دلایل نازایی در زوجین

دلایل نازایی در زوجین

دلایل نازایی در زوجین

یکی از مشکلات رایج در ایران، ناباروری زوج‌های جوان می‌باشد. طبق تحقیقات انجام‌شده، حدود ۲۴ درصد زوج‌های ایرانی دچار ناباروری هستند. این در حالی است که این آمار در جهان به ۱۵ درصد می‌رسد. زوج نابارور به زوجی گفته می‌شود که به مدت یک سال، مقاربت بدون جلوگیری داشته‌اند و نتوانستند صاحب فرزند شوند.

ازآنجایی‌که سهم ناباروری مردان و زنان یکی می‌باشد، نیاز است تا زوجین نسبت به تشخیص و پیگیری علت ناباروری خود حساسیت لازم به خرج دهند تا بتوانند شانس بارور شدن خود را افزایش دهند. در بخش زیر از این مقاله، به بررسی مهم‌ترین دلایل نازایی در زوجین پرداخته‌ایم. با شناخت از این عوامل می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با این عوامل آشنا شوید.

دلایل نازایی در زوجین

مهم‌ترین دلایل نازایی در زوجین

عواملی که تأثیر منفی بر قابلیت باروری زوجین می‌گذارد شامل موارد زیر می‌باشد:

تغذیه ناسالم

مصرف غذاهای پرچرب، کمبود مواد غذایی موردنیاز، استفاده زیاد از غذاهای آماده، مصرف مواد غذایی ناسالم و مضر ازجمله مواردی است که به کاهش توان باروری زوجین منجر می‌شود. به‌عنوان‌مثال نوشیدن زیاد قهوه و مواد غذایی کافئین‌دار احتمال ناباروری زوجین را افزایش می‌دهد.

تغذیه ناسالم

درمان خروپف شبانه

چاقی و لاغری غیرطبیعی

کاهش و افزایش غیرطبیعی وزن، یکی از دلایلی است که زوجین را در معرض ابتلا به ناباروری قرار می‌دهد؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌دهیم که برای پیشگیری از ابتلای به نازایی، کنترل وزن مؤثری داشته باشید.

سبک زندگی ناسالم

استعمال دخانیات مانند سیگار، زندگی ماشینی و کم‌تحرکی می‌تواند باروری زوجین را دچار اختلال کند.

سبک زندگی ناسالم

عوامل شیمیایی

اختلال در انتقال اسپرم و یا همان کندی و ضعف حرکت اسپرم، یکی از عواملی است که باعث ناباروری در مردان می‌شود. این مشکل به دلیل کار با رنگ‌ها، گازهای بیهوشی، حشره‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها و کار با جیوه به وجود می‌آید. همچنین افزایش آلاینده‎های محیطی مانند افزایش سرب در هوا نیز می‌تواند باعث افزایش بروز ناباروری در مردان شود.

کار با مواد آرایشی نامرغوب

مواد شیمیایی و مواد آرایشی نامرغوب ازجمله دلایلی است که باعث بروز نازایی در زنان می‌شود. مواد آرایشی نامرغوب به دلیل دارا بودن فلزات سنگین و مواد اکسیدان پاک‌کننده‌ بسیار خطرناک می‌باشد.

مشاغلی که با گرما سرکار دارند

مشاغلی مانند رانندگی، نانوایی، ریخته‌گری و سایر مشاغلی که با گرما سرکار دارند، باعث افزایش حرارت موضعی بیضه‌ها می‌شوند. درنتیجه ساخت، تولید و انتقال اسپرم را با اختلال مواجه می‌کنند و ناباروری مردانه را موجب می‌شود.

امواج و ارتعاشات

یکی از عوامل مؤثر در ناباروری زوجین، قرار گرفتن در معرض امواج و ارتعاشات تلفن همراه، رادیو و تلویزیون می‌باشد. هرچقدر این امواج الکترومغناطیسی، شدت بیشتری داشته باشند، بر کیفیت اسپرم‌ها و تخمک‌ها اثر می‌گذارند. همچنین پختن غذا با امواج ماکروویو از دیگر دلایلی است که بر ناباروری زوجین بسیار مؤثر است. این امواج با تولید رادیکال‌های آزاد، باعث بروز مشکلات ناباروری در زوجین می‌شود.

استرس و فشارهای روانی

اگر می‌خواهید که شانس باروری را در خود افزایش دهید، بهتر است تا استرس را از خود دور کنید. استرس به مدت طولانی می‎تواند باعث مشکلاتی مانند نازایی، زایمان زودرس و یا سقط‌جنین شود. به این دلیل که استرس می‎تواند تعداد اسپرم‌ها و هورمون‎های محرک تولید اسپرم را تحت تأثیر قرار دهد. از طرفی دیگر مشکلات ناباروری نیز می‌تواند، درگیری روانی شمارا دوچندان کند؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که قبل از تصمیم به بارداری، محیطی آرام و به‌دوراز استرس را برای خود محیا کنید. در این شرایط می‌توانید تأثیرات منفی استرس و عوارض ناشی از آن را از بین ببرید.

سوابق خانوادگی

اگر یکی از افراد خانواده‌ دچار مشکل نازایی بوده است، شانس ابتلا به ناباروری در زوجین بیشتر است.

سوابق خانوادگی

بیماری‌ها و مصرف برخی داروهای خاص

دیابت، تیروئید، ایدز، سندرم کوشینگ، آنمی، حملات قلبی، اختلالات کبدی، اختلالات کلیه و سرطان ازجمله بیماری‌هایی است که باعث اختلال در تولید اسپرم می‌شود.

تمرینات ورزشی سنگین

تمرینات سنگین ورزشی، باعث ایجاد اختلالات قاعدگی و درنتیجه کاهش شانس باروری می‌شود.

کمبود ویتامین‌های موردنیاز

کمبود برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین E، منجر به تخریب بافت‌های تولیدمثلی شده و عقیمی زوجین را به دنبال دارد. همچنین کمبود ماده معدنی روی در زنان، باعث کاهش رشد و نمو دیواره‌ی رحم شده و باروری زنان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. از طرفی وجود این ماده معدنی برای تولید اسپرم مردان نیز بسیار ضروری است. درصورتی‌که انرژی به‌طور کافی به این اسپرم‌ها نرسد، باعث آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید که شانس باروری را در خود افزایش دهید هورمون‌های مردانه که در ویتامین‌های A، B2 و B6 موجود است را به‌اندازه کافی دریافت کنید.

عوارض استفاده از لنزهای طبی

دلایل پزشکی بروز نازایی در زنان و مردان

تخم‌دان پلی‌کیستیک و سندرم متابولیک

یکی از دلایل اصلی نازایی در زنان، تخمدان پلی‌کیستیک می‌باشد. این مشکل که در خانم‌های چاق بیشتر دیده می‌شود، با انجام حرکات ورزشی متعادل قابل درمان و پیشگیری است.

عادت ماهیانه نامنظم

مهم‌ترین دلیل ناباروری در زنان، اختلال در تخمک‌گذاری است. این مشکل که گاهی به دلیل عادت‌ ماهیانه نامنظم و یا عادت ماهیانه کم اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود تا عمل لقاح در زنان صورت نگیرد.

عادت ماهیانه نامنظم

اختلال در لوله‌های رحمی

در برخی از زنان، لوله‌های رحمی به‌طور کامل و یا ناقص بسته‌شده است. درنتیجه اسپرم به تخمک نرسیده و عمل لقاح صورت نمی‌گیرد. این مشکل معمولاً به دلیل عفونت، آندومتریوز و یا چسبندگی‌های بعد از عمل جراحی اتفاق می‌افتد.

بسته بودن لوله‌های خروج اسپرم

انسداد لوله‌های خروج اسپرم درنتیجه‌ی عواملی مانند مادرزادی، نقص ژنتیکی، وازکتومی، عفونت‌های مقاربتی و ضربه اتفاق می‌افتد که ناباروری در مردان را به دنبال دارد.

بیماری عفونی

برخی بیماری‎ها باعث عفونت مجاری تناسلی و یا التهاب و از بین رفتن بیضه‌ها می‌شوند. یکی از این نوع بیماری‌های عفونی اوریون می‌باشد. حدود ۲۵ درصد از مردانی که در دوران بلوغ دچار اوریون شوند، عقیمی آن‌ها دور از انتظار نیست.

مشکلات گردنه‌ی رحم

عفونت‌های گردن رحم، کیفیت نامناسب ترشحات رحم، تومورهای بدخیم رحم و وجود جای زخم در دیواره‌ی رحم ازجمله مشکلاتی است که ناباروری زنان را به دنبال دارد.

سخن نهایی

هدف اصلی ما در این مقاله، آگاهی بخشی زوجین برای کاهش ناباروری است. اگرچه در هنگام بروز این مشکل، روش‌های درمانی مؤثری وجود دارد؛ اما با کاهش عوامل تأثیرگذار و یافتن عوامل مؤثر بر سلامت باروری، می‌توانیم به کاهش بروز این مشکل در جامعه کمک بسیاری کنیم.

دلایل نازایی در زوجین

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.