سؤالات متداول درباره کرونا در زنان باردار: بارداری ، شیردهی ، نوزادان

اگر انتظار متولد شدن یک نوزاد را دارید یا یک نوزاد تازه متولد شده در خانه دارید، احتمالاً در مورد کروناویروس یا COVID-19 سوالات زیادی دارید. این زمانی ترسناک برای همه ما است، اما این ترس قابل درک‌تر خواهد بود وقتی‌که که شما باردار باشید یا والدین یک نوزاد باشید. از این گذشته، مادران باردار نیز مانند نوزادان به طور کلی از نظر سلامت در برابر ویروس‌ها و عفونت‌ها آسیب‌پذیر هستند. اگر شما مادر شیرده هستید، ممکن است در مورد ایمنی شیر خود و به طور کلی شیردهی سؤالات دیگری داشته باشید. در ادامه به سوالات متداول در رابطه با کرونا در زنان باردار، نوزادان و مادر شیرده خواهید خواند. کرونا در بارداری و شیردهی

یکی از جنبه‌های دشوار بیماری COVID-19 این است که ویروس کاملاً جدیدی است که مورد مطالعه گسترده قرار نگرفته است، بنابراین متخصصان آنقدر که باید بدانند، نمی‌دانند. گفته می‌شود، مواردی وجود دارد که متخصصان درباره COVID-19 و چگونگی تأثیر آن بر بارداری، شیردهی، نوزادان و کرونا در زنان باردار می‌دانند. سازمان‌های بهداشتی مانند مرکز کنترل و پیشگیری بیمار‌ی‌ها (CDC) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های جدیدی را در رابطه با این سؤالات ارائه می‌دهند.

بیایید نگاهی به توصیه‌هایی که سازمان‌های معتبر بهداشتی در مورد COVID-19 به والدین نگران پیشنهاد می‌کنند، بیندازیم:

سؤالات متداول درباره کروناویروس، بارداری و زایمان


آیا ممکن است نوزادان در دوران بارداری به کروناویروس مبتلا شوند؟

اگر نتیجه تست COVID-19 شما مثبت است یا نگرانی دارید که ممکن است در آینده به آن مبتلا شوید، ممکن است نگران باشید که آیا ممکن است ویروس را از طریق رحم به نوزاد خود منتقل کنید یا نه. تاکنون داده‌های محدودی درمورد اینکه آیا ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد وجود دارد، اما متخصصان با احتیاط خوشبین هستند که کرونا در زنان باردار به راحتی منتقل نمی‌شود.

در حال حاضر، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری  ایالات متحده می‌گوید، هیچ نوزادی که مادرانشان آزمایش COVID-19  مثبت داشته‌اند، با این ویروس متولد نشده‌اند. علاوه بر این، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری  اضافه می‌کند که ویروس در مایع آمنیوتیک مادرانی که آزمایش COVID-19 مثبت داشتند، یافت نشده است.

چگونه COVID-19 می‌تواند بر کودک در حال رشد تأثیر بگذارد؟

کودک در حال رشد

حتی اگر در حال حاضر COVID-19 ندارید، ممکن است تعجب کنید که مثبت بودن COVID-19 در دوران بارداری می‌تواند به کودک یا حاملگی شما آسیب برساند. باز هم، این مساله‌ای است که تاکنون اطلاعات بسیار محدودی در رابطه با آن وجود دارد. دو گزارش کوچک – یکی در نشریه The Lancet و دیگری توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر شده است – برای نوزادان متولد شده از مادرانی که تست COVID-19 مثبت داشتند، پیامدهای بهداشت منفی یافت گزارش نکرده‌اند. بنابراین گزارشات، این احتمالاً خبرهای خوبی است.

با این حال، به عنوان گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، تعداد کمی از مسائل نگران کننده مربوط به مادران باردار که مبتلا به COVID-19 هستند، از جمله تولد زودرس، گزارش شده است که می‌تواند بر سلامتی نوزادان تأثیر منفی بگذارد. همانطور که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری  خاطرنشان می‌کند، مشخص نیست که آیا این زایمان‌های نارس به طور مستقیم با عفونت COVID-19 مربوط بوده اند یا نه.

اگر در دوران بارداری مبتلا به کروناویروس شوم چه اتفاقی می‌افتد؟

به طور کلی، زنان باردار به دلیل کاهش ایمنی بدن در دوران بارداری در معرض خطر ابتلا به ویروس‌ها هستند. مشخص است که زنان باردار در صورت ابتلا به ویروس مانند آنفلوانزا در حین بارداری، می‌توانند عوارضی را تجربه کنند. متأسفانه اطلاعات در مورد آنچه که در دوران بارداری برای کرونا در زنان باردار اتفاق می‌افتد، کم است. کارشناسان بر این باورند که از آنجا که هنوز تحقیقات کافی در مورد این موضوع صورت نگرفته است، بهتر است جانب احتیاط را در پیش گرفته زیرا که زنان باردار در رده “خطر” برای ابتلا به بیماری‌های شدید ویروسی قرار دارند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری  توضیح می‌دهد: “ما در حال حاضر نمی‌دانیم که آیا زنان باردار شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری COVID-19 نسبت به عموم جامعه دارند یا اینکه آنها به احتمال زیاد به بیماری‌های جدی در نتیجه ابتلا به COVID-19  دچار خواهند شد.” مرکز کنترل و پیشگیری بیماری  اضافه می‌کند که: “با ویروس‌های هم‌خانواده مشابه COVID-19 ، و سایر عفونت‌های تنفسی ویروسی، مانند آنفولانزا، زنان خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری شدید را دارند.” مشاوره برتر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده در مورد این موضوع؟ صرف‌نظر از ویروس یا بیماری، “همیشه برای زنان باردار مهم است که خود را از بیماری محافظت کنند.”

چقدر ممکن است شیوع COVID-19 روی برنامه‌های بارداری و زایمان من تأثیر بگذارد؟

بارداری و کرونا

با گسترش بیماری COVID-19 که به طور جدی بر روی سیستم‌های بیمارستانی در سراسر کشور تأثیر می‌گذارد، ممکن است سؤالاتی در مورد چگونگی تأثیر این اتفاق بر روی تولد نوزاد خود داشته باشید. تا کنون، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری  آمریکا، پروتکل‌هایی را برای بیمارستان‌ها منتشر نکرده است تا درمورد تعداد بازدید کننده‌ای که یک مادر در اتاق زایمان می‌تواند داشته باشد، پیگیری شود. با این حال، بسیاری از بیمارستان‌ها مادران در حال زایمان را فقط به یک یا دو مهمان محدود می‌کنند. این کار می‌تواند مشکل ایجاد کند، زیرا ممکن است به معنای انتخاب بین همسر خود یا یک دستیار کار، با شما در اتاق زایمان باشد.

متأسفانه، بسیاری از بیمارستان‌ها بازدید‌کنندگان بعد از تولد نوزاد از جمله فرزندان و سایر اعضای خانواده را محدود یا ممنوع می‌کنند. در مورد خط مشی‌های آنها باید از بیمارستان خود سوال بپرسید، زیرا این احتمال وجود دارد که در این مدت، این مقررات به دفعات تغییر کنند.

سؤالات متداول درباره کروناویروس و شیردهی


آیا کروناویروس از طریق شیر مادر قابل انتقال است؟

شیردهی

اگر شما یک مادر شیرده هستید و قصد دارید به نوزاد شیرخوار خود شیر دهید، یکی از مهمترین سؤالات شما در حال حاضر این است که آیا COVID-19 می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شما منتقل شود یا نه. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه باید انجام شود، اما به نظر می رسد که شیر مادر حاوی COVID-19 نیست. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری  ایالات متحده در این باره می‌گوید: “در مطالعات محدود در مورد کرونا در زنان باردار و یک عفونت کرونا ویروسی دیگر، سندرم شدید تنفسی حاد (SARS-CoV) ، ویروس در شیر مادر تشخیص داده نشده است.”

این خبر خوب است زیرا شیر مادر برای مبارزه با ویروس‌ها و بیماری‌ها، پادتن‌های مهمی را برای کودک شما فراهم می‌کند – به همین دلیل همه سازمان‌های مهم بهداشتی از مادران شیرده خواستار ادامه شیردهی یا تغذیه شیر مادر در هنگام شیوع آن هستند. حتی مادرانی که تست COVID-19 مثبت دارند، معمولاً می‌توانند با انجام اقدامات ایمنی مناسب، شیردهی و تغذیه را ادامه دهند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده توضیح می‌دهد: “شیر مادر در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت می کند. موارد استثنایی و نادر وجود دارد که شیر مادر توصیه نمی‌شود.”

در صورت مثبت بودن کروناویروس می‌توانم شیر دهم؟

اگرچه از همین حالا به نظر می‌رسد که COVID-19 از مادر به نوزادان از طریق شیر مادر منتقل نمی‌شود، اما همانطور که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده توضیح می‌دهد اگر شما یک مادر مبتلا به COVID-19  باشید، مطمئناً خطر انتقال ویروس از شما به نوزاد از طریق قطرات تنفسی وجود دارد. در حال حاضر، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده در مورد مادران مبتلا به COVID-19 که به نوزادان خود شیر می‌دهند، پروتکل خاصی در دست نیست و این مرکز توصیه می‌کند که همه مادران به صورت موردی با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنند.

سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت که نوزادان مادران مبتلا به COVID-19 می‌توانند از شیر مادر تغذیه کنند. این سازمان در یادداشتی در مارس ۲۰۲۰ توضیح داد: “با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش ناچیز شیر مادر در انتقال سایر ویروس‌های تنفسی، یک مادر می‌تواند به ادامه شیردهی و تغذیه نوزاد خود ادامه دهد.” با این حال، سازمان بهداشت جهانی لیست برخی از اقدامات احتیاطی ایمنی مادران مبتلا به   COVID-19  را ذکر کرد:

  • آنها همیشه باید هنگام تغذیه نوزادان خود ماسک پزشکی بپوشند
  • آنها قبل از تغذیه باید “بهداشت دست” را به طور کامل انجام دهند

اگر شما یک مورد مبتلا به COVID-19 دارید و مراقبت‌های بهداشتی شما از انتقال ویروس به شیرخوار بسیار نگران هستند، ممکن است از شما بخواهند شیر خود را پمپاژ کرده و از شخصی که مریض نیست، شیر خود را به کودک خود بدهید.

توصیه در مورد پمپاژ شیر

در صورت مثبت بودن COVID-19، آکادمی پزشکی شیردهی (ABM) در مورد پمپاژ توصیه‌هایی دارد. آکادمی پزشکی شیردهی می‌گوید: “در صورت ارائه شیر مادر با پمپ دستی یا برقی، مادر باید دست‌های خود را قبل از لمس هر قسمت پمپ یا بطری بشوید و توصیه‌های مربوط به تمیز کردن مناسب پمپ را بعد از هر بار استفاده کند.  در صورت امکان، کسانی که به خوبی توصیه‌های بهداشتی را مراعات می‌کنند در نظر گرفته شده و شیر مادر از طریق آنها به نوزاد داده شود.

سؤالات متداول درباره کرونا ویروس و نوزاد


اگر تست  من مثبت COVID-19 باشد، باید از کودک خود جدا شوم؟

مادر و نوزاد

متأسفانه، به استثنای مورد شیر دادن به نوزاد توسط مادر، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده توصیه می‌کند که اگر نتیجه تست COVID-19  یک مادر مثبت باشد، پس از تولد باید از کودک خود جدا شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده می‌گوید: “برای کاهش خطر انتقال کرونا در زنان باردار، امکانات باید جداگانه موقت (مثلاً اتاق‌های جداگانه) را در نظر بگیرند.”

در عین حال، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده ادعا می‌کند، خطرات و مزایای این جدایی موضوعی است که یک مادر می‌تواند با ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد آن بحث کند. تصمیم در مورد زمان پایان دادن به جدایی موقت نیز موضوعی است که می‌تواند با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در مورد آن تصمیم گرفته شود.

چگونه می‌توانم نوزاد خود را ایمن نگه دارم؟

حتی اگر مبتلا به COVID-19 نباشید، می‌خواهید که در این مدت از کودک خود مراقبت بیشتری انجام دهید. به هر حال اکثر ما در هنگام شیوع این بیماری، “فاصله‌گذاری اجتماعی” را انجام می‌دهیم، اما نباید از محدود کردن بازدید‌کنندگان جدید و یا گفتن نه به این بازدید کنندگان واهمه داشته باشید. خانواده و دوستان می‌خواهند کودک جدید شما را ملاقات کنند، و این قابل درک است، اما در حال حاضر، آنها باید با گپ ویدیویی و سایر ارتباطات آنلاین، کودک شما را ملاقات کنند. شما همچنین می‌خواهید مطمئن شوید که در حال انجام پروتکل‌های بهداشتی اساسی مانند شستن دست و ضدعفونی سطوح لمس شده هستید.

سخن نهایی از ایده‌آل مگ

اگر پدر و مادر کودک تازه متولد شده و یا در انتظار تولد کودک خود باشید، زندگی در این شرایط دشوار است. احتمالاً به همراه بسیاری از نگرانی‌ها و ترس‌ها، سوالات و نگرانی‌های زیادی دارید. شما هرگز نباید از پرسیدن هیچ گونه سوالی از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود دریغ کنید – هدف آنها این است که هم اکنون شما و نوزاد شما را ایمن نگه دارند، و تمام تلاش خود را برای فهمیدن تمام اطلاعات و داده‌های موجود و ارائه جدیدترین توصیه‌ها انجام می‌دهند.

همچنین به یاد داشته باشید که سلامت روانی شما به همان اندازه سلامت جسمی شما اهمیت دارد. اگر احساس کردید که نگرانی‌های شما در مورد COVID-19 بیش از اندازه است یا اگر گمان می‌کنید علائم افسردگی یا زایمان یا اضطراب قبل از زایمان را تجربه می‌کنید، لطفاً سریعاً برای دریافت کمک با پزشک خود تماس بگیرید.


مطالب مرتبط در رابطه با بیماری کرونا:

داروی فاوی پیراویر | آیا Favipiravir در درمان کرونا موثر است ؟

جلوگیری از شیوع کرونا ویروس جدید (SARS Coronavirus-2) در انسان‌ها

علائم ویروس کرونا | چگونه از کرونا ویروس در امان بمانیم ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.