چین از آمریکا در لیست ۵۰۰ ابر کامپیوتر برتر دنیا پیشی گرفت

ویرایش شده در by غلامی

چین از آمریکا در لیست ۵۰۰ ابر کامپیوتر برتر دنیا پیشی گرفت

ابررایانه (Supercomputer) به رایانه‌ای اطلاق می‌گردد که در زمان معرفی آن در زمینه میزان ظرفیت محاسبه در واحد زمان در دنیا پیشرو باشد. این عبارت برای اولین بار توسط مجله «نیویورک ورلد» برای اشاره به جدول‌سازهای آی‌بی‌ام در دانشگاه کلمبیا به کار رفت.در سال های اخیر کشورچین نسبت به سایر کشورهای دنیا به برتری چشمگیری در زمینه قدرت ابر کامپیوترها، دست یافته ومی توان اذعان کرد،در این زمینه از آمریکا نیز پیشی گرفته است.

براین اساس، اکنون چین رتبه اول و آمریکا رتبه دوم را در این زمینه در اختیار دارند.شایان ذکر است که؛حالا چین تعداد ۲۰۲ عدد از ۵۰۰ ابر کامپیوتر برتر دنیا را به خود اختصاص داده. از سوی دیگر آمریکا که قبلاً ۱۶۹ عدد را به خود تخصیص داده بود، حالا تنها ۱۴۴ عدد از برترین ها را در اختیار دارد.

براساس نموداربالا،این نمودار حاوی قدرت ۵۰۰ ابر کامپیوتر برتر دنیا در سال های اخیر را با دایره های نارنجی می باشد. مثلث های قهوه ای نمایانگر سرعت سریعترین ابر کامپیوتر در زمان خود و مربع های زرد کند ترین ابر کامپیوتر در لیست ۵۰۰ عدد برتر هستند.

 

ابر کامپیوتر

پرواضح است که طبق نمودار بالا، سریعترین ابر کامپیوتر سال ۲۰۰۸ سرعتی کندتر از پانصدمین ابر کامپیوتر سریع دنیا در سال ۲۰۱۷ دارد.
به علاوه باید اذعان کرد که؛ ابر کامپیوتر ها برای پردازش اطلاعات مرتبط با پیش بینی آب و هوا، آیرودینامیک پهپادها، شبیه سازی انفجار های حاصل از سلاح های هسته ای و … به کار می روند.باید به این مهم اشاره کرد که، دو ابر کامپیوتر برتر جهان، «Sunway TaihuLight» و «Tianhe-2» نیز متعلق به چین هستند.

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.