بازگشت کرونا: پیرولا چیست و چه چیزی در انتظار ما است؟

ظهور و پیدایش زیرسویه جدیدی از ویروس کرونا در آمریکا و بخش‌هایی از اروپا، باعث نگرانی در سراسر جهان شده است. «پیرولا» یک گونه تازه کشف‌شده و جهش‌یافته از سویه «اومیکرون» است، اما در مقایسه با زیرسویه‌های قبلی اومیکرون، جهش‌های ژنتیکی بیشتری دارد.

این اختلاف جهش، مشابه تعداد جهش‌هایی است که بین دلتا و اومیکرون وجود داشت. زمانی که سویه اومیکرون در زمستان ۲۰۲۱ شیوع پیدا کرد، آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید به طرز عجیبی افزایش یافت، زیرا سویه اومیکرون بسیار متفاوت‌تر از نوع دلتا بود و در برابر مصونیتِ حاصل از ابتلای قبلی به عفونت و ایمنیِ واکسیناسیون مقاومت می‌کرد.

تاکنون کدام کشورها درگیر پیرولا شده‌اند؟

پیرولا اولین بار ۲۴ جولای ۲۰۲۳ در دانمارک شناسایی و سپس در ماه آگوست در آمریکا و کانادا ظاهر شد. پیرولا تاکنون حداقل در شش کشور مشاهده شده است و میان موارد شناسایی‌ شده ارتباطی وجود ندارد؛ که این موضوع نشان‌دهنده درجاتی از انتقال ویروس در سطح گسترده است که هنوز چندان قابل درک و شناسایی نیست.

طبق آخرین اطلاعات، پیرولا در دانمارک، اسرائیل، کانادا، سوئد، بریتانیا و آمریکا شناسایی شده است.

البته تاکنون گزارشی مبنی بر مرگ و میر ناشی از ابتلا به پیرولا ثبت نشده است.

عملکرد واکسیناسیون در کنترل پیرولا چگونه است؟

سویه پیرولا چیست

بر اساس اطلاعات منتشرشده در آمریکا، انتظار می‌رود نسخه به‌روزشده واکسن کووید در جلوگیری از ابتلا به ویروس جدید، کاهش شدت بیماری و پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان مؤثر باشد. از همین رو، دانشمندان در حال ارزیابی اثربخشی واکسن تقویت‌کننده و دوز یادآور کووید-۱۹ در برابر گونه جدید هستند.

طبق گزارش‌های اولیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، شواهدی مبنی بر اینکه پیرولا باعث بیماری شدیدتر، مرگ یا بستری شدن در بیمارستان شود، وجود ندارد، اما توصیه می‌شود افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، برای کاهش احتمال بروز علائم شدید، واکسن یادآور دریافت کنند.

هم‌چنین تست‌های خانگی و بیمارستانی تشخیص کووید، برای تشخیص پیرولا نیز کاربرد دارند.

مساله نگران‌کننده در مورد گونه جدید

مقاومت پیرولا برابر واکسن کرونا

از آنجایی که پیرولا دارای جهش‌های بسیار زیادی است که آن را از سایر گونه‌های ویروس کرونا متمایز می‌کند، برای بسیاری از متخصصان و پزشکان جای سؤال است که آیا چنین قابلیتی می‌تواند دفاع ایمنی (حاصل از واکسن یا ابتلا به عفونت طبیعی) را دور بزند یا نه.

از سوی دیگر، عدم ارتباط میان موارد شناسایی‌شده و پراکندگی ویروس در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که این سویه بیشتر از آنچه تصور می‌شد در حال گردش است، به‌ویژه از زمانی که نظارت بر کووید-۱۹ کاهش یافته است.

اما نکته خوشبینانه این است که به لطف ایمنی گسترده‌ای که امروز حاصل شده، جهان به اندازه سال ۲۰۲۰ در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیر نیست. هم‌چنین به گفته آمریکا، در حال حاضر شواهدی مبنی بر اینکه این گونه باعث بیماری شدیدتر شود، وجود ندارد.

زیرسویه جدید چه تفاوتی با زیرسویه‌های دیگر دارد؟

پیرولا در برابر کرونا

این گونه جدید از نظر ژنتیکی با سویه اومیکرون متفاوت است؛ همانطور که اومیکرون هم با سویه اصلی که در ووهان چین پدیدار شد، تفاوت دارد. به نظر می‌رسد که پیرولا یک نسل از نوع اومیکرون باشد، اما گونه جدید بیش از ۳۰ جهش در پروتئین اسپایک خود دارد که در چسبیدن ویروس به سلول‌ها و ایجاد عفونت کمک می‌کند. این امر می‌تواند باعث فرار از مصونیتِ حاصل از واکسن‌ها و عفونت‌های گذشته شود.

نکات لازم برای حفظ ایمنی

افراد تا جایی که ممکن است با رعایت نسبی پروتکل‌های بهداشتی، خود را ایمن نگه دارند و نسبت به حضور در اماکن پرازدحام و ارتباط با اشخاص دارای علائم، هوشیار باشند تا در معرض بیماری جدی قرار نگیرند؛ زیرا هنوز مشخص نیست که این زیرسویه به چه شکل منتقل می‌شود.

برای حفظ ایمنی در برابر ویروس، بهتر است اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

  • واکسن‌های کووید-۱۹ را دریافت کنید.
  • جهت اطلاع از ابتلا به ویروس، از کیت‌های تشخیص کووید استفاده کنید.
  • اگر تحت درمان خانگی کرونا هستید و احساس می‌کنید به جای بهبودی، حالتان رو به وخامت می‌رود، به پزشک مراجعه کنید تا دارو و درمان تخصصی برایتان تجویز شود.
  • اگر از ماسک استفاده می‌کنید، از انواع باکیفیت آن استفاده کنید و روی بینی و دهان خود را بپوشانید.
  • دست‌هایتان را مرتب بشویید.

منبع: خبرآنلاین

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x