لنزهای هوشمند بیماران دیابتی

روز به روز تاثیر تکنولوژی بر زندگی ما بیشتر و بیشتر می‌شود. در این زمینه شرکت‌های بزرگ دنیا در عرصه تکنولوژی و سلامت می‌توانند جان بسیاری از انسان‌ها را به کمک فناوری‌های جدید نجات دهند. از جمله این تکنولوژی و فناوری‌های نوین لنزهای هوشمند بیماران دیابتی است که توسط کمپانی گوگل با همکاری شرکت نوارتیس (Novartis) در حال ساخت است. به گفته گوگل هدف از ساخت این لنزهای هوشمند کمک به بیماران دیابتی برای پایش و اطلاع از وضعیت بیماری است.

گجت‌های پوشیدنی

مدت زیادی نیست که گجت‌های پوشیدنی وارد زندگی و امور روزمره‌مان شده است. این گجت‌ها محصولات مورد استفاده ما هستند که با تکنولوژی ادغام شده‌اند. گجت‌هایی که شاید خیلی ظاهر خاصی نداشته باشند اما کارایی بسیار شگفت انگیزی در دنیای امروز ما دارند.

از جمله این گجت‌های پوشیدنی پر کاربرد ساعت‌های هوشمند (smart watch) با قابلیت پاسخگویی تماس‌ها و پیام‌ها و اتصال به جی‌پی‌اس و مکان یاب است.

نمونه دیگر این گجت‌های پوشیدنی عینک‌های هوشمند (عینک گوگل) هستند که با توجه به قابلیت‌هایی که دارند استفاده‌های بسیاری از آنها می‌توان داشت؛ مانند راهنمایی مسیر و یا توضیحات و شناسایی مکان‌های خاص و نمایش توضیحات بر روی صفحه این عینک‌ها و بسیاری از امکانات دیگر.

البته بسیاری از متخصصان این صنعت معتقدند که نسل فعلی فقط تا سطح ابتدایی این تکنولوژی پیش رفته و در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان شاهد تکنولوژی برتر و پیشرفته‌تری بود. گجت‌های امروزی اغلب به کمک تلفن‌های هوشمند ارتباط برقرار می‌کنند و به نوعی وابسته به این تکنولوژی هستند.
رئیس بخش تجارت همراه شرکت اینتل می‌گوید:
تا زمانی که گجت‌های پوشیدنی برای کار کردن به گوشی‌های هوشمند متصل باشند و خودکفا نباشند اتفاق جالبی رخ نداده است. مستقل شدن این گجت ها می‌تواند کارایی آنها را ساده‌تر و رضایت مصرف کنندگان را بیش از پیش جلب کند. در عین حال توانایی اتصال به تلفن‌های هوشمند این گجت‌ها را محبوب‌تر و کارایی آنها را بهتر می‌کند.

کمپانی بزرگ گوگل مدتهاست که در زمینه گجت‌های پوشیدنی فعالیت می‌کند. این کمپانی با همکاری بسیاری از شرکتهای بزرگ دیگر مانند اینتل، مایکروسافت، اپل و… در حال ساخت و انجام پروژه‌های بزرگ هوشمند است. یکی دیگر از این کمپانی‌ها که با گوگل در حال همکاری است، شرکت نوارتیس (Novartis) نام دارد. گوگل با همکاری این کمپانی توانست پروژه موفقیت آمیز عینک هوشمند را به اجرا بگذارد. این عینک علاقه‌مندان بسیاری در سرتاسر جهان داشت.

لنز هوشمند گوگل

از جدیدترین گجت‌های پوشیدنی که گوگل با همکاری شرکت نوارتیس (Novartis) ارائه کرده است لنزهای هوشمند گوگل است. این لنزهای شفاف دارای چیپست‌های بسیار ریزی است که در لایه‌های میانی آن تعبیه شده و به گونه‌ای طراحی شده که دید مصرف کننده را مختل نمی‌کند. به گفته گوگل ضخامت این لنز به نازکی یک تار مو است.

لنز دیابتی
این لنز هوشمند می‌تواند مکان‌ها و مسیرها را شناسایی کرده و توضیحاتی در رابطه با این مکان‌ها ارائه دهد. این دقیقا همان تکنولوژی است که در فیلم‌های علمی و تخیلی می‌دیدیم؛ اما از مهمترین کاربردهای این لنز هوشمند اعلام وضعیت سلامت بیماران دیابتی است.
گوگل هدف از ساخت این لنز هوشمند را کمک به بیماران دیابتی عنوان کرده است. در بیماران دیابتی فشارهای ناشی از قند بر نقاط مختلفی به روی چشم بیمار وارد می‌شود. این فشارها به کمک سنسورهایی که داخل لنزهای هوشمند بیماران دیابتی تعبیه شده است تبدیل به هشدار و اعلانی برای پایش وضعیت سلامت بیمار می‌شود و از طریق ارتباط بی‌سیم (وایرلس) به گوشی هوشمند فرد بیمار ارسال می‌شود. به کمک این اعلان ها افراد می‌توانند بیماری خود را کنترل و درمان کنند.

این محصول احتمالا تحت برند نوارتیس (Novartis) در جهان عرضه خواهد شد. مدیران ارشد گوگل عنوان کرده‌اند که تمام تلاششان بر این است تا بتوانند این محصول را با قیمت اقتصادی و به صرفه‌ای به بازار ارائه دهند تا در آینده‌ای نزدیک در دسترس تمام بیماران دیابتی قرار گیرد. همچنین هدف دیگر این کمپانی نجات جان انسان‌ها به کمک این لنز هوشمند است.

لنز هوشمند بیماران دیابتی

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.