جایگزین طبیعی نمک

بهترین جایگزین نمک

نمک، یک ماده معدنی است که به طور عمده از کلرید سدیم (NaCl) تشکیل شده است که یک ترکیب شیمیایی است. نمک در شکل طبیعی آن به عنوان یک ماده معدنی بلورین به نام سنگ نمک طعام و یا هاتلیت شناخته می شود. نمک در مقادیر وسیعی در آب دریا وجود دارد، اقیانوس آزاد حدود ۳۵ گرم (۱.۲ اونس) مواد جامد در هر لیتر دارد و شوری آن ۳.۵ درصد است.

نمک برای زندگی به طور کلی ضروری است، و شوری یکی از سلیقه های اساسی بشر است. نمک یکی از قدیمی ترین و فراوان ترین ادویه های غذا است و نمکین کردن یکی از روش های مهم نگهداری مواد غذایی است.

اما همانطور که می دانید مصرف بیش از حد نمک ضرر های زیادی برای بدن دارد:

  • پوکی استخوان
  • وخیم شدن وضعیت تنگی نفس
  • ایجاد نفخ
  • اختلالات کلیوی
  • افزایش احتمال ابتلا به چاقی
  • ایجاد سرطان معده
  • افزایش فشار خون
  • افزایش احتمال سکته قلبی

با وجود این خطرات آیا می توان نمک را با سایر خوراکی های بی ضرر جایگزین کرد؟ در ادامه قصد داریم چند مورد از این جایگزین های طبیعی را معرفی کنیم:

نعنا

این گیاه طعم تندی دارد و در غذاهای شیرین به عنوان طعم دهنده می تواند جایگزین نمک باشد. استفاده از پودر گیاه خشک شده نعنا در غذا آن را بسیار خوش طعم می کند. این ماده می تواند مشکلات گوارشی را برطرف کند و معده را تقویت کند.

نعنا خشک

 

زردچوبه

زردچوبه نه تنها به خاطر طعم دادن به غذا بلکه بخاطر رنگ بسیار خوبی که به غذا می بخشد، در اکثر غذاها مورد استفاده آشپز ها قرار می گیرد خاصیت ضد التهابی و اکسیدانی آن بدن را در برابر بیماری ها محافظت می کند.

زردچوبه خشک

 

آویشن

آویشن از جمله ادویه هایی است که مزه تندی دارد و با طبع گرم خود می تواند جایگزین مناسبی برای رفع سردی غذاها باشد. آویشن را می توان با گوشت و سبزیجات مصرف کرد. این ادویه به هضم غذا کمک می کند و عروق خونی را گشاد کرده که سبب کاهش خطر سکته می شود.

آویشن جایگزین نمک

زنجبیل

زنجبیل از دیگر ادویه هایی است که طعم بسیار خوبی به غذا می بخشد. از خواص آن می توان به پیشگیری از سرطان، کاهش کلسترول، مبارزه با عفونت، بهبود سرماخوردگی و … اشاره کرد.

زنجبیل جایگزین طبیعی نمک

 

زیره

زیره می تواند طعمی بسیار مطبوع به غذا ببخشد که به هیچ وجه نبود نمک در غذا را حس نکنید. علاوه بر این خواصی مانند رفع‌ سوءهاضمه‌، تقویت معده، ضد تشنج، ضد عفونت، تسهيل‌ هضم‌ غذا می تواند آن را به ادویه ای پایه برای تمامی غذاها تبدیل کند.

زیره

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code