لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

دندان ها یکی از مهم ترین اجزای و و تاثیرگذارترین عضو بدن در برقراری روابط اجتماعی انسانها با یکدیگر می باشد. صحبت کردن نیز مهمترین وسیله ارتباطی انسانها محسوب کرد پس دندانهای سالم و زیبا نقش مهمی در این رابطه دارند.سوالی که ذهن اکثر مراجعان برای انجام خدمات زیبایی دندان را مشغول کرده این است که لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟!

در این مقاله به توضیح و معرفی هرکدام از شیوه های لمینت و کامپوزیت دندان می پردازیم:

 

لمینت دندان( لمینت سرامیکی) چیست؟

لمینت دندان پوسته یا روکش نازکی است که روی سطح جلویی دندان هایتان نصب می شود این نوع روکش معمولا سرامیکی و ساخته شده از مواد رنگ دندان است. لمینت ها از ترکیب چند لایه ی نازک سرامیکی تشکیل شده اند که جایگزین مینای دندان طبیعی می شوند.این پوسته بر اساس رنگ،شکل،اندازه و طول و خواسته مراجع قابل تغییر و انعطاف است.

برخی تصور می کنند که برای انجام لمینت سرامیکی حتما باید بر روی دندان ها خراش های زیادی ایجاد کرد که باعث مشکلاتی برای دندان های طبیعی می شود اما این باور اشتباه است، در صورتی که دندانپزشکتان متخصص ترمیم و زیبایی باشد و در این زمینه از تجربه کافی برخوردار باشد دندان های طبیعی تان آسیبی نخواهند دید و تنها آماده سازى مختصرى جهت نشستن لمینیت ها بدون هیچ آسیبى به بافت طبیعى دندان امکان پذیر است.

از انجایی که علاوه بر زیبایی ظاهری لمینت ها کارکرد و مقاومت ان نیز بسیار حایز اهمیت است،برای محکم نگهداشتن لمینت بر روی دندان ها از رزین های حساس به نور استفاده می شود تا بتوان با تاباندن اشعه ای خاص آن را محکم کرد.

باید این را بدانید که قبل از شروع روند لمینت گذاری پزشکتان عکس هایی کلی از فک و دهان را برایتان تجویز می کند و دندان هایتان را به طور کامل آزمایش می کند تا از سالم بودن و مناسب بودن دندان برای نصب لمینت اطمینان حاصل کند و در صورت  تشخیص مناسب نبودن لمینت برای شما، میتوانید از گزینه های دیگری چون کامپوزیت، باندینگ، ارتودنسی و… استفاده کنید.

لمینت دندان

 

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت ها برای اشخاص مختلف مناسب با نوع دندان خود شخص ساخته می شود و اینگونه بسیار طبیعی دیده می شوند همچنین به دلیل تکنولوژی بالا در ساخت انها عملکرد ظاهری بهتری  نسبت به دندان طبیعی داشته و در برابر لکه های چای، قهوه و سیگار مقاوم هستند.اما باید این را دانست که که در صورتی که لمینت دندان شما به درستی نصب نشده باشد و یا تحت فشار های شدید همچون خوردن ناخن، جویدن یخ،شکستن اجیل با دندان ها و یا باز کردن شیشه های نوشیدنی باشد با وجود استحکام بالا ممکن است شکسته شوند پس باید همچون دندان طبیعی از انها مراقبت کرد.

 

کامپوزیت (ونیز رزین کامپوزیتی)چیست؟

کامپوزیت دندان به موادی خمیر مانند گفته می شود که پزشکان به وسیله آن دندان های شکسته ،پوسیده،پر کردن فاصله های بین دندان و یا ترک خورده را ترمیم و روی دندان شما حالت می دهند. کامپوزیت موجب زیباسازی و سفید کردن دندان ها می شود بدون اینکه هیج تراشی و آسیبی بر روی دندان صورت گیرد .کامپوزیت ها ساخته شده از مواد همرنگ دندان هستند که رنگ دندانهای تغییر رنگ یافته را اصلاح می کنند مواد تشکیل دهنده آنها ذرات فیلرهستند که دارای مقاومت بالایی می باشند این ترکیب خمیری نیز با امواج با طول موج خاصی مقاوم می شوند .

کامپوزیت دندان

 

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

برای انجام لمینیت سرامیکی دندان حدود نیم میلیمیتر از دندان تراش داده میشود ولی برای انجام لمینت کامپوزیتی، اگر شرایط دندانی فرد اجازه دهد میتوان آن را  بدون تراش انجام داد. البته حجم این تراش خیلی جزئی تر از تراش مورد نیاز برای قرار دادن روکش روی دندان های فرد است.

قیمت کامپوزیت دندان نسبت به لمینت بسیار کمتر است و این تفاوت قیمت یکی ازمهمترین مزایای کامپوزیت نسبت به لمینت به شمار میرود، همچنین قیمت لمینت ها  اغلب متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد در حالی که قیمت کامپوزیت ها می تواند ثابت باشد.

از مزایای دیگر کامپوزیت می توان به ساخته شدن سریع آن طی یک جلسه اشاره کرد که این زمان در لمینت به حدودا  دو هفته میرسد.

حال به معایب کامپوزیت می پردازیم،

ممکن است کامپوزیت مقرون به صرفه تر از لمینت باشد اما مقاومت ان نسبت به لمینت کمتر بوده و همین امر باعث می شود در صورت اسیب رسیدن و ترمیم هرکدام هزینه های قابل توجهی پرداخت کنید.

طول عمر کامپوزیت ها معمولا دوسال است و برخلاف لمینت ها مستعد لک شدن و تغییر رنگ هستند.

لازم است این را هم بدانید که اگر به دنبال طبیعی تر بودن دندان های خود هستید لمینت گزینه بهتری نسبت به کامپوزیت است.

 

مراقبت های بعد از لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

پس از انجام درمان ، فرد باید بهداشت دهانی و رسیدگی به دندان های خود را بیش از پیش جدی بگیرد. همچنین استفاده نامناسب و زیاد از دهان شویه های حاوی فلوراید میتواند روی  دندان تاثیر بگذارد. پیشنهاد ما این است قبل از استفاده از دهانشویه با دندانپزشک خود مشاوره لازم را انجام دهید تا ایشان راهنمایی های لازم را انجام دهند.

لمینت یا کامپوزیت

 

 

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 1 Average: 5]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.