حمایت از نوجوانان و جوانان در هنگام بحران ویروس کرونا

نکاتی برای والدین با فرزندان بزرگتر در خانه

داشتن نوجوانان محصور در خانه در حین بحران کرونا ممکن است به اندازه‌ای که برای فرزندان خردسال خود وقت می‌گذارید، کار سختی نباشد، اما قطعاً چالش‌های خود را دارد. در حالی که کودکان خردسال ممکن است از این نظر که پدر و مادر توجه ۲۴ ساعت روز و هفت روز هفته داشته باشند، هیجان زده شوند، نوجوانان احتمالاً احساس متفاوتی دارند. در اینجا چند نکته برای والدین برای مواجهه با شرایط به وجود آمده، آورده شده است:

بر فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کنید

فاصله گذاری اجتماعی

اولین چالش برای نوجوانان و بزرگسالان ممکن است این باشد که آنها را به پیروی از دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی پایبند کنیم. دیوید آندرسون، دکترای روانشناسی بالینی در انستیتوی ذهن کودک، می‌گوید که نوجوانان احساس شکست ناپذیری می‌کنند، و به احتمال زیاد آنها به خوبی می‌دانند که ویروس کرونای جدید برای دامنه سنی آنها به اندازه افراد مسن مشکل‌ساز نیست. والدین فشار و مقاومت زیادی را از سوی نوجوانان هنگامی که به آنها گفته می‌شود نمی‌توانند بیرون بروند و با دوستانشان جمع شوند، گزارش کرده‌اند. دکتر اندرسون می‌گوید: “این واقعیت که اطلاعات می‌گویند ویروس کرونا برای نوجوانان شدید نیست، مشکلی برای همراه کردن آنها در جهت مراعات کردن دستورالعمل‌های بهداشتی ایجاد کرده است. آنها می‌خواهند دوستان خود را ببینند، و نمی‌بینند که چرا باید فاصله اجتماعی برای آنها اعمال شود.

والدین می‌پرسند چه چیزی باید به آنها بگویند. دکتر اندرسون می‌گوید: “پاسخ ما این است که قرار گرفتن در معرض این ویروس مانند تابع نمایی است، و این واقعیت فقط به انها مربوط نمی‌شود اما واقعیت این است که ویروس کرونا روی آنها تاثیری ندارد. از طرفی آنها می‌توانند ناقلان بدون علامت باشند و می‌توانند دیگران، از جمله مادربزرگ و پدربزرگشان را به قتل برسانند. او می افزاید: نکته‌ای که باید تأکید شود این است: “شما فقط نمی‌تواید دوستانتان را در نظر بگیرید و در حالیکه ممکن است ناقل این ویروس به خانه شوید.”

نا امیدی آنها را از عدم دیدن دوستانشان درک کنید

ناامیدی نوجوانان در زمان کرونا

برای نوجوانان و بزرگسالان جوان، دوستان از اهمیت بالایی برخوردارند و تصور می‌شود که پیوند با همسالان یکی از وظایف اساسی رشد و نمو نوجوانان است. راشل بوسمن، روانشناس بالینی در انستیتوی ذهن کودک می‌گوید، اگر نوجوان شما در مورد گیر افتادن در خانه با پدر و مادر و خواهر و برادر خود بد خلقی می‌کند، گفتگوی مستقیم با او ممکن است مفید باشد. تصدیق کنید که می‌دانید قطع رابطه آنها برای دوستان نا امید کننده است. به آنچه احساس می‌کنند گوش دهید، آن احساسات را تأیید کنید و سپس مستقیماً در مورد چگونگی همکاری با یکدیگر برای تحمل این وضعیت به نتیجه برسید.

به عنوان مثال، از دست رفتن قوانین در مورد زمان صرف شده در رسانه‌های اجتماعی، به جبران زمان معاشرت در تعطیلات مدرسه کمک می‌کند. آنها را ترغیب کنید که در مورد روش‌های جدید برای تعامل با دوستانشان از نظر اجتماعی خلاق باشند.

از آموزش از راه دور پشتیبانی کنید

والدین در مورد چگونگی کمک به بچه ها که از راه دور، احساس فشار و سردرگمی می‌کنند. دکتر اندرسون می‌گوید این مساله در پیدا کردن فعالیت‌های تفریحی برای کودکان کوچکتر، مشکل‌تر است. اما در مورد دانش‌‎آموزان کمی بزرگ‌تر، به خصوص برای افراد مبتلا به اختلال نارسایی قلبی، اختلالات یادگیری یا مشکلات سازمانی، نگه داشتن انتظارات از مدرسه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

دکتر اندرسون می‌گوید یکی از مادران به ما گفت: من از تلاش برای فهمیدن چگونگی ساختن یک روز از مدرسه در خانه کاملاً ناراحتم. من هرگز برنامه‌ریزی برای آموزش خانه به بچه‌هایم نداشتم. من در این زمینه آموزش ندارم.

شما می‌توانید به نوجوانان و دانشجویان دانشگاهی که به خانه رفته‌اند کمک کنید یک برنامه واقع‌بینانه برای انجام کار در دوره‌های معین، استراحت و زمان برای معاشرت، ورزش و سرگرمی کمک کنید. اصل اصلی این است که ابتدا یک جلسه کار را انجام دهید، سپس با چیزی آرامش بخش به خود پاداش دهید. به خاطر داشته باشید که به اندازه مدرسه مؤثر نخواهد بود، اما ممکن است با گذشت زمان کارآمدتر شود زیرا همه افراد در مدرسه و همچنین خانه برای بهبود یادگیری از راه دور کار می‌کنند.

عادت‌های سالم را تشویق کنید

نوجوانان را به ورزش در خانه تشویق کنید

نوجوانان و بزرگسالان جوان اگر به اندازه کافی بخوابند، غذای سالم بخورند و مرتباً ورزش کنند، در این زمان استرس‌زا بهتر عمل خواهند کرد. نگه داشتن یک برنامه خواب ثابت، با زمان‌های قابل پیش‌بینی برای بیدار شدن و رفتن به رختخواب، از اهمیت ویژه‌ای برای حفظ روحیه مثبت و توانایی آنها در تحقق انتظارات دانشگاهی برخوردار است.

عادت‌های سالم برای جوانان که ممکن است با اضطراب یا افسردگی دست و پنجه نرم کنند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از دست دادن کارهای عادی روزانه که به آنها اعتماد کرده‌اید می‌تواند منبع بزرگی از استرس باشد، بنابراین جیل امانوئل، روانشناس بالینی در موسسهذهن کودک، ایجاد روال‌های جدید را توصیه می‌کند. او می‌گوید: “اطمینان حاصل كنید كه به درستی غذا می‌خورید، می‌خوابیدید، اجتماعی هستید و به فعالیت‌های خوشایند می‌پردازید. توانایی بیشتری در خواب در خانه وجود دارد، و در حالی که استراحت در حال حاضر مهم است شما هنوز هم باید فعال باشید.”

دکتر امانوئل همچنین خاطرنشان می‌کند که داشتن اعضای خانواده بیشتر در این ایام می‌تواند احساس خفگی کرده یا ایجاد تنش کند. او می‌گوید: “خانواده‌ها باید تنش‌ها را در خانه با والدین و خواهر و برادرها تا حد ممکن کم کنند، زیرا همه افراد خانواده بیشتر از روزهای عادی تحت فشار قرار خواهند گرفت. نحوه انجام این کار برای هر خانواده متفاوت خواهد بود، اما والدین می‌خواهند در مورد اینکه چه زمانی به جوانان آزادی بیشتری بدهند، فکر کنند. همه باید به نوعی مشارکت داشته باشند.”

ناامیدی آنها را تأیید کنید

برای بسیاری، از دردناک‌ترین بخش بحران کرونا، از دست دادن تجربه‌های مهمی مانند فصل‌های ورزشی دبیرستان، تئاتر، فارغ‌التحصیلی دبیرستان و دانشگاه است. دکتر اندرسون می‌افزاید: “در حالی که همه ما فعالیت‌های بسیار ارزشمندی را از دست می‌دهیم، برای نوجوانانی که در مغز خود سیمی هستند، بسیار مشکل ساز خواهد بود که به دنبال مرزهای جدیدی برای ایجاد لذت باشند تا از این طریق محدودیت‌های موجود را کمتر کنند.”

او می‌گوید به آنها اتاق بدهید تا احساسات خود را به اشتراک بگذارند و بدون قضاوت کردن به حرف‌های آنها گوش فرا دهید (یا به آنها اطمینان دهید که همه چیز خوب خواهد بود).

انتظار می‌رود که آنها از برخی از فعالیت‌های مفقود شده که در استفاده از برنامه‌های دانشگاهی و بورسیه‌های تحصیلی کمک می‌کند، نگران باشند. بچه‌ها قابل درک هستند که چگونه این موضوع روی آینده آنها تأثیر خواهد گذاشت. باز هم، به آنها فرصت دهید تا احساسات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و استرس واقعی را که ممکن است به آن دچار باشند را تصدیق کنند. سپس نسبت به توانایی فرزندتان در بازگشت دوباره شرایط به روال عادی اطمینان دهید.

به آنها در تمرین ذهن آگاهی کمک کنید

تمرین ذهن آگاهی

تکنیک‌های ذهن آگاهی می‌توانند در این نوع شرایط، که زندگی روزانه عادی ما مختل شده است، بسیار مفید واقع شوند. ذهن آگاهی به ما می‌آموزد که در هر لحظه احساسات خود را تنظیم کنیم و آنها را بدون قضاوت تجربه کنیم.

در اصطلاح “پذیرش بنیادی”، به خودمان اجازه می‌دهیم به جای مبارزه با آنها، با احساسات خود همنشین شویم. همانطور که ژانا استرن، دکترای روانشناسی بالینی در موسسه ذهن کودک توضیح می‌دهد: “شما به خودتان بگویید خوب است که الان احساس اضطراب کنید. اشکالی ندارد که عصبانی شوید. شما احساساتی را که تجربه می‌کنید قبول کنید و به آنها اعتبار دهید، زیرا همه ما این احساسات را داریم. این بسیار مهم است که شما به جای مبارزه با آنها، آنها را بپذیرید.

نکته‌ی آخر ایده‌آل مگ

شرایط روانی و احساسات نوجوانان در مواجهه با شرایط بحران ویروس کرونا و حبس شدن آنها در خانه متفاوت از کودکان و بزرگ‌سالان است. با توجه به اقتضای سنی آنها، و همچنین دانستن این واقعیت از سمت آنها که ویروس کرونا بر روی آنها تاثیر نمی‌گذارد، شرایط متقاعد کردن آنها برای ماندن در منزل سخت خواهد بود. با انها صحبت کنید، به حرف‌هایشان گوش دهید، احساساتشان را بدون قضاوت کردن قبول کنید و در نهایت وظیفه آنها را در قبال افراد دیگر جامعه بالاخص مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها گوشزد کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments