آیا ماسک برای آلودگی هوا موثر است و ماسک مناسب چیست

نگرانی در مورد آلودگی هوا مسئله ای است که همه ما با آن زندگی می کنیم. بنابراین بررسی ماسک های آلودگی هوا برای افرادی که در شهرهای بزرگ و آلوده زندگی می کنند دارای اهمیت بسیار زیادی است . ماسک های آلودگی هوا در حال تبدیل شدن به اصلی ترین وسایل کمد لباس شده اند. دود ناشی از آتش سوزی جنگل ، دود ناشی از اتومبیل ها ، نشت مواد شیمیایی سمی ، آلرژی ها بر زندگی تمام افراد اثر می گذارد.

بیماری های ناشی از آلودگی هوا شامل ، مشکلات تنفسی، سردرد ، حالت تهوع و … می باشد.  تخمین زده می شود که آلودگی هوا سالانه منجر به مرگ ۳ میلیون نفر در سراسر جهان می شود.

ماسک های آلودگی هوا N95


ماسک های آلودگی هوا N95 باید حداقل وسیله ای باشند که برای محافظت از آلودگی هوا استفاده می کنید. ماسک هایی با درجه N95 می توانند تا ۹۵ درصد از ذرات PM2.5 مضر را فیلتر کنند. این ذرات تمایل زیادی برای ماندن در هوا دارند و  احتمال استنشاق آن ها بیشتر است.

هنگام استنشاق ، PM2.5 می تواند در بینی ، گلو ، ریه ها یا حتی سیستم گردش خون مستقر شود.  PM2.5 حتی می تواند منجر به رسوب پلاکت ها در رگ ها شود و به طور غیر مستقیم باعث حمله قلبی شود.

هنگام خرید ماسک  N95 ، به دنبال مدل هایی با دریچه های هوا باشید که بتوانند هوای بازدم را از طریق یک گذرگاه اختصاصی هدایت کنند ، بنابراین رطوبت اضافی در نزدیکی بینی و چشم ها وجود نخواهد داشت.

ماسک-های-آلودگی-هوا-N95

ماسک های هوا N99 و N100


ماسک های هوا  N99 و N100 قادر به تصفیه ذرات PM2.5  موجود در هوا با راندمان ۹۹.۹۷ درصد هستند. با این حال ، مانند ماسک های آلودگی هوا N95 ، این ماسک ها نیزدر برابر آلاینده های نفت و روغنی مقاوم نیستند.  پیدا کردن ماسک های N100 بسیار سخت تر است.

ماسک های آلودگی هوا P95 و R95


تفاوت بین ماسک های دارای درجه P و N در این است که اولی می تواند آلاینده های روغنی را تا حدی فیلتر کند ، که توسط دومی قابل حذف نیست. با این حال ، این باعث می شود ماسک های دارای درجه هوای P بسیار گرانتر از درجه N باشند ، و باید به طور مکرر تعویض شوند. انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا (NIOSH) اظهار می دارد که این کالاها باید به مدت ۴۰ ساعت یا یک ماه مورد استفاده قرار بگیرند .

همچنین ماسکهای هوای از نوع R95 وجود دارند که آلاینده های روغنی را فیلتر می کنند ، اما فقط برای مصارف صنعتی منظور شده اند. این ماسک ها فقط هشت ساعت قابل استفاده هستند و بسیار گرانند. بنابراین نمی توانید از آن ها استفاده کنید.

ماسک های آلودگی N95 چقدر مؤثر است؟

توانایی ماسک صورت برای کاهش اثرات آلودگی هوا بستگی به نوع آلاینده ها ، نوع ماسک مورد استفاده شما و نحوه استفاده از ماسک دارد.

ماسک های آلودگی راهی موثر برای محافظت در برابر اثرات آلودگی هوا به حساب می آیند. تحقیقات نشان داده است که حتی قرار گرفتن در معرض اندک آلودگی هوا نیز می تواند تأثیر منفی بر ریه ها ، قلب و حتی مغز بگذارد. انواع ماسک های آلودگی وجود دارد ، از ماسک های گرد و غبار کاغذی گرفته تا مواردی که هوای پاک را تأمین می کنند و از قرار گرفتن در معرض ذرات معلق هوا جلوگیری می کنند. ماسک های N95 رایج ترین ماسک ها هستند.

معرفی ماسک ضد آلودگی با تکنولوژی پیشرفته


 

ماسک های آلودگی چگونه کار می کنند؟


ترکیبی از ذرات مضر و گازها در کنار هم باعث آلودگی هوا می شوند. گازهایی مانند مونوکسید کربن ، دی اکسید گوگرد ، ازن ، دی اکسید نیتروژن و ترکیبات آلی فرّار ، باعث آلودگی هوا می شوند. گرچه این گازها مضر هستند ، نگرانی واقعی در مورد ذرات ریزی است که اندازه آنها کمتر از ۲ میکرون است.

بطور کلی با در نظر گرفتن اینکه ماسک را محکم روی صورت خود قرار داده باشید، ماسکی با فاکتور محافظتی ۵، یعنی ماسکی که تنها ۵% آلاینده ها را فیلتر می کند.

ماسک های N95 فاکتور حفاظتی ۵ دارند ، یعنی اینکه این ماسک ها برای ذرات کوچکتر از ۰.۳ میکرون کمتر موثر هستند. ماسک های N95 ساخته شده از پارچه پنبه ای نرم دارای فیلترهای قابل تعویض هستند. پارچه ماسک، سبک است و برای استفاده در ۳-۴ ماه خوب است. ایجاد رطوبت و سخت نفس کشیدن با این فیلترها گاهی باعث اذیت می شود.

ماسک-های-آلودگی-چگونه-کار-می-کنند؟

ماسک های آلودگی چقدر موثر است؟


مطالعات نشان می دهند که پوشیدن ماسک یک اقدام پیشگیرانه مؤثر برای اثرات آلودگی هوا است. لازم به ذکر است که پوشیدن این ماسک های آلودگی ممکن است برای همه راحت نباشد. نفس کشیدن یا حتی برای کلاستروفوبیک ها پوشیدن این ماسک ها بسیار مشکل است.  برخی از افراد مبتلا به کلاستروفوبیا هنگام قرار گرفتن در یک فضای محدود ، اضطراب خفیفی را تجربه می کنند ، در حالی که برخی دیگر اضطراب شدید دارند.

توجه به این نکته نیز ضروری است که این ماسک های آلودگی تنها در صورت قرار گرفتن کامل روی صورت موثر هستند.

چگونه می توان از اندازه مناسب ماسک آلودگی هوا استفاده کرد؟

مشکلترین قسمت خرید ماسک هوا ، رعایت اندازه مناسب است. نباید هیچ شکاف باقی بماند که هوای آلوده عبور کند. ماسک های صورت باید از چانه تا بالای بینی را بپوشانند.

بیشتر مارک ها ماسک هایی با اندازه کوچک ، متوسط و بزرگ را ارائه می دهند. به طور کلی وزن بدن و سن کاربر بهترین شاخص های اندازه است. اگر اندازه مناسب را انتخاب کردید ، گوش ، بینی یا صورت شما باید راحت باشد.

اندازه-مناسب-ماسک-آلودگی-هوا

تست مناسب ترین حالت ماسک روی صورت

برای اینکه ماسک بطور کامل روی صورت قرار بگیرد روی گیره بینی فشار دهید.

اطمینان حاصل کنید که نوارهای سر یا نوارهای گوش محکم روی صورت چسبیده اند. ماسک نباید حتی هنگام انجام فعالیتهای سخت حرکت کند. اطمینان حاصل کنید که پوشش سیلیکون در جای مناسب خود قرار دارد.

چند بار پشت سر هم و محکم نفس بکشید . اگر در حین استنشاق ماسک باد کند و احساس نشت هوا از طرفین نداشته باشید ، اندازه ماسک مناسب است.

با گذشت زمان فیلتر ماسک هوا از آلاینده ها اشباع می شود. بنابراین امکان نفس کشیدن با ماسک مشکل می شود. وقتی احساس می کنید که باید برای هر نفس، تلاش بیشتری کنید ، زمان آن است که ماسک را تغییر دهید. این بدان معنی است که ماسک شما ظرفیت تصفیه خود را از دست داده است

چگونه-می-توان-از-اندازه-مناسب-ماسک-آلودگی-هوا-استفاده-کرد؟

چگونه ماسک آلودگی هوا را بشویید؟


با گذشت زمان ، لایه های بیرونی و درونی ماسک کثیف می شوند. برای اینکه اجازه ندهید ماسک محل میکروب های مضر باشد ، شستن ماسک ضروری است.

یک قطره ماده شوینده روی ماسک قرار دهید. از مواد ضد عفونی کننده و مواد شیمیایی نامناسب استفاده نکنید.

دوبار ماسک را بشویید و آن را آویزان کنید تا کاملاً خشک شود.

آلاینده ها نمی توانند در محیط خشک تکثیر شوند.

توجه – ماسک خود را که دارای لایه کربن است خیلی زیاد بشویید.

انیمیشن اثر آلودگی هوا بر سلامت


 

مهم ترین ویتامین ها برای زنان بالای ۴۰ سال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code