تفاوت وای فای و وایمکس

تفاوت وای فای و وایمکس

وایمکس و Wi-Fi هر دو فناوری های بی سیم هستند. WiMAX مخفف کلمه ی Worldwide Interoperability for Microwave Access است و Wi-Fi مخفف کلمه ی Wireless Fidelity است. در این مقاله ما درباره WiMAX IEEE 802.16 و Wi-Fi 802.11 بحث خواهیم کرد.

یکی از تفاوت های اصلی محدوده ای است که در آن کار می کنند.  WiMAX را می توان برای محدوده های طولانی استفاده کرد. این قابلیت اتصال پهنای باند را تا محدوده های متنوع، حدود ۳۰ کیلومتر فراهم می کند. این سرویس از یک مکان مرکزی ارائه می شود و اتصال در داخل یا خارج از شعاع سرویس به افراد در حال حرکت در اتومبیل و غیره درست مثل یک تلفن همراه است. با این حال، Wi-Fi برای اتصال به محدوده کوچکتر، به عنوان مثال، حدود ۲۵۰ متری استفاده می شود. این فناوری برای اتصال به محدوده های کوتاه مانند دفتر و یا خانه استفاده می شود.

وایمکس دو نسخه مختلف دارد؛ نسخه های ثابت و موبایل. نسخه موبایل ۸۰۲٫۱۶ متری است و می تواند با تکنولوژی های CDMA و GSM جایگزین شود. نسخه ثابت ۸۰۲٫۱۶d است و ۸۰۲٫۱۶e برای خانه استفاده می شود در حالی که Wi-Fi که در خانواده های ۸۰۲٫۱۱ عرضه می شود دارای نسخه های بسیاری مانند ۸۰۲٫۱۱a، ۸۰۲٫۱۱b، ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱n است

تفاوت وای فای و وایمکس

Wi-Fi در طیفی عمل می کند که نیاز به مجوز ندارد. این فناوری ممکن است با مودم های دیگر و با تلفن های بی سیم تداخل داشته باشد. علاوه بر این در محیط های کنترل نشده با بلوتوث، رادیو و گاهی اوقات فرکانس های مایکروویو نیز تداخل دارددر هنگام استفاده از این فناوری کسی که به نقطه دسترسی نزدیکتر است، راحت تر و با سرعت بیشتری از این تکنولوژی می تواند استفاده کند.

در حالی که وایمکس به گونه ای توسعه یافته که نیاز به مجوز دارد. فرکانس های این تکنولوژی قدرتمندتر است و محدوده بالاتری دارند. برای کنترل و هدایت فرماندهی این فناوریمی توان از کابل، اینترنت، و DSL استفاده کرد.

برخی از طیف های جدید که مانند ۷۰۰ مگاهرتز در WiMAX مجوز دارند، اما برای وای فای قابل دسترسی نیستند. بنابراین، در نهایت وایمکس محبوب تر می شود زیرا می تواند در این فرکانس کار کند در حالی که Wi-Fi نمی تواند و ممکن است محبوبیت خود را از دست بدهد.

وای مکس از پروتکل MAC استفاده می کند که اتصال گرا است؛ وای فای پروتکل مبتنی بر اتصالی به نام CSMA / CA را استفاده می کند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *