دلایل درد چشم

دلایل درد در اطراف و پشت چشم

معمولا درد پشت چشم دلایل و علت های مختلفی دارد که همراه با احساس وجود شی خارجی در چشم و روی سطح چشم و قرنیه است. در برخی از موارد سر درد ها در قسمت های پیشانی، شقیقه، پشت سر و… احساس می شوند اما در مواردی این سردرد در ناحیه پشت چشم بیشتر احساس می شود که می تواند آزار دهنده و ناراحت کننده باشد.
با توجه به حساسیت بالایی که قرنیه چشم دارد، بروز کوچکترین مشکل و یا وجود ذره کوچکی شی خارجی میتواند احساس سوزش و یا درد در قسمت خارجی تخم چشم یا همان قرنیه شود. حساسیت در این نقطه ۵۰۰ برابر بیشتر از سطح پوست است. این حساسیت نه تنها مضر نیست بلکه بسیار مفید نیز است چرا که به افزایش مراقبت از چشم کمک می کند.
چشم درد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. حساسیت های فصلی، سردرد های میگرنی و سینوسی، عدم استراحت کافی و کار کشیدن بیش از حد از چشم میتواند باعث درد و سوزش چشم ها شود. نشانه های ظاهری چشم درد، سوزش یا خارش چشم و قرمزی و التهاب و یا جاری شدن اشک از چشم است.
چشم درد
وجود جسم خارجی روی سطح چشم
گاهی ممکن است پیش بیاید که یک جسم خارجی مانند خاک اره، شن و ماسه یا ذرات فلزات وارد چشم شوند و ایجاد مزاحمت و ناراحتی برای قرنیه چشم کنند. این اجسام می تواند به قرنیه چشم آسیب برساند و دید را دچار اختلال کند.
در چنین مواقعی پلک زدن هم می تواند ناراحت کننده و آزار دهنده باشد. پلک زدن، کشیده شدن سطح پلک بر روی سطح قرنیه است و اگر شی خارجی ما بین این دو سطح قرار بگیرد می تواند ایجاد سوزش و کاهش دید کند. همچنین وجود جسم خارجی در چشم می تواند ایجاد عفونت و مشکلات شدیدتری مانند کوری و از بین رفتن قدرت بینایی کند.در صورت وجود جسم خارجی در چشم  بهترین راه مراجعه به پزشک و شستشوی چشم توسط متخصص است.

چشم درد
خراشیدگی قرنیه
جسم خارجی در جشم می تواند مشکلات بسیاری بوجود بیاورد. ساده ترین مشکل در این مواقع خراشیدگی و ساییدگسی سطح قرنیه است که همرا با سوزش و درد بسیاری است. در خراش های ساده و کم عمق ممکن است ساییدگی ظرف ۲۴ ساعت بهبود یابد و ترمیم شود اما اگر ساییدگی عمیق تر باشد باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. این ساییدگی می تواند باعث عفونت چشم شود.

خشکی چشم
یکی دیگر از معضل هایی که ممکن است برای چشم بوجود بیاید خشکی چشم است. خشکی چشم معمولا در طولانی مدت اتفاق می افتد و دلایل بسیاری می تواند داشته باشد. خشکی چشم می تواند باعث ساییدگی قرنیه چشم شود چراکه اشک چشم وظیفه روان کنندگی و لغزندگی سطح قرنیه را دارد. در صورت ایجاد خشکی در چشم با مراجعه به پزشک می توانید از قطره های روان کننده ای که پزشک تجویز می کند استفاده کنید.

چشم درد
اندوفتالمیت
یکی از جدی ترین مشکلات چشم که می تواند باعث التهاب و درد در چشم شود اندوفتالمیت است. اندوفتالمیت یک عارضه چشمی است که به دلیل عفونت های باکتریایی در چشم بوجود می آید. در موارد نادری این مشکل در دوران بعد از جراحی آب مروارید مشاهده شده است. یکی از مهمترین دلایل بروز اندوفتالمیت استفاده مکرر از لنز و ورود باکتری از طریق تماس لنز با چشم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.