همه چیز در مورد ثبت نام و پیگیری کارت سوخت

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که با وجود اتمام فرصت داده شده هنوز با کارت سوخت خود مشکل دارید و به دنبال ثبت نام و پیگیری کارت سوخت هستید در این مطلب با ایده آل مگ همراه باشید:

همانطور که می دانید طرح کارت سوخت برای کنترل مصرف بنزین قرار است دوباره راه اندازی شود. طرح اولیه این برنامه در سال ۸۶ ارائه شد و قرار شد تهیه بنزین تنها با استفاده از کارت سوخت انجام پذیرد. این طرح در قانون بودجه سال ۱۳۸۶ تصویب و از ۶ تیر همان‌ سال اجرایی شد. مالکان خودرو در آن زمان کارت سوخت دریافت کردند و بر اساس سهمیه بندی تعیین شده می توانستند از سوخت با تعرفه دولتی استفاده کنند و در صورت نیاز مازاد باید بنزین را با قیمت آزاد خریداری می کردند.

این طرح در خرداد سال ۹۴ و با روی کار آمدن دولت روحانی لغو شد و برای بنزین قیمت ثابتی اعلام شد. اما پس از گذشت چند سال دوباره اعلام شد برای جلوگیری از قاچاق سوخت دولت تصمیم به برگرداندن کارت های سوخت کرده است.

از زمستان سال ۹۷ اعلام شد آن دسته از مالکان خودرو که فاقد کارت سوخت هستند باید برای ثبت نام و پیگیری کارت سوخت اقدام کنند که ثبت نام از ۹ اردیبهشت آغاز شد. بر طبق تصمیم دولت از ۲۰ مرداد سوخت گیری از جایگاه ها از طریق کارت سوخت ماشین امکان پذیر خواهد بود.

با وجود اینکه در مرحله اول، کارت سوخت برای تعداد زیادی از ماشین ها صادر شده بود اما به دلیل منتفی شدن استفاده از آن ها و همچنین تولید ماشین های جدید، بسیاری از دارندگان کارت سوخت های سابق نیز، به دلیل مسدودی یا مفقودی کارت سوخت و یا فراموشی رمز کارت سوخت امکان استفاده از آن را ندارند.

اکنون و با گذشت چند روز از مهلت اعلام شده، هنوز هم بسیاری از مالکان با ثبت نام کارت سوخت ، دریافت کارت سوخت ثبت نام شده و تغییر رمز کارت سوخت مشکل دارند و به همین دلیل استفاده از کارت سوخت جایگاه داران هنوز هم امکان پذیر است. با وجود پایان مهلت ثبت نام کارت سوخت، هنوز هم امکان ثبت نام و پیگیری برای جاماندگان وجود دارد.

ثبت نام کارت سوخت

 

رمز کارت سوخت

در حال حاضر تمامی مالکانی که کارت سوخت جدید دریافت کرده اند و یا رمز فراموش شده خود را بازیابی کرده اند، رمز جدیدشان به چهار رقم آخر کد ملی شخصی است که کارت سوخت به نام او صادر شده است.

روش اول ثبت نام کارت سوخت: ثبت نام کارت سوخت از طریق دفاتر پلیس +۱۰

روش اول که حضوری است باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرد و مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت را تحویل مسئول مورد نظر داده و مراحل ثبت نام را کامل کرد. توجه داشته باشید که حضور مالک خودرو یا وکیل قانونی او و یا برگه انحصار وراثت برای انجام این مراحل ضروری است.

مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت در دفاتر پلیس +۱۰

  • اصل و کپی كارت يا سند يا بنچاق خودرو
  • شناسنامه یا کارت ملی مالک يا وكيل شخص برای احراز هويت
  • ارائه آدرس كامل و کد پستی و شماره ملی مالک
  • همراه داشتن بیمه نامه ماشین

روش دوم ثبت نام کارت سوخت: ثبت نام کارت سوخت در سایت دولت همراه

این راه برای ثبت نام غیر حضوری در نظر گرفته شده است. شما می توانید با مراجعه به پایگاه اینترنتی دولت همراه مراحل ثبت نام کارت سوخت را انجام دهید. همچنین پیگیری دریافت کارت سوخت از طریق لینک پیگیری ثبت نام در این وب سایت امکان پذیر خواهد بود.

روش سوم ثبت نام کارت سوخت: ثبت نام کارت سوخت از طریق اپلیکیشن دولت همراه

اپلیکیشن دولت همراه از طریق سایت دولت همراه، بازار، ایران اپس و اپ استور در نسخه های اندروید و IOS قابل دسترسی است.

روش چهارم ثبت نام کارت سوخت: ثبت نام کارت سوخت از طریق کد دستوری *۴#

این روش که ثبت نام کارت سوخت از طریق موبایل نیز شناخته می شود با گرفتن کد دستوری *۴# از طریق تلفن های همراه امکان پذیر خواهد بود.

روش ثبت نام کارت سوخت برای خودروهای نو

خودروهای صفر و نو که به تازگی توسط مالکان خریداری می شوند، دارای کارت سوخت هستند. مالکان برای دریافت این کارت کافی است به دفاتر پست محل زندگی خود مراجعه کنند.

مراحل ثبت نام کارت سوخت

ثبت نام کارت سوخت برای موتور سیکلت

ثبت نام کارت سوخت برای موتور سیکلت نیز مانند خودرو است. شما می توانید از روش های گفته شده در بالا برای ثبت نام موتور سیکلت اقدام کرده و کارت سوخت دریافت نمایید. توجه داشته باشید به موتورسیکلت‌ هایی که سنی بیش از ۱۰ سال دارند (از تاریخ تولید تا امروز)، کارت سوخت تعلق نخواهد گرفت.

پیگیری دریافت کارت سوخت خودرو

اگر مراحل ثبت نام کارت سوخت خود را انجام داده اید می توانید از طریق سایت خدمات الکترونیکی نظامی به نشانی www.epolice.ir از آخرین وضعیت صدور کارت خود اطلاع یابید.

پیگیری دریافت کارت سوخت موتور سیکلت

برای استعلام و پیگیری می توان به سایت www.epolice.ir مراجعه کرد یا با شماره ۹-۸۸۳۲۹۰۶۱ تماس گرفت.

پیدا کردن آدرس کارت سوخت از سایت پست

اگر کارت سوخت شما صادر شده باشد می توانید به راحتی متوجه شوید در کدام باجه پستی است. کد رهگیری ۲۰ رقمی ثبت شده در قبض پستی را در قسمت رهگیری مرسولات سایت شرکت ملی پست به آدرس www.post.ir وارد کنید. پس از اطلاع از محل دقیق نگهداری کارت سوخت با در دست داشتن مدارک شناسایی خودرو و مالک خودرو، به آدرس ذکر شده مراجعه و کارت سوخت خود را دریافت کنید.

نحوه پیگیری کارت سوخت خودرو و موتور با پیامک

برای پیگیری کارت سوخت با کافی است پیامکی به فرمت زیر به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۴۰ ارسال کنید:

  • برای موتورسیکلت: حرف M، ستاره، شمارهVIN
  • برای خودرو: حرف V، ستاره، شمارهVIN

استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

آن دسته از مالکین خودرو که در اولین فراخوانی ثبت‌نام کارت سوخت تاکنون در سامانه دولت همراه ثبت‌ نام کرده اند و کارت بانکی خود را به سامانه معرفی کرده‌ اند، نیازی به دریافت کارت سوخت ندارند و کارت بانکی آنها جایگزین کارت سوخت خواهد شد.

برای تغییر رمز و رمزگشایی کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

چنان چه رمز کارت سوخت خود را گم کرده اید و یا چند بار متوالی رمز آن را به اشتباه وارد کرده اید، با مشکل قفل شدن کارت مواجه خواهید شد. برای برطرف سازی این مورد باید همراه با مدارک لازم به یکی از نواحی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در سراسر کشور مراجعه کنید.

همه چیز در مورد ثبت نام و پیگیری کارت سوخت

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code