امکان ناتوانی از بازیابی سامانه ها در سیستم های آلوده به پتیا

امکان ناتوانی از بازیابی سامانه های فِدکس در سیستم های آلوده به پتیا

شرکت فِدکس (fedex) یکی از بزرگترین ارائه کنندگان خدمات انتقال بسته‌ و محموله‌های پستی در ایالات متحده و جهان و از شرکت‌هایی است که به شدت مورد حمله‌ی باج‌افزار پِتیا قرار گرفته و همچنان به بازیابی پرونده‌های خود ادامه می‌دهد. با این حال، در بیانیه‌ای که فدکس روز دوشنبه منتشر کرد به نظر می‎رسد برخی از پرونده‌ها را به‌هیچ وجه نتوان بازیابی کرد. در این بیانیه اعلام شده بود که شرکتی با نام TNT که توسط فدکس در سال ۲۰۱۶ میلادی خریداری شده بود، به شدت مورد حمله باج‌افزار پِتیا قرار گرفته است. این شرکت معتقد است که آلودگی به باج‌افزار پِتیا پس از استفاده از یک نرم‌افزار مالیاتی اوکراینی آغاز شده است. با آلوده شدن یکی از سامانه‌ها، کل شبکه‌ی شرکت به باج‌افزار آلوده شده است.

امکان ناتوانی از بازیابی سامانه های فِدکس در سیستم های آلوده به پتیا
Indianapolis Hub

هرچند فدکس اعلام کرده سامانه‌های خود این شرکت آلوده نشده ولی تمامی سامانه‌ها در شبکه‌ی TNT تحت تأثیر قرار گرفته است. این شرکت می‌گوید: «مشتریان ما کماکان تأخیر زیادی را در سرویس‌ها و صدور صورت‌حساب‌ها تجربه می‌کنند و ما مجبور شده‌ایم برای تسهیل برخی از عملیات TNT، برخی از عملیات را به‌طور دستی انجام دهیم. ما فکر نمی‌کنیم که به‌طور کامل بتوان سرویس‌های TNT را بازیابی کرد.»

فدکس اعلام کرده هیچ اتلاف و یا نقض داده‌ای رخ نداده و این شرکت از هیچ بیمه‌ای برای پوشش چنین حمله‌ای بهره نمی‌برد. به همین دلیل، فدکس معتقد است با این حادثه ممکن است ضربه‌ی مالی سختی بخورد و سهم بازار برای سرویس‌های این شرکت، در مقایسه با رقبا کاهش پیدا کند. فدکس می‌گوید هرچند بسیار زود وارد عمل شده تا سامانه‌های آلوده را بازیابی کند، ولی به نظر می‌رسد برخی از سامانه‌ها را به هیچ‌وجه نتوان بازیابی کرد. سهام شرکت فدکس روز دوشنبه ۱.۷ درصد کاهش داشته و به ۲۱۵.۲۷ دلار در روز دوشنبه رسیده است.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.