قرص اورژانسی

چنانچه یک رابطه محافظت نشده داشته اید و یا به هر دلیلی به روش پیشگیری از بارداریتان شک دارید (مثلا کاندوم در طول رابطه پاره شده یا مجبور به داشتن یک رابطه شده اید)، باید از قرص اورژانسی که به قرص‌های صبح روز بعد معروف اند برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید. این قرص‌ها تا ۵ روز بعد از یک رابطه محافظت نشده قابلیت استفاده دارند.

طرز مصرف قرص اورژانسی

برای توضیح بهتر عملکرد این قرص‌ها باید بدانید اسپرم بعد از وارد شدن به بدن ‌می‌تواند تا چند روز زنده بماند. تخمک همیشه در بدن زنان آماده نیست. لذا اگر در این مدت تخمک گذاری انجام شود و تخمک آماده بارور شدن باشد، اسپرم به سمت آن حرکت کرده و لقاح انجام ‌می‌شود. بعد از انجام لقاح، تخمک بارور باید خود را به دیواره رحم بچسباند تا از بدن خارج نشود و جنین شکل بگیرد.

اگر تا قبل از مصرف قرص اورژانسی جنین تشکیل شده باشد، مصرف قرص نمی‌تواند باعث سقط جنین شود؛ اما قرص اورژانسی از آزادسازی تخمک جلوگیری ‌می‌کند و به این ترتیب مانع از رسیدن اسپرم و تخمک به هم ‌می‌شوند. بنابراین هرچه زودتر مصرف شود بهتر است.

چون قرص‌های اورژانسی ضدبارداری مانع از رهاسازی تخمک ‌می‌شوند، طبیعتا روی موعد پریود بعدیتان تأثیر خواهند گذاشت و نباید توقع داشته باشید طبق برنامه قبلی پریود شوید.

چنانچه تا دو ساعت بعد از مصرف قرص، دچار تهوع شدید باید قرص را مجددا مصرف نمایید.

روند تخمک گذاری و بارداری

مضرات قرص اورژانسی

اما حتما دقت داشته باشید که قرص اورژانسی فقط باید در شرایط اورژانسی به کار رود و نباید به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری به صورت دائمی مورد استفاده قرار گیرد. حتی الامکان توصیه ‌می‌شود از مصرف این قرص‌ها بپرهیزید و در صورت اجبار حداکثر یک یا دو بار در سال بیشتر مصرف نکنید؛ چرا که به دلیل ایجاد تغییرات هورمونی سریع در بدن بسیار مضرند.

انواع قرص اورژانسی

دو نوع قرص اورژانسی وجود دارد:

قرص‌های حاوی ulipristal acetate: تنها قرص با این مشخصات، قرص ella است.

قرص‌های حاوی لوونورجسترل: مثل برندهای لوونورجسترل، plan B، take action و غیره.

قرص ella

قرص ella مؤثرترین قرص اورژانسی است به طوری که اگر آن را در روز پنجم بعد از یک رابطه محافظت نشده استفاده کنید درست مانند این است که آن را در روز اول مصرف کرده اید و همان اثر را خواهد داشت؛ اما برای خرید آن نیاز به نسخه پزشک دارید.

چنانچه شما پیش از این از روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری استفاده ‌می‌کردید و اکنون به دلیل اشتباهاتی قصد دارید از یک روش اورژانسی استفاده کنید به شما پیشنهاد ‌می‌کنیم از یک روش غیرهورمونی مانند IUD الاگارد (مسی) استفاده کنید.

قرص لوونورجسترل

روش عمل لوونورجسترل

یکی از قرص‌های اورژانسی برای پیشگیری از بارداری قرص لوونورجسترل است. این قرص حاوی هورمون پروژسترون است. هورمون پروژسترون چند کار در بدن انجام ‌می‌دهد که مانع از بارداری ‌می‌گردد:

  • اول اینکه مانع از آزاد شدن تخمک در چرخه قاعدگی ‌می‌شود؛ بنابراین تخمکی وجود نخواهد داشت که توسط اسپرم بارور شود.
  • به علاوه باعث غلیظ شدن مایع واژینال ‌می‌شود. به این ترتیب حرکت اسپرم به سوی تخمک به سختی انجام ‌می‌پذیرد.
  • سومین عملکرد پروژسترون این است که پوشش رحم را تغییر ‌می‌دهد تا تخمک نتواند به دیواره رحم بچسبد و تبدیل به جنین شود (تخمک در صورتی که با اسپرم لقاح انجام دهد و بارور شود به دیواره رحم ‌می‌چسبد، اما اگر نتواند بچسبد از رحم خارج ‌می‌شود و جنین شکل نمی‌گیرد).

قرص اورژانسی لوونورجسترل و سایر قرص‌های اورژانسی حاوی لوونورجسترل در زنانی با وزن بیشتر از ۷۴ کیلوگرم ممکن است اثر نداشته باشند. هم چنین برخی داروها تا یک ماه ‌می‌توانند اثر این قرص‌ها را کاهش دهند.

آیا بعد از خوردن قرص اورژانسی پریود میشویم؟

بعد از مصرف قرص اورژانسی، زمان پریود و مقدار خونریزی ممکن است تغییر کند. چنانچه پریودتان بیشتر از ۷ روز طول کشید فورا به پزشک مراجعه کنید؛ چرا که احتمال بارداری یا سقط جنین وجود دارد.

قیمت قرص اورژانسی

قرص لوونورجسترل در دو نوع با دوز ۰٫۷۵ و ۰٫۵ موجود است. دوز ۰٫۷۵ در هر بسته دو قرص دارد و با قیمت ۳۵۰۰ تومان عرضه ‌می‌شود. دوز ۰٫۵ نیز در هر بسته یک قرص دارد و با قیمت ۳۰۰۰ تومان در داروخانه‌ها به فروش ‌می‌رسد.

توجه

از روش‌های اورژانسی در حین بارداری استفاده نکنید. این روش‌ها فقط برای پیشگیری از بارداری کاربرد دارند. چنانچه جنین تشکیل شده باشد با این روشها نمی‌توانید رشد آن را متوقف کنید و فقط ممکن است به جنین آسیب برسانید و نوزاد با بیماری یا نقص متولد شود.

قرص یاسمین یک روش پیشگیری از بارداری مطمئن و دائمی

نکته دوم اینکه حتما ترکیبات قرص را که روی جعبه نوشته بخوانید. گاهی شرکت سازنده تغییراتی در ترکیبات دارو بوجود ‌می‌آورد یا ممکن است محصولاتی با اسامی مشابه ترکیبات متفاوتی داشته باشند در حالی که کاربردهای مختلفی داشته باشند. استفاده از داروی اشتباه قطعا به بدن شما آسیب ‌می‌رساند.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.