روش‌های صحیح مطالعه

روش‌های صحیح مطالعه

برای رشد عادات خوب مطالعه، هرگز دیر نشده است. هرچه زودتر از روش‌های صحیح مطالعه استفاده کنید، همه چیز آسان تر خواهد شد و شانس شما برای گرفتن نمره های خوب بیشتر می شود. در اینجا برخی از نکات برای به دست آوردن بیشترین بهره‌برداری از مطالعه ارائه شده است.

مطالعه مداوم

اگر هر روز کمی مطالعه کنید، به طور مداوم ذهن خود را آماده نگه می‌دارید. این کار به شما در درک بهتر و کامل‌تر مسائل کمک می کند. همچنین مطالعه مداوم به شما کمک می کند تا از فشار مطالعه در آخرین لحظات جلوگیری کنید. در اوایل سال تحصیلی یک یا دو ساعت مطالعه در هر روز  ممکن است کافی باشد. اما در اواخر سال ممکن است شما نیاز به مطالعه بیشتری در هر روز داشته باشید. اگر شما در پیدا کردن وقت مناسب برای مطالعه دچار مشکل هستید، برخی از فعالیت های دیگر خود (اما نه همه!) را کاهش دهید. انجام مطالعه را در اولویت قرار دهید. این موضوع ممکن است به معنای گذراندن وقت کمتری در فضای مجازی، تغییر دادن زمان ورزش به آخر هفته و مواردی از این دست باشد.

مدیریت زمان

داشتن برنامه‌ریزی کمک می کند تا به گونه‌ای در حال حرکت باشید که بتوانید از زمان مطالعه خود نهایت استفاده را ببرید. درست همانطور که برای تغذیه و خوابیدن برنامه مشخصی دارید، ساعات مشخصی از هر روز را نیز باید به مطالعه اختصاص دهید. مقدار زمان مورد نیاز برای مطالعه بر اساس موضوع، برای هر فرد متفاوت خواهد بود. به طور متوسط ​​دو ساعت مطالعه در هر روز برای هر ساعت در کلاس درس توصیه می شود. در حقیقت رفتن به کلاس فقط آغاز کار است. کار واقعی پس از آن شروع می شود.

تنظیم هشدارها

یکی از روش‌های صحیح مطالعه این است که هشدارها را تنظیم کنید تا در زمان مقرر، کار برنامه‌ریزی شده را به شما یادآوری کنند. یک یادآوری منظم شما را هشیار نگه داشته و باعث می‌شود برنامه های شما در مسیر درستی انجام شوند.

استفاده از یک تقویم دیواری

یک تقویم یا یک برنامه ریز دیواری را بر روی دیوار محل مطالعه خود بچسبانید تا هر زمان که مطالعه می‌کنید به راحتی آن را ببینید. تقویم دیواری خود را با تاریخ‌های مهم، مانند تاریخ امتحانات و ساعات کلاس‌ها، علامت‌گذاری کنید.

تنظیم لیست‌های انجام کار

لیست‌ها وظایف را به بخش‌های قابل کنترل تقسیم می‌کنند. در ابتدای هفته لیستی از کارهایی را که باید تا پایان هفته انجام دهید تهیه کنید. در ابتدای هر جلسه مطالعه، لیست کارهایی را  که باید انجام دهید آماده کنید، تا کارهایی که باید در زمان مطالعه انجام شوند، مشخص باشند.روش‌های صحیح مطالعه

تعیین محدودیت‌های زمانی

قبل از شروع مطالعه، به لیست کارهای خود نگاهی بیندازید و برای تعیین تکالیف خود زمان اختصاص دهید. اگر کاری را در زمان تعیین شده انجام نداده‌اید، در نظر بگیرید که آیا بهترین استفاده از وقت، ادامه کار  ناتمام است یا اینکه بهتر است کار دیگری را شروع کنید.

کشف سبک یادگیری مختص به خودتان

بیشتر ما روش یادگیری مخصوص به خود را داریم. با شیوه یادگیری که در آن راحت‌تر هستید آشنا شوید و روش‌ های صحیح مطالعه را کشف کنید.

توجه داشته باشید که این سبک‌های مطالعه فقط راهی برای فکر کردن در مورد تکنیک‌های مختلف مطالعه هستند، در حقیقت قوانین به گونه‌ای نیستند که شما را مجبور کنند فقط با یک روش مطالعه برای دانش آموزان کار کنید. هرکدام از موارد را امتحان کرده و ببینید کدام راه را ترجیح می دهید.

در برخی از موارد افراد ترجیح می‌دهند با گوش دادن یاد بگیرند. در چنین وضعیتی سعی کنید یادداشت های خود را با صدای بلند بخوانید و در مورد آنها با افراد دیگر گفتگو کنید. ممکن است دوست داشته باشید نکات کلیدی را ضبط کرده و آنها را به عقب برگردانید تا بتوانید مطالب را مرور کنید.

برخی از افراد  ترجیح می دهند با دیدن یاد بگیرند. سعی کنید از رنگ‌های مختلف در یادداشت‌های خود استفاده کرده و نمودارهایی ترسیم کنید تا به فهم بهتر نکات کلیدی کمک کند. در چنین مواردی می‌توانید برخی از موارد را به صورت تصویری به خاطر بسپارید.

آزمون و روش های صحیح مطالعه

از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید به شما برای مسابقه با خودتان در یادگیری مفاهیم کمک کند. همچنین برای فهم و درک بهتر مطالب درسی می‌توانید به دوستان خود پیشنهاد دهید که در مطالعه دروس به آن‌ها کمک کنید. با این کار علاوه بر مرور مطالبی که آموخته‌اید و تثبیت آن‌ها، به دوستان خود نیز کمک کرده‌اید. از طرف دیگر شما می‌توانید برای اطمینان از درست بودن روش مطالعه خود از آزمون استفاده کنید. با کمک آزمون‌ها شما می‌توانید با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شده و مطابق با نتایج حاصل از آن تغییراتی را در روند مطالعاتی خود ایجاد کنید.

مطالب و وسایل مطالعه خود را بسازید

با توجه به مطالب درسی خود، فکر کنید و ببینید ممکن است سر جلسه امتحان با چه سوالاتی روبرو شوید. برای کمک به روند مطالعاتی خود فلش کارت بسازید. با استفاده از فلش کارت‌ها می‌توانید به خوبی مطالب و نکات کلیدی دروس خود را مرور کنید. فلش کارت‌ها یک ابزار مطالعه مفید محسوب می‌شوند. برای نوشتن یک اصطلاح مهم از جلوی کارت استفاده کنید و در پشت آن، یک تعریف یا یک واقعیت مهم در مورد آن اصطلاح بنویسید. کارت‌های فلش را می‌توانید به راحتی با خود حمل کنید. از آنها می‌توانید در زمان‌های مرده‌ای مانند ایستادن در یک ایست بازرسی، انتظار در مطب پزشک یا دندانپزشک، داخل اتوبوس و مواردی از این دست استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه : راه های تقویت حافظه

داشتن استراحت کافی

مهم است که استراحت کافی داشته باشید، به خصوص اگر احساس خستگی یا ناامیدی می کنید. مطالعه بیش از حد طولانی روی یک مبحث در واقع می‌تواند عملکرد شما را کاهش دهد. وقتی استراحت می‌کنید، از میز یا فضای مطالعه خود دور شوید. کمی تحرک جسمی، حتی فقط پیاده‌روی در اطراف اتاق، گاهی می‌تواند به شما کمک کند تا به روشی متفاوت به یک مشکل نگاه کنید و حتی می تواند به شما در حل آن نیز کمک کند.روش‌های صحیح مطالعه

کمک بخواهید

اگر در یک مشکل گیر کرده‌اید یا راه حلی به نظر نمی رسد که بتوانید مشکل را برطرف کنید، همیشه می‌توانید از دیگران کمک بخواهید. در مورد چیزهایی که نمی‌فهمید با معلمان یا استادان خود یا با دوستان و دانشجویان دیگر صحبت کنید. به احتمال زیاد خواهید توانست به این شکل مشکل درسی خود را برطرف کنید.

دارا بودن انگیزه لازم

داشتن انگیزه هنگام مطالعه به شما کمک می‌کند دلایل خود را برای انجام این کار سخت به خاطر داشته باشید. در حقیقت داشتن انگیزه در هنگام مطالعه، اهداف مورد نظرتان را به شما یادآوری می‌کند. راه‌های زیادی برای حفظ انگیزه وجود دارد. می توانید فضای مطالعه خود را با نقل قول های الهام بخش یا عکس‌هایی از افراد تحسین شده و اعضای خانواده که می‌خواهید به شما افتخار کنند تزئین کنید.

مواظب خود باشید

اگر از خود مراقبت کنید بهتر مطالعه خواهید کرد. در حقیقت روش‌های صحیح مطالعه زمانی به کار شما خواهند آمد که از نظر جسمی و روحی برای مطالعه آماده باشید. مطمئن شوید که به خوبی غذا می‌خورید و به اندازه کافی خواب و ورزش بدنی دارید. به خودتان بیش از حد میان‌وعده‌های قندی یا چرب پاداش ندهید و خود را به مطالعه در اواخر شب مجبور نکنید. همچنین ایده خوبی است که در هنگام مطالعه حتما مقدار زیادی آب بنوشید.

تجهیز مکان مطالعه با تمام موارد مورد نیاز

روش‌های صحیح مطالعه
روش‌های صحیح مطالعه

بهتر است میز مطالعه شما به تمام موارد مورد نیاز برای انجام مطالعه مجهز باشد، به عنوان مثال، مداد، قلم، پاک کن، گیره‌های کاغذی، منگنه، دیکشنری از جمله مواردی هستند که بهتر است پیش از مطالعه در دسترس خود قرار دهید. برای برخی از تکالیف ممکن است شما نیاز به استفاده از ماشین حساب یا لوازم دیگر داشته باشید. اگر تصور می‌کنید ممکن است بین مطالعه گرسنه شوید، جهت جلوگیری از حواس‌پرتی ناشی از ترک مکان مطالعه،‌ بهتر است مقداری خوراکی و نوشیدنی برای خود آماده کنید.

عادت مطالعه در کودکان و تربیت کودک کتابخوان

بررسی مکرر مطالب و مرور نکات

دانشجویانی که مطالب را مرور نمی‌کنند راحت‌تر مطالب درسی را فراموش خواهند کرد. اولین مرور باید اندکی پس از مطالعه مطالب انجام شود. مرور کردن به شما کمک می‌کند تا مطالب را به مدت طولانی‌تری به یاد داشته باشید. مرورهای مکرر به صورت دوره‌ای می‌تواند ضریب فراموشی و همچنین اضطراب قبل از آزمون را کاهش دهد.

پذیرفتن مسئولیت

مسئولیت پذیر باشید. اگر به خودتان كمك نكنید، هیچ کدام از روش‌های صحیح مطالعه برای کنکور نمی‌تواند به شما كمك كند. شما باید بدانید که مسئول موفقیت خودتان هستید.

اگر تلاش خود را برای مطالعه مؤثر انجام دهید، به زودی مهارت‌های شما بهبود یافته و به یک عادت تبدیل می‌شوند. نتیجه می‌تواند نمرات بهتر، دانش بیشتر و عزت نفس بالاتر باشد. این مهارت‌ها همچنین در زندگی حرفه‌ای و شخصی شما به خوبی خود را نشان خواهند داد.

اکنون راهکارهای خود را مطرح کنید

این نکات تنها برخی از کارهایی است که می توانید برای به دست آوردن بیشترین استفاده از مطالعه خود انجام دهید. ممکن است روش‌های صحیح دیگری برای مطالعه در نظر داشته باشید که برای شما بهتر باشد. دریابید که دوستانتان هنگام مطالعه چه کارهایی انجام می‌دهند. شاید معلمان شما نیز توصیه های خوبی داشته باشند. خلاق باشید. همیشه راه‌های بهتری برای شما وجود خواهند داشت. جستجوگر و پر‌تلاش باشید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.