انواع ضدعفونی کننده ها کدامند ؟ آشنایی با بهترین آنتی سپتیک ها

امروزه با افزایش شیوع بیماری کرونا ، رعایت بهداشت حرف اول را می‌زند. همه جا ممکن است به این ویروس سخت آلوده باشد و تنها راه ممکن برای مقابله با ویروس کرونا ضدعفونی کردن است. به این خاطر مواد ضد عفونی کننده هر روزه به مقادیر زیادی خریداری و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما گاهی اوقات اخباری به گوش می‌رسد که برخی از مردم متاسفانه بخاطر استفاده نادرست از این ضدعفونی کننده‌ها جان خود را از دست می‌دهند. هرچند که نمی‌توان از ضدعفونی کردن دست‌ها، لباس‌ها و یا وسایل و ابزارهایی که ما با آن‌ها سروکارداریم فرار کرد، اما روش درست استفاده کردن از این محصول را باید آموخت تا از خطرات احتمالی آن جلوگیری شود.

در این مطلب سعی کرده‌ایم به معرفی انواع ضدعفونی کننده‌‌ها بپردازیم و روش صحیح استفاده از آن را نیز به شما نشان دهیم. با ما همراه باشید.

عمل ضدعفونی و گندزدایی به چه صورت است؟

ضدعفونی کننده‌ها مواد شیمیایی ضد میکروبی هستند که برای جلوگیری از عفونت روی پوست و یا جلوگیری از آلوده شدن وسایل به میکروب‌ها و باکتری‌ها و اسپورها اعمال می‌شوند. این مواد شیمیایی از رشد و گسترش میکروب‌ها جلوگیری می‌کنند و آنها را از بین می‌برند.

ضدعفونی یا آنتی سپتیک چیست؟

ضدعفونی کننده‌ها یا آنتی سپتیک‌ها برای از بین بردن باکتری‌ها یا میکروب‌ها بر روی بافت زنده مورد استفاده قرار می‌گیرند که باعث تخریب، مهار و یا ممانعت از رشد عوامل بیماری زا می‌گردد.

انتی سپتیک ها چگونه اند

گندزدایی چیست؟

نابودی اشکال رویشی بالقوه خطرناک و ارگانیسم‌های بیماری‌زا بر روی اشیا بی‌جان را گندزدایی می‌نامند. یعنی این مواد شیمیایی میکروب‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها یا اسپورها را عقیم می‌کنند و از ازدیاد و به وجود آمدن آنها جلوگیری می‌کنند. این عمل بیشتر در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشکان قبل از عمل جراحی و با استفاده از گندزداها وسایل مورد استفاده در عمل را ضدعفونی می‌کنند.

تفاوت میان ضدعفونی کننده‌ها و گند زداها چیست؟

اگر چه ضدعفونی کننده‌ها و گندزداها بین مردم به عنوان یک محصول مشابه شناخته می‌شوند اما این اشتباه است. اول از همه باید دانست که ضدعفونی کننده‌ها روی پوست و سطوح زنده اعمال می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالی که گندزداها بر بروی سطوح و اشیائ بی‌جان و تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد گندزدا نباید در تماس مستقیم با پوست قرار بگیرند، زیرا باعث آسیب‌های موقتی یا دائمی برای فرد می‌شوند.

اما در مقابل مواد ضد عفونی کننده هیچ ضرری برای پوست ندارند و جراحان قبل از عمل جراحی، دست‌های خود را با این مواد ضدعفونی می‌کنند تا از عفونت یا خطر آلودگی بیمار به میکروب‌ها جلوگیری شود. گندزداها بیشتر اثر تخریبی و کشتن باکتری‌ها را دارند، درحالی مواد ضدعفونی کننده بیشتر مانع رشد و نمو در باکتری‌ها می‌شوند.

انواع ضدعفونی کننده‌ها

ضدعفونی کننده‌ها معمولا در چند سطح مختلف هستند. زیرا موادی که برای تهیه آنها استفاده شده است هر کدام اثرات خاص خودشان را دارند. انواع ضدعفونی کننده‌ها به شرح زیر هستند:

 • ضدعفونی کننده های سطح پایین
 • ضدعفونی کننده های سطح متوسط
 • ضدعفونی کننده های سطح بالا

انواع و اقسام ضدعفونی کننده ها

ضدعفونی کننده‌های سطح پایین

ضدعفونی کننده‌های سطح پایین یکی از متداول‌ترین روش‌های تمیز کردن سطوح عمومی است. ضدعفونی کننده‌های سطح پایین می‌توانند اکثر باکتری‌های رویشی، برخی از قارچ‌ها و برخی از ویروس‌ها را در یک دوره عملی از بین ببرد. معمولا این ضدعفونی کننده‌ها در مدت زمان ده دقیقه اثر می‌گذارند. آنها علاوه بر اینکه برخی از قارچ‌ها یا باکتری‌ها را از بین می‌برند باعث غیرفعال سازی بعضی از ویروس‌ها نیز می‌شوند.

ضدعفونی کننده‌های سطح متوسط

مواد ضدعفونی کننده سطح متوسط و کم فقط برای استفاده در برخی از وسایل یا سطوح به کار می‌روند. یعنی مانند ضدعفونی کننده‌های سطح پایین برای همه چیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این ضدعفونی کننده‌ها فاقد قدرت یک ضدعفونی کننده سطح بالا هستند و در بیشتر موارد می‌توان با اطمینان از ضدعفونی کننده‌های سطح پایین و متوسط استفاده کرد. بدون اینکه از خطرات آن بترسید

ضدعفونی کننده‌های متوسط میکرو ارگانیسم‌های رویشی از جمله مایکوباکتریوم توبرکلوزیس و همه قارچ‌ها را از بین می‌برد و بسیاری از ویروس ها را نیز غیرفعال می‌کند.

ضدعفونی کننده‌های سطح بالا

ضدعفونی کننده‌های سطح بالا همانطور که می‌توانید از اسمشان حدس بزنید کارایی بیشتری نسبت به دو ضدعفونی کننده‌های قبلی دارند. آنها فرایند عقیم سازی را توصیف می‌کنند. یعنی کلیه اشکال زندگی میکروب‌ها را به طور کامل نابود می‌کنند و از بین می‌برند. هنگامی که از مواد شیمیایی برای از بین بردن تمام اشکال زندگی میکروبیولوژیکی استفاده می‌شود، می‌توان آن‌ها را عقیم کننده‌های شیمیایی نیز نامید.

ضدعفونی کننده

آیا انواع ضدعفونی کننده ها ویروس‌ها را از بین می‌برند؟

بیشتر ضدعفونی کننده‌ها قابلیت کشتن و از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها را دارند. این ضدعفونی کننده‌ها در مقابل ویروس‌های بیماری زایی چون آنفولانزا ، کرونا ویروس، هپاتیت و ویروس اچ ای وی موثر هستند و آنها را از بین می‌برند.

نکات مهم در انتخاب ضد عفونی کننده

چهارنکته اصلی وجود دارد که شما باید هنگام انتخاب ماده ضدعفونی کننده مورد توجه قرار بدهید.

 1.  اثربخشی
 2.  زمان کشتن
 3.  ایمنی
 4.  سهولت استفاه

 یک ضدعفونی کننده خوب باید در مدت زمان کمتر اثربخشی بالایی داشته باشد. از مواد شیمیایی سمی برای تولید آن استفاده نشده باشد تا برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند، خطری نداشته باشد. همچنین به سهولت و آسانی قابل استفاده باشد.

انواع ضدعفونی کننده ها برای دست

ضدعفونی کننده های دست چگونه عمل میکنند

ضدعفونی کننده‌های دست باید حاوی چه مقدار الکل باشند؟

از آنجا که ضدعفونی کننده‌های دستی مبتنی بر الکل، در مدت زمان کوتاهی تبخیر می‌شوند؛ معمولا طی ۲ الی ۵ثانیه، میکروارگنیسم‌ها را می‌کشند و از بین می‌برند. ضدعفونی کننده‌های حاوی الکل همواره در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کل ضدعفونی‌هایی برای دست مناسبند که حاوی الکل هفتاد درصد به بالا باشند.

از ضدعفونی کننده‌ها چگونه برای ضدعفونی کردن دست‌ها استفاده کنیم؟

برای اینکه عمل ضدعفونی کردن به صورت درست انجام شود، لازم است کف دست خود را از این محلول پر کرده و دست را روی مچ دست و انگشتان خود پهن کنید و دستان خود را با مالش صحیح به این مواد اغشته کنید. از آنجا که این محلول می‌تواند در مدت زمان بسیار کمی تبخیر شود و توانایی کشتن باکتری‌ها و ویروس‌ها را در ۲ ثانیه دارد باید سریع روی دست پخش شود.

از انواع ضدعفونی کننده ها در چه موارد پزشکی استفاده می‌شود؟

ضدعفونی کننده‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. موارد خاص ضدعفونی کننده‌ها به شرح زیر است:

شستن دست‌ها

متخصصان از ضدعفونی کننده‌ها برای شستشوی دست در بیمارستان‌ها مورد استفاده می‌کنند. شاید دیده باشید برخی از جراحان با استفاده از یک مایع نارنجی رنگ دست‌های خود را ضدعفونی می‌کنند

ضدعفونی غشاهای مخاطی

برای تمیز کردن ناحیه مثانه یا مهبل قبل از قرار دادن سوند استفاده می‌کنند. این ضدعفونی کننده‌ها، در این محل در درمان عفونت ها می‌توانند کمک کننده باشند.

تمیز کردن پوست قبل از عمل

قبل از هر نوع عمل جراحی از ضدعفونی کننده‌ها برای محافظت از هرگونه میکروارگانیسم مضر و خطرناک استفاده می‌شود و پزشکان پوست بدن بیمار را با این ضدعفونی کننده‌ها تمیز می‌کنند

درمان عفونت‌های پوستی

این ضدعفونی کننده‌ها برای بریدگی‌ها و سوختگی‌ها و زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا هم از عفونت جلوگیری شود و هم دردها را کاهش دهند.

عفونت‌های گلو و لوزه

برای عفونت‌های دهان و گلو نیز از ضدعفونی کننده‌ها استفاده می‌کنند. ضدعفونی کننده‌ها سعی می‌کنند با کم کردن باکتری های موجود در لوزه گلو، از گلودرد جلوگیری کنند.

قوانین استفاده از انواع ضدعفونی کننده ها

از آنجا که ضدعفونی کننده‌ها مواد شیمیایی هستند، بدون رعایت قوانین نباید از آنها استفاده کرد. یک ضدعفونی کننده برای موارد خاص خودشان مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا همه مواد شیمیایی با یکدیگر سازگار نیستند. ضدعفونی کننده‌هایی که برای زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به شرح زیر می‌باشند:

زخم‌های باز را باید با ضدعفونی کننده‌های بدون الکل ضدعفونی کنید تا از سوختن پوست جلوگیری شود.

ضدعفونی کننده‌هایی که به پوست نفوذ می‌کنند برای زخم‌های بسته مناسب هستند.

سوختگی‌ها باید با کمک محلول‌هایی با غلظت بالای آب تمیز شوند. اینگونه هم از ورود باکتری‌ها و قارچ‌ها یا میکروب‌ها جلوگیری می‌شود و هم احساس سوزش را کاهش می‌دهد.

مقاومت ضدعفونی کننده یعنی چه؟

میکروب‌های مضر قابلیت سازگاری با شرایط مختلف را دارند. اگر از داروهای ضدعفونی کننده در دوز کافی و صحیح استفاده نشود، ممکن است مقاومت ارگانیسم ها را افزایش دهد!

چگونه میتوان ضدعفونی کرد

عوارض جانبی و مضرات ضدعفونی کننده

استفاده بیش از حد ضدعفونی کننده‌ها، ممکن است باعث سوزش پوست، آسیب سطح چشم، دستگاه تنفسی و تحریک نای شود. علاوه بر این باتیکون ممکن است در مواردی که به اشتباه مورد استفاده قرار می‌گیرد یک واکنش آلرژیک را برای افراد بوجود آورد.

انواع ضدعفونی کننده ها برای هوا

ضدعونی کننده‌های هوا معمولا مواد شیمیایی هستند که قادر به ضدعفونی کردن میکروارگانیسم‌های معلق در هوا هستند. به طور کلی برخی از افراد تصور می‌کنند که ضدعفونی کننده‌های سطوح همان ضدعفونی کننده‌ای است که برای هوا به کار می‌رود. اما در سال ۱۹۲۸ مطالعات نشان داد که میکرو ارگانیسم‌های موجود در هوا با استفاده از ضدعفونی کننده های سطوح از بین نمی‌روند.

یک ماده ضدعفونی کننده هوا باید به صورت اسپری یا بخار با غلظت کافی در هوا پراکنده شود تا تعداد میکروارگانیسم‌های عفونی قابل دوام را به طور کامل از بین ببرد.

ضدعفونی کننده های هوا چگونه هستند

انواع ضدعفونی کننده ها برای سطوح

همانطور که می‌دانید تمیز کردن یا ضدعفونی کردن سطوح با استفاده از این مواد شیمیایی باید طبق یک سری دستورالعمل‌ها صورت بگیرد که در ادامه با ما همراه باشید تا به تک تک این دستورالعمل‌ها بپردازیم

قبل از ضدعفونی کردن، محل را تمیز کنید

خاک به طور قابل ملاحظه‌ای باعث کاهش اثر بخشی مواد ضدعفونی کننده در تمام سطوح می‌شود. یک شعاری وجود دارد که می‌گویند” شما نمی‌توانید آلودگی‌ها را ضدعفونی کنید.” گردو غبار، گریس، خون و سایر آلودگی‌های سطحی یک لایه محافظ ایده ال برای همه میکروارگانیسم‌ها ایجاد می‌کند. که آنها را در برابر ضدعفونی کننده ها محافظت می‌کند. تمیز کردن این لایه‌های آلودگی باعث می‌شود که محافظ‌ها از بین بروند و حالا راه برای ضدعفونی کردن سطوح باز شود.

به سادگی تمیز کردن سطوح با آب و صابون بدون استفاده از مواد شیمیایی به صورت ۹۹ درصد عوامل بیماری زا را از بین می‌برد. بنابراین تا می‌توانید از تمیزکننده‌های دستی برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده کنید

بدون برنامه بهداشتی، سطوح را ضدعفونی نکنید

به عبارت دیگر فقط ضدعفونی سطح که بصورت صحیح برنامه ریزی شده و به طور منظم و مداوم صورت بگیرد، می‌تواند به طور موفقیت آمیزی عمل کند. ضدعفونی کردن سطوح آن‌هم به صورت خودسرانه و نامنظم فقط باعث تقویت پاتوژن‌ها می‌شود که این عمل بخش بزرگی از طیف ضدعفونی کردن را بی اثر می‌کند. به ویژه باکتری‌ها که به سرعت و به صورت بی رحمانه‌ای به مفاهیم بهداشتی متناقص پاسخ می‌دهند.

ضدعفونی کردن سطوح

ضدعفونی سطح: پاک کردن بهتر از اسپری کردن است

ضدعفونی اسپری سطوح بسیار پرطرفدار است. اما باید بدانید که این عمل مضرات قابل توجهی نیز به دنبال دارد. بهترین راهکار این است که از اسپری کردن ضدعفونی کننده‌ها روی سطوح استفاده نکنید و سعی کنید آلودگی ها را با پاک کردن از بین ببرید

همیشه از محصولات ضدعفونی کننده سطحی مناسب استفاده کنید

در برخی موارد برای ضدعفونی کردن از بعضی محصولات نادرست و نامناسب برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده می‌کنند. استفاده از پاک کننده‌های بهداشتی یا مواد ضدعفونی کننده‌های اضافه تقریبا مد شده است. با این حال، این محصولات معمولا به صورت غیر هدفمند مورد استفاده قرار می‌گیرند و اغلب برای ضدعفونی کردن سطوح بسیار ضعیف‌اند.

ادعاهای تبلیغاتی که این مواد “۹۹ درصد از باکتری ها را از بین می‌برد” شاید چشمگیر و ایده‌ال به نظر برسد اما این مواد در عمل خیلی ضعیف هستند و آنطور که باید اثربخشی ندارند. پس از انتخاب یک محصول درست و کارآمد اطمینان حاصل کنید.

توصیه‌های عمومی برای تمیز و ضدعفونی کردن وسایل خانه

همانطور که می‌دانید برای ضدعفونی کردن وسایل خانه، آن‌هم با استفاده از مواد شیمیایی باید مواردی را در نظر داشته باشید تا از بروز هرگونه خطر جلوگیری شود.

برای محافظت از پوست، حتما باید دست‌هایتان را با استفاده از دستکش بپوشانید تا از خطر احتمالی پاشیدن مواد بر روی پوست در امان باشید.

 • تهویه کافی را تضمین کنید
 • بیشتر از مقدار توصیه شده بر روی برچسب را استفاده نکنید
 • از آب در دمای محیط برای رقیق کردن موادضدعفونی کننده استفاده کنید
 • از مخلوط کردن چندین محصول شیمیایی با یکدیگر خودداری کنید.
 • مواد شیمیایی رادر دسترس کودکان قرار ندهید.

یک گندزدای ایده آل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

 • دارای اثر کشندگی سریع باشد
 • خواص پاک کنندگی خوبی داشته باشد.
 • بر روی طیف گسترده ای از باکتری‌ها، مخمرها، کپک‌ها و ویروس‌ها موثر باشد.
 • تحت تاثیر هیچ عوامل محیطی قرار نگیرد.
 • برای محیط زیست زیان آور نباشد
 • حساسیت پوستی ایجاد نکند
 • برچسب‌های راهنمای محصول به اندازه کافی واضح و قابل استفاده باشد
 • باعث ایجاد خورندگی در ابزار و سطوح فلزی نشده و به وسایل دیگری نظیر پارچه، پلاستیک و … آسیب وارد نکند.
 • با ایجاد یک لایه ضدمیکروبی اثری ماندگار بر روی سطوح ایجاد کند.
 • درحالت غلیظ یا رقیق پایدار باشند.
 • حداقل خطر رت برای سلامتی انسان، چه استفاده کننده و چه بیمار داشته باشد.
 • قابلیت رقت در آب را داشته باشد.

انواع ضدعفونی کننده ها

همانطور که در سطرهای قل توضیح داده‌ایم ضدعفونی کننده‌ها انواع مختلفی دارند زیرا هرکدام مواد تشکیل دهنده مختلفی دارند. اما انواع ضدعفونی کننده ها کدام‌اند؟ در جدول زیر به آن‌ها پرداخته‌ایم.

ماده ضد عفونی کننده کاربرد
ترکیبات آمونیوم

کواترنر

(کوانس)

به دلیل کم هزینه بودن و اقدام سریع در برابر طیف گسترده‌ای از میکروارگانیسم‌ها، یک انتخاب مناسب و صحیح برای ضدعفونی کردن در بیمارستان و مراکز درمانی می‌تواند باشد. این نوع ضدعفونی کننده‌ها قدرت تمیز کردن انوع مختلف ویروس‌ها و باکتری‌های معمول و خطرناک را دارد.

 

ترکیبات کلر

ترکیبات کلر می‌تواند تعداد زیادی از میکرو ارگانیسم‌ها از جمله ویروس‌ها و باکتری های مقاوم را بکشد و برای تمیز کردن مایعاتی چون آب آشامیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضدعفونی کننده‌های مبتنی بر کلر ارزان قیمت بوده و استفاده از آن آسان‌تر است. هرچند که در برخی مواقع آنها خاصیت خورندگی دارند اما باید استفاده از آنها طبق اصول و قواعد صورت بگیرد.

الکل‌ها الکل‌ها هنگام رقیق شدن در آب، دربرابر طیف وسیعی از باکتری‌ها موثر هستند. اگرچه غلظت‌های بالاتر برای ضدعفونی کردن سطوح مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد اما آنها به سرعت تبخیر می‌شوند بنابراین الکل‌ها به اندازه کافی نمی‌توانند روی سطوح باقی بمانند. الکل‌ها قابل اشتعال هستند و هنگام استفاده از آنها باید احتیاط کنید.
آلدهید

ضدعفونی کننده‌های مبتنی بر آلدهیدها دربرابر باکتری‌هایی که باعث سل می‌شوند بسیار موثر می‌باشد. برخی از باکتری‌ها در برابر آلدهید مقاومت میکنند. همچنین مشخص شده است که این ضدعفونی کننده باعث ایجاد آسم در بدن می‌شود و برای سلامتی انسان مشکلاتی بوجود میاورد. آلدهیدها همیشه باید در محلول قلیایی قرار گیرند

یدوفورها می‌توان از یدوفورها برای ضدعفونی کردن برخی از تجهیزات پزشکی نیمه حساس استفاده کرد. اما می‌توانند روی سطوح اثر بگذارند و باعث بوی نامطبوعی بر روی آن شوند.
ترکیبات فنولیک ضدعفونی کننده‌هایی که مبتنی بر ترکیبات فنولیک ساخته می‌شوند در برابر باکتری‌های بیماری زایی همچون مایکوباکتریوم توبرکلوزیس و همچنین قارچ‌ها و ویروس‌ها موثر باشد. اما ضمن حمله به ارگانیسم‌های مضر به سطوحی که این مواد بر روی آن اعمال می‌شود نیز حمله می‌کنند و به نوعی باعث آسیب رساندن به سطوح میشوند.
آب اکسیژنه

اغلب برای برای دستیابی به یک محلول ضدعفونی کننده خاص آب اکسیژنه را با اسیدپراستیک‌ها مخلوط میکنند. این اسید که محلولی بسیار قوی می‌باشد در صورت مخلوط شدن با دیگر مواد شیمیایی می‌تواند بسیار واکنش پذیر باشد. دامنه اثر بخشی این نوع مواد ضدعفونی کننده تاحدودی محدود و استفاده آنها در غلظت های بالا بسیار خطرناک است. درکل گزینه‌های خیلی بهتری نسبت به پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن وسایل وجود دارد.

ویروس کشی های قوی دست

سوالات متداول در ارتباط با ضدعفونی کننده ها

اگر کسی در خانه بیمار نباشد، دیگر نیازی به دیوانه باز درآوردن نیست! بسته به اندازه و بزرگی خانه  شما و هر چند وقت یکبار دو یا سه بار در هفته برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن خانه کافی ست. اما اگر درخانه شما شخصی بیمار باشد توصیه می‌شود که او به طور جداگانه در اتاقی استراحت کند و اطراف وی را به صورت مداوم ضدعفونی کنید.

ضدعفونی کننده ها به صورت محلول‌ها و کرم ها برای زخم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضدعفونی کننده در زخم‌هایی که در معرض خطر عفونت هستند باید استفاده شود. برای زخم‌های کوچک و سطحی توصیه نمی‌شود.

کف و سطوح کار

دستگیره‌های در و نرده

سرویس های بهداشتی(توالت، سینک، حمام، رختکن و ….)

سطوح درمانی و تجهیزات پزشکی

اگر از مواد ضدعفونی کننده‌ها به صورت مکرر و بیش از حد استفاده نشود هیچ خطری سلامتی شما را تهدید نمی‌کند. اما درصورتی که اگر بیش از حد از این مواد استفاده کنید صدمات قابل توجهی به سلامتی شما وارد می‌شود.

هنگامی که آلودگی قابل مشاهده یا نامرئی وجود داشته باشد از ضدعفونی کننده دستی برای جلوگیری از آلودگی میکروارگانیسم‌های بیماری زا باید استفاده شود. موادی که داخل این محلول ضدعفونی کننده وجود دارد به این میکروارگانیسم ها حمله و خطرات آن را دفع می‌کند. رایج‌ترین و بی خطرترین مواد ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل هستند.

هنگام استفاده کردن از ضدعفونی کننده‌ها نباید هیچ بویی از ضدعفونی کننده‌ها بر روی دست باقی بماند. زیرا محتوای آن برای دستگاه تنفسی انسان مضر است. بنابراین استفاده از عطر برای برخی از ضدعفونی کننده‌ها خطری ندارد.

نتیجه‌گیری

مواد ضدعفونی کننده همانطور که برای در امان ماندن انسان از آلودگی‌ها موثر هستند، همانطور نیز می‌توانند بسیار خطرناک باشند و باعث آسیب‌های جبران ناپذیری برای فرد باشند. پس هنگام استغاده کردن از برخی ضدعفونی کننده‌ها باید نهایت دقت و ایمنی را به کار ببرید تا از این آسیب‌ها مصون بمانید.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”خانه باید چندبار ضدعفونی شود؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”اگر کسی در خانه بیمار نباشد، دیگر نیازی به دیوانه باز درآوردن نیست! بسته به اندازه و بزرگی خانه  شما و هر چند وقت یکبار دو یا سه بار در هفته برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن خانه کافی ست. اما اگر درخانه شما شخصی بیمار باشد توصیه می‌شود که او به طور جداگانه در اتاقی استراحت کند و اطراف وی را به صورت مداوم ضدعفونی کنید.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”انواع و اشکال ضدعفونی کننده ها برای زخم ها کدام اند؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”ضدعفونی کننده ها به صورت محلول‌ها و کرم ها برای زخم مورد استفاده قرار می‌گیرد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”در چه مواقعی از ضدعفونی کننده‌ها استفاده شود؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”ضدعفونی کننده در زخم‌هایی که در معرض خطر عفونت هستند باید استفاده شود. برای زخم‌های کوچک و سطحی توصیه نمی‌شود.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”مناطقی که باید همیشه آن را ضدعفونی کنیم کدام اند؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”کف و سطوح کار

\n

دستگیره‌های در و نرده

\n

سرویس های بهداشتی(توالت، سینک، حمام، رختکن و ….)

\n

سطوح درمانی و تجهیزات پزشکی”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا ضدعفونی کننده ها ایمن هستند؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”اگر از مواد ضدعفونی کننده‌ها به صورت مکرر و بیش از حد استفاده نشود هیچ خطری سلامتی شما را تهدید نمی‌کند. اما درصورتی که اگر بیش از حد از این مواد استفاده کنید صدمات قابل توجهی به سلامتی شما وارد می‌شود.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”مکانیسم ضدعفونی کننده‌ها چگونه عمل می‌کنند؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”هنگامی که آلودگی قابل مشاهده یا نامرئی وجود داشته باشد از ضدعفونی کننده دستی برای جلوگیری از آلودگی میکروارگانیسم‌های بیماری زا باید استفاده شود. موادی که داخل این محلول ضدعفونی کننده وجود دارد به این میکروارگانیسم ها حمله و خطرات آن را دفع می‌کند. رایج‌ترین و بی خطرترین مواد ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل هستند.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”برخی از ضدعفونی کننده‌ها بوی قوی و نامطبوعی دارند اما بعضی از ضدعفونی کننده‌های دیگر بوی عطر میدهند. به کدام یک از آنها باید اعتماد کنیم؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”هنگام استفاده کردن از ضدعفونی کننده‌ها نباید هیچ بویی از ضدعفونی کننده‌ها بر روی دست باقی بماند. زیرا محتوای آن برای دستگاه تنفسی انسان مضر است. بنابراین استفاده از عطر برای برخی از ضدعفونی کننده‌ها خطری ندارد.”}}]}

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code