علائم سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان کولون نام دیگر سرطان روده بزرگ است که بخش نهایی دستگاه گوارش شما را تشکیل می دهد. برخی از انواع سرطان روده بزرگ، تومورهای غیر خوش خیم (سلول های خونی) از سلول های به نام پولیپ های آدنوماتوز آغاز می شود. با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها می توانند سرطان کولون را تشکیل دهد .

پولیپ ها ممکن است کوچک باشند و علائم کمتری را از خود به جا بگذارند به همین علت، پزشکان توصیه می کنند آزمایش های غربالگری منظم برای کمک به پیشگیری از سرطان روده بزرگ با شناسایی و از بین بردن پولیپ قبل از تبدیل شدن به سرطان را در بازه زمانی ثابت انجام بدهید. بسیاری از علائم سرطان کولورکتال ممکن است ناشی از سرطان باشد مانند عفونت، هموروئید، سندرم روده تحریک پذیر، یا بیماری التهابی روده.

لازم به ذکر است که در بیشتر موارد، افرادی که این علائم پولیپ روده را دارند، سرطان ندارند. با این حال، اگر شما هر کدام از این مشکلات را داشته باشید، نشانه ای است که باید به پزشک مراجعه کنید تا علت را در صورت نیاز پیدا کنید و درمان کنید.

علائم سرطان روده بزرگ

علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ عبارتند از:

  •      تغییر در عادات روده شما، از جمله اسهال یا یبوست یا تغییر در مداومت مدفوع شما، که به بیش از چهار هفته طول می کشد.
  •      خونریزی مستقیم یا خون در مدفوع شما
  •      ناراحتی مکرر شكم، مانند گرفتگی، گاز یا درد
  •      احساس اینکه روده شما کاملا خالی نیست
  •      ضعف یا خستگی
  •      کاهش وزن نامعلوم

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ هیچ علائمی در مراحل اولیه بیماری ندارند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، به احتمال زیاد، بسته به اندازه و مکان سرطان در روده بزرگ شما متفاوت است.

غربالگری می تواند زندگی شما را نجات دهد

از آنجایی که سرطان کولورکتال اغلب علایم را تا زمانی که پیشرفته نیست، ایجاد نمی کند، اما انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که غربالگری سرطان کولورکتال  به طور منظم برای افراد تا سن ۵۰ سالگی چک شود . افرادی که سابقه خانوادگی در این بیماری را دارند و یا علائم آن را مبتلا هستند می بایست به پزشک مراجعه کند. برای آزمایش روی سرطان کولورکتال، می توان از چندین آزمایش مختلف استفاده کرد. با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود کدام آزمون برای شما مناسب است.

وقتی که سرطان کولورکتال در اوایل شیوع آن مشخص شود می توان آماری را به بیمار گزارش داد که، میزان بقای آن ۵ ساله ۹۰٪ است. این به این معنی است که ۹ نفر از ۱۰ نفر مبتلا به سرطان زودرس، حداقل ۵ سال زنده ماندند. اما اگر سرطان فرصتی برای خارج شدن از روده بزرگ یا راست روده داشته باشد، میزان زنده ماندن پایین تر است.

علائم سرطان روده بزرگ

چگونه پزشکان پی می برند که مبتلا به سرطان هستیم؟

اگر پزشک شما در طول یک آزمایش غربالگری چیزی مشکوک پیدا کند، یا اگر علایم مربوط به سرطان کولورکتال را داشته باشید، احتمالا پزشک شما امتحانات و آزمایشات را برای پیدا کردن علت توصیه می کند.

پزشک شما ممکن است بخواهد یک تاریخچه کامل پزشکی را برای بررسی علائم و عوامل خطر، از جمله سابقه خانوادگی شما در نظر بگیرد. با درصدی به اندازه ۱ در ۵ نفر مبتلا به سرطان کولورکتال، دیگر اعضای خانواده – به ویژه والدین، برادران و خواهران و یا کودکان – که آن را داشته اند. (با این حال، بسیاری از سرطانهای کولورکتال در افراد بدون سابقه خانوادگی آن رخ می دهد.)

داشتن سایر مشکلات روده بزرگ نیز می تواند خطر را افزایش دهد. این شامل پولیپ های پیش سرطانی، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و سندرم های ارثی مانند پولیپوز آدنوماتوس فامیلی (FAP) یا سرطان کولون غیر پپتیده ارثی (HNPCC)، همچنین به عنوان سندرم لینچ شناخته می شود. دیابت نوع ۲ همچنین می تواند خطر را افزایش دهد. به عنوان بخشی از یک معاینه فیزیکی، شما می توانید خود را به عنوان دکتر در نظر بگیرید و شکم خود را بررسی کنید و به مشابه آن بقیه بدن خود را بررسی کنید. همچنین ممکن است آزمایش های خون خاصی برای کمک به تعیین اینکه آیا شما سرطان کولورکتال داشته باشید نیاز باشد..

علائم سرطان روده بزرگ

اگر سرطان کولورکتال به شدت مشکوک باشد، معمولا کولونوسکوپی انجام می شود و هر ناحیه غیر طبیعی بیوپسی می شود. در بیوپسی، پزشک با حذف یک قطعه کوچک از بافتی از ابزار خاصی عبور می کند. سپس نمونه های بیوپسی زیر میکروسکوپ برای سلول های سرطانی مورد بررسی قرار می گیرند

اگر تشخیص داده شود که شما سرطان کولورکتال دارید، درمان شما بستگی به این دارد که شما تا چند وقت پس از مبتلا شدن به آن پی به بیماری خود برده اید. ممکن است درمان شما شامل جراحی، اشعه، شیمی درمانی و درمان های هدفمند باشد. مهم این است که شما بتوانید به طور صریح و آشکار با دکتر خود حرف بزنید و اگر چیزی را درک نکردید سؤال کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code