعد از گذشت حدود ۱۵ دقیقه از مطب پزشک خود خارج شوید.

بعد از بایوپسی مغز استخوان چه اتفاقی می‌افتد؟

ممکن است بعد از انجام عمل حدود یک هفته درد جزئی احساس کنید. اما برای بیشتر افراد اینطور نیست. برای کمک به مدیریت درد، پزشک ممکن است داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را به شما توصیه کند. شما همچنین نیاز به مراقبت از زخم برش دارید که شامل خشک نگه داشتن آن به مدت ۲۴ ساعت پس از بایوپسی است.

برای جلوگیری از باز شدن زخم، حدود یک یا دو روز از فعالیت‌های شدید خودداری کنید. و در صورت بروز موارد زیر بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی بیش از حد
 • افزایش درد
 • تورم
 • ترشحات از زخم
 • تب

در این مدت، آزمایشگاه، مغز استخوان شما را آزمایش می‌کند. انتظار برای نتایج می‌تواند یک تا سه هفته طول بکشد. هنگامی که نتایج شما به نتیجه رسیدند، پزشک شما ممکن است برای گفتگو درمورد نتایج، با شما تماس بگیرد یا قرار ملاقات پیگیری را تعیین کند.

نتایج بایوپسی شما به چه معنی است؟

هدف اصلی بایوپسی این است که آیا مغز استخوان شما به طور صحیح عمل می‌کند یا خیر و مشخص شود که چرا. نمونه شما توسط یک آسیب شناس مورد بررسی قرار می‌گیرد. آسیب شناس چندین آزمایش را انجام می‌دهد تا بتواند علت هرگونه ناهنجاری را تعیین کند.

اگر نوع خاصی از سرطان مانند لنفوم دارید، بایوپسی مغز استخوان برای تعیین مرحله سرطان با تعیین اینکه سرطان در مغز استخوان وجود دارد یا خیر انجام می‌شود.

نتایج غیر طبیعی ممکن است ناشی از سرطان، عفونت یا بیماری مغز استخوان باشد. برای تأیید تشخیص ممکن است پزشک شما نیاز به سفارش آزمایشات بیشتر داشته باشد. و آنها در صورت لزوم در مورد نتایج و گزینه‌های درمانی بحث می‌کنند و مراحل بعدی شما را در طول قرار ملاقات پیگیری برنامه ریزی می‌کنند.

تفسیر نتایج بایوپسی مغز استخوان

در صورت داشتن استرس قبل از عمل بایوپسی چه باید کرد؟

ایده بایوپسی مغز استخوان می‌تواند باعث اضطراب شود. اما بیشتر بیماران گزارش می‌دهند که تقریباً به اندازه تصور آنها بد نیست. درد در بیشتر موارد حداقل است. به خصوص اگر توسط یک فرد با تجربه انجام شود. داروی بی‌حسی مورد استفاده، تقریباً شبیه به چیزی است که شما در مطب دندانپزشک دریافت می‌کنید. و در بی‌حس کردن پوست و استخوان خارج از استخوان که در آن گیرنده‌های درد قرار دارد، بسیار مؤثر است. این کمک می‌کند تا در طول عمل با گوش دادن به موسیقی یا یک موسیقی آرامش‌بخش کمک شود تا حواس شما را منحرف شده و به شما در احساس آرامش کمک کند. هرچه آرامش بیشتری داشته باشید برای شما و پزشک که عمل را انجام می‌دهد این کار راحت‌تر خواهد بود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code