مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان

مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان

مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان

حفظ سلامت دندان در سنین کودکی، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که از عهده کودکان خارج می‌باشد و  والدین موظف هستند که به آن بسیار توجه کنند،‌ زیرا در سنین کودکی و خردسالی، دندان‌های کودکان بسیار نامقاوم‌اند و در برابر پوسیدگی‌ها و کِرم‌ها، مقاومت چندانی ندارند. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بحث و بررسی مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان بپردازیم، تا والدین با مطالعه این مطلب آگاهانه‌تر از دندان‌های کودک خود مراقبت کنند.

آمار‌‌های جهانی نشان‌دهنده این است که مراجعات مردم به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها بسیار است، که تقریبا یک سوم این آمار را، کودکان مبتلا به دندان درد و پوسیدگی تشکیل می‌دهند، اکثر این مشکلات به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌باشد،‌ اما با توجه به مطالعات جدیدی که دراین زمینه صورت گرفته است، می‌توان گفت که نه تنها رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، بلکه کم‌کاری پدران و مادران در حفظ سلامت دندان کودک‌شان این آمار و ارقام را افزایش داده است، چرا که آن‌ها از مهم ترین عامل‌های پوسیدگی دندان در کودکان، هیچ گونه آگاهی ندارند و تشخیص درست این موضوع را خارج از عهده خود می‌دانند.

توصیه می‌کنیم به ناآگاهی‌های خود در این خصوص پایان دهید و در ادامه مطلب همراه ما باشید تا از مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان برای شما بگوییم.

مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان

خمیردندان

بی شک نوع خمیردندانی که برای کودک خود انتخاب می‌کنید می‌تواند مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان باشد. برای کودکانی که دندان‌های حساس و ظریف دارند، خمیردندان‌های معمولی کارآمد نیستند و باید از خمیردندان‌هایی استفاده کنید که درصد و مقدار فلوراید بیشتری به خود اختصاص داده‌اند، چرا که این نوع از خمیردندان‌ها نسبت به خمیردندان‌های معمولی از قدرت محافظت کننده بالایی در برابر هرگونه میکروبی برخوردار هستند، ولی مشکلی که در این موضوع وجود دارد این است که برای کودکان زیر یک سال استفاده از این خمیردندان‌ها بسیار مضر می‌باشد.

اگر به هر نحوی و به هر مقداری، کودک شما در حین مسواک زدن، مقداری از خمیردندان حاوی فلوراید را ببلعد، ممکن است شاهد ایجاد فلوئوروزیس و یا همان تغییر رنگ شدید بر روی دندان‌های کودک‌تان باشید. برای جلوگیری از ایجاد فلوئوروزیس که موجب ظاهر شدن لکه‌های آزار دهنده‌ای بر روی دندان‌های کودک شما می‌شود، باید در هر بار استفاده، میزان استفاده از این خمیردندان را کنترل کنید و مقدار زیاد آن را برای کودکان زیر شش سال به مقدار زیادی کاهش دهید.

خمیر دندان

شیر دادن هنگام خواب

مادرانی که در ساعات پایانی شب و درست هنگامی که  کودک‌شان خوابیده است، به آن شیر می‌دهند، باید به این نکته توجه کنند که شیر دادن در ساعات پایانی شب و هنگام خواب به کودک، می‌تواند مهم ترین عامل‌ پوسیدگی دندان در کودکان باشد.

دلیل اینکه شیر دادن مادران به صورت مکرر در هنگام شب برای دندان‌های کودکان مضر است، اینطور بیان شده است که در ساعات پایانی شب و موقع خواب کودک، تولید ترشحات بزاق دهان کودک به حداقل می‌رسد، بدین صورت موادهای غذایی شیرینی که روی دندان‌های کودک هستند، به همان صورت باقی می‌مانند، که همین عامل باعث پوسیدگی دندان‌های کودک شما می‌شود. از این رو توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از این موضوع، شیر دادن شبانه را حتما کنترل کنید.

نوشیدنی‌های مضر

از جمله مواردی که می‌توان به عنوان مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان ، از آن یاد کرد، نوشیدن نوشیدنی‌های مضری همچون نوشیدنی‌های حاوی افزودنی‌های مصنوعی و نوشابه است، که به پوسیدگی دندان‌ها سرعت می‌بخشند. کارخانه‌های مواد غذایی بدون توجه به سلامت دندان کودکان موادی را به نوشیدنی‌های خود می‌افزایند که باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند، آمارهای جهانی نیز نشان می‌دهند که تقریبا دو سوم افرادی که دارای سن چهار تا هجده سال‌اند، به پوسیدگی دندان مبتلا هستند که در آینده همین کودکان، خانواده‌های خود را ناچار به پرداخت هزینه‌های سنگینی در خصوص درمان دندان‌های پوسیده‌شان می‌‌کنند.

همچنین این آمار‌ها نشان می‌دهند که تعداد نوشیدن نوشیدنی‌های مضر مانند نوشابه و… در کودکان، بیش از ده بطری می‌باشد، که با این حساب خوردن این نوشیدنی‌های صنعتی و مضر، موجب وارد شدن مقدار زیادی اسید به دندان‌ها شده، که در پی آن مینای دندان از بین می‌رود.

نوشیدنی های مضر

برای مطالعه: درمان خانگی گوش درد کودکان به بهترین روش ممکن

تاثیر بازی‌های کامپیوتری

شاید برای برخی افراد غیرقابل تصور باشد که بازی‌های کامپیوتری می‌توانند مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان باشند، اما این گفته کاملا صحت دارد و برخلاف تصور، محققان به نتایجی دست یافته‌اند، که نشانگر این است که بازی‌های کامپیوتری تاثیر به‌سزایی در پوسیدگی دندان‌های کودکان دارند و  کودکانی که بیشتر وقت خود را به انجام بازی‌های کامپیوتری می‌پردازند، بیشتر از دیگر کودکان در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند. اما پشت این تحقیقات دلایلی نهفته است که اینگونه می‌توان آن ها را شرح داد:  کودکان هنگامی که مشغول بازی هستند، بیشتر از زمان‌های دیگر گرسنه می‌شوند و مواد غذایی مصرف می‌کنند، که این خوراکی‌ها معمولا خوراکی‌های حاوی مواد قندی هستند، که در نهایت موجب ‌پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند، همچنین با توجه بیش از حد به بازی‌های کامپیوتری، توجه به بهداشت دهان و دندان در کودکان کمتر می‌شود.

مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان

زمان مسواک زدن

مسواک زدن دندان کودک در چه مقطعی باید آغاز شود؟ آیا این موضوع می‌تواند مهم ترین عامل پوسیدگی در کودکان باشد؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که زمان شروع مسواک زدن لثه و دندان کودکان می‌تواند در حفظ سلامت دندان آن‌ها موثر باشد. شاید شما تصور کنید که تمیز کردن دهان و دندان کودک‌تان پس از رشد دندان‌ها الزامی است، اما این تصور اشتباه است و شما باید در همان ماه‌های اولیه، پاکسازی لثه‌ها را شروع کنید تا لثه کودک از هرگونه باکتری پاکسازی شود، چرا که پوسیدگی دندان‌ها، نتیجه جمع شدن باکتری‌ها روی لثه می‌باشد، که همین عامل مشخص می‌کند که مراقبت از لثه کودک بسیار مهم و ضروری است، اگر این پاکسازی را در ماه‌های اول شروع کنید، در واقع شانس سلامت دندان‌ کودکانتان در سنین بالاتر، افزایش داده‌اید.
برای سلامت بهتر کودکان خود، یک برنامه تغذیه مناسب تهیه کنید که شامل غذاها و نوشیدنی‌هایی باشید که درصد قند کمتری‌ را دارا هستند. شیر مادر حاوی آنتی بادی و آنتی اکسیدان می‌باشد که از دندان‌های کودک به خوبی محافظت می‌کند، اما شیر خشک نه تنها این امکان را برای کودک فراهم نمی‌کند، بلکه به خاطر قند زیادی که دارد، سرعت پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد.

اگر کودک شما علاقه‌مند به آب‌میوه‌های صنعتی و نوشابه و… می‌باشد، بهتر است آن را بدون شیشه شیر مورد استفاده آن قرار دهید، زیرا هنگامی که کودک نوشیدنی‌های مضر را  با شیشه شیر مصرف می‌کند، نوشیدنی با دندان‌های آن تماس پیدا کرده و باعث پوسیدگی می‌شود، که بهتر است با قاشق‌های کوچک این عمل را انجام دهید.

مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان

برای مطالعه: علائم افسردگی در کودکان

کدام دندان‌ها در دوران کودکی، بیشتر در معرض پوسیده شدن  هستند؟

همانطور که از پیش گفتیم، مهم ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان عواملی همچون: شیردادن  به کودک هنگام خواب، مسواک زدن در زمان نامناسب، انجام بیش از حد بازی‌های کامپیوتری، مصرف نوشیدنی‌های مضر، استفاده از خمیر دندان نامناسب و … هستند، که تنها توجه کردن والدین به کودک‌شان است که می‌تواند، از پوسیده شدن دندان کودک بر اثر عوامل گفته شده، جلوگیری کند.

علاوه بر شناخت مهم‌ترین عوامل پوسیدگی دندان در کودکان، شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد، که کدام دندان‌ها در دوران کودکی، بیشتر در معرض پوسیده شدن زودرس هستند؟ در پاسخ به این سوال به طور دقیق و براساس بررسی‌های صورت گرفته، می‌توانیم بگوییم، که پوسیدگی زودرس دندان در کودکان، شامل دندان‌های نیش شیری فک، آسیاهای اول شیری هر دو فک و چهار دندان شیری پیشین فک بالا می‌شود. دیگر دندان‌های کودکان همچون دندان‌های پیشین شیری فک پایین و دندان‌های آسیای دوم شیری، کم‌تر در معرض پوسیده شدن هستند، چرا که برخی از آن‌ها به واسطه زبان در هنگام مکیدن شیر محافظت می‌شوند و برخی دیگر از این دندان‌ها، پس از اتمام دوران شردهی کودک، رشد می‌کنند، از این‌رو خطر پوسیده شدن آن‌ها در واقع به صفر می‌رسد.

حرف آخر

ایده آل مگ در این مقاله به شرح چندین مورد که مهم‌ ترین عامل پوسیدگی دندان در کودکان بودند، پرداخت، که توانسته باشد، در این زمینه هر چند اندک، کمکی کرده باشد، تا آگاهی والدین در این خصوص بیشتر شود. زیبایی دندان‌ها بی شک در هر سنی موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می‌شود، حال تصور کنید فردی را با دندان‌ها پوسیده و بویی نامطبوع که در هنگام صحبت کردن هم خود آزار می‌بیند و هم افرادی که با آن در ارتباط هستند را آزار می‌دهد، قطعا اگر بخواهیم همین یک مورد را در نظر بگیریم، فردی با دندان‌های پوسیده در جامعه و در جمع دوستان خود می‌تواند تنزل جایگاه پیدا کند.  از این رو توصیه می‌کنیم که کودکان خود را در سنین کودکی دریابید و به حفظ سلامت دهان و دندان آن‌ها بسیار اهمیت دهید تا آن‌ها در سنین بزرگسالی با مشکلاتی که  ناشی از پوسیدگی دندان هستند، روبرو نباشند.

از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید نهایت سپاس و تشکر را داریم، امیدواریم از این پس هم به سلامت دندان خود و هم سلامت دندان کودکان‌تان اهمیت بدهید و از مصرف خوراکی‌های مضری که در واقع عامل‌های تهدید کننده برای سلامت دندان شما هستند، دوری کنید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.