مکان های دیدنی و تاریخی بیله سوار اردبیل

بیله‌سوار از شهرهای استان اردبیل با کشور آذربایجان همسایه است و در جنوب رود ارس قرار گرفته است. نام قدیم این شهر آران، به معنی دشت آفتاب‌گیر، بود. این شهر حادثه های تاریخی زیادی مانند حمله قوم اوغور، حمله روس در زمان قاجار و اشغال آذربایجان توسط روسیه را پشت سر گذاشته است.

بیله سوار دارای جذابیت های گردشگری زیادی است که سفر به این شهر خاطرات خوشی برای شما به همراه خواهد داشت. شهرستان بیله سوار سرزمینی است که گوشه ای از نعمت های مادی بهشت را در خودجای داده است و در تمام فصول سال سبز می باشد.

بیله سوار بیش از ۴۰ نوع محصولات کشاورزی دارد و از موقعیت تجارتی شمالغرب محسوب می شود. بیله سوار در گوشه شمال شرقی اردبیل ودر جنوب رود ارس با فاصله ای حدود ۵۰ کیلومتر از سمت خاور با دریای مازندران قراردارد .

آثار تاریخی بیله سوار


بیله سوار، بیش از چهار هزار و پانصد سال تاریخ مدون دارد که در الواح سومر به قلم ساموئیل کریمر ترجمه داود رسایی نام برده شده واز آن تاریخ به بعد نام بیله سوار در بیستون قید شده و در سنگ گلشین بین مرز ایران و عراق نیز وجود دارد.

تاریخ این شهر در کتاب دیاکونوف – رحیم رییس نیا  – پروفسور زهتابی و سایرین وجود دارد. پس از قرارداد ترکمنچای بیله سوار مرکز مغان حاکم نشین بوده است و تا سال ۱۳۲۷ این مرکزیت پابرجا مانده بود.

قبل از پیمان ترکمنچای شهر بزرگ بیله سوار میدان جنگ دوازده ساله ایران و روسیه بود. بعد از شصت سال روس ها سعی در نابودی کامل این شهر داشتند ولی به همت شیرمردان و شیرزنان این دیار نتواستند به آرزوی دیرینه خود دست یابند. در سفرنامه های سیاسی از این موضوع پرده برداشته شده است. (خلیل عراقی – جهانبانی)

اولین مکتب خانه بیله سوار در زمان ناصرالدین شاه تاسیس گردید که آخوند ملاجواد و سایرین در آن تدریس می کردند . در سال ۱۳۰۴ مکتب خانه که کاهگلی بود تخریب و دبستان فعلی امام (ره) با همت اهالی بیله سوار و با مهندسی یاور ماکویی رییس مرزبانی درجه یک بیله سوار ساخته شد. در این مکتب خانه علاوه بر محصلین بیله سوار، محصلین بیله سوار روسیه نیز تحصیل می کردند.

آب و هوای بیله سوار


شهرستان بیله سوار در دشت مغان، در شمال غربی ایران و در شمال شرقی استان اردبیل واقع شده است،این شهرستان از قسمت شرق،شمال شرقی و جنوب شرقی با خاک جمهوری آذربایجان همسایه و حدوداً ۶۸ کیلومتر مرز مشترک دارد.

مرکز این شهرستان شهر بیله سوار،آب و هوای آن در تابستان گرم و در سایر فصول معتدل است. بعلت نزدیکی به دریای خزر و ارتفاع کم در ردیف مناطق نیمه مرطوب به حساب می آید.

صنایع دستی

بیله سوار | گلیم و صنایع دستی

مهمترین صنایع دستی شهرستان بیله سوار گلیم وجاجیم بافی است که گلیم جز صادرات شهرستان محسوب می شود بیله سوار مرکز مهم بازرگانی بوده دارای گمرک فعالی است وبه علت موقعیت گمرکی واز نظر مبادلات بازرگانی میان ایرن وروسیه گسترش یافته است .

سوغاتی های بیله سوار: نان، فطیر محلی به نام یوخا، تافتون محلی و شیرینی محلی به نام اردک

 

بازارچه مرزی

بازارچه مرزی و بازار گمرک شهر بیله‌سوار بیش از ۲۰۰ سال است که فعالیت دارد و یکی از پر‌بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری و بین‌المللی استان اردبیل است. گمرک بیله‌سوار بین ایران و کشور آذربایجان مشترک و به‌صورت ۲۴ ساعته فعال است. در بازارچه مرزی اجناس به قیمت مناسبی به فروش می‌رسند. کت و شلوار مردانه، لباس زنانه و لوازم آرایشی و بهداشتی در این بازارها فروش بیشتری دارند.

کوههای خروسلو

بیله سوار | کوه های خروسلو

به لحاظ شدت گرما در تابستان  عشایر این شهرستان به سوی ییلاقهای کوهستانی سبلان و ارسباران کوچ می نمایند بیله سوار در سرزمین جلگه ای و هموار بنا شده است،از جمله جاذبه های طبیعی این شهرستان رودخانه بالهارود است که از کوههای لنگان و خروسلو سرچشمه می گیرد و به چاله محمود آباد می ریزد و با جاری شدن آب این رودخانه نبض حیات در بیله سوار به تپش در می آید.

کوههای خروسلو که از جمله کوههای سرسبز منطقه است،با ارتفاع ۱۰۹۶ متر مرتفع ترین و پر جاذبه ترین طبیعت این شهرستان به شمار می آیند.

 

پیشینه تاریخی

دشت مغان جزئی از مغان بوده که قسمت اعظم آن در زمان فتحعلی شاه قاجار طی جنگ های ده ساله ی گلستان با شوروی تزاری از سال ۱۲۱۸ الی ۱۲۲۸ هجری قمری در کنار بقیه متصرفات روسی از ایران جدا شد

از مندرجات کتب جغرافیایی قدیمی چنین برمی آید که شهر بیله سوار یکی از شهرهای تاریخی دشت مغان بوده است،نام قدیمی بیله سوار،آران به معنی آبگیر بوده که بعدها آن را بیله سوار یا بیلسوار نامیده اند.

پارینه تاریخی

پارینه تاریخی این شهرستان را می توان در نمونه‌هایی از اشیا و آثار مکشوفه «تالیفات» بناها و عمارات قدیمی آن جستجو کرد و تحقیق در این راستا انسان را به سالهای قبل از اسلام سوق خواهد داد. به گونه ای که پارینه آن را حتی به ۲۰۰۰ سال قبل رسانده‌اند. این شهر پیش از زمان اهل بویه نیز وجود داشته است نویسندگان تاریخی اعم از سیاحان ، مورخان و جغرافی نویسان، در نوشته‌های خود هر یک به نوعی از بیله سوار یاد کرده و آنرا شهری کوچک پرنعمت پر برکت، حاصلخیز و از همه مهمتر گندم خیز و دارای خاک مرغوب خوانده اند.

از نظر تاریخی این سرزمین حوادث بسیاری را شاهد بوده است که می توان ،تغییر  دین مردم،ترتیب یافتن قشون قزلباش از عشایر شاهسون توسط شاهان صفوی،حملات روسها در زمان قاجار،هجوم و اشغال روسها در زمان جنگ اول و دوم جهانی است.

معرفی شهرها و جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

وضعیت اقتصادی

شهرستان بیله سوار حاصلخیزترین زمین را در سطح استان دارد و به نام سوار زرخیر معروف است طبیعت زیبا و مواهب گمرک بین المللی بازارچه مشترک و پایانه آسیای میانه با جمهوری آذربایجان تاثیر فراوانی در شکوفایی شهر داشته است.

آثار تاریخی

 

تپه نرگس، پتلغان، کاروانسرای شورگل عباسی، شهر کندوی زنبور باستانی در پتلقان، قیز قلعه سی، انجیللو سکه های یافت شده در منطقه مربوط به دوران اردوان پنجم اشکانیی(مربوط به ۱۸۰۰ سال پیش) از جمله آثار تاریخی بیله سوار است.

 

گمرگ بیله سوار

بیله سوار | گمرک

گمرگ بیله سوار در سالهای دور به علت موقعیت مرزی بین ایران و شوروی سابق در مبادلات تجاری فعال بوده است، اما پس از مدتی به علت افتتاح راه آهن ( شوروی به جلفا و تبریز ) از سال ۱۹۱۳ میلادی به تعطیلی کشیده شد ولی به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و باز شدن مرزها در سال ۱۳۶۸ هجری شمسی ، گمرگ این شهرستان دوباره فعال گردید و ترانزیت کالا و سوخت به مقصد نخجوان و آذربایجان ، از طریق جمهوری های تازه استقلال یافته و کشورهای آسیای میانه گسترش یافت. بطوریکه در هرسال بطور متوسط تعداد ۵۰۰۰۰نفر مسافر و ۳۰۰۰۰ دستگاه کامیون در جهت بازدید ، تجارت و توریست مبادله مرزی انجام می شود.

تور ترکیبی طبیعت گردی روستاهای اردبیل

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code