معرفی الستیکس (Elastix)

الستیکس (Elastix)

الستیکس (Elastix) یک نرم افزار سرور ارتباطی یکپارچه رایگان و کد باز (Open Source) است که تحت مجوز GNU منتشر شده و خدماتی چون IP PBX، E-mail، پیام رسانی آنی، فکس و موارد بسیاری را به صورت یکجا فراهم می کند. این نرم افزار دارای یک رابط کاربری تحت وب است و بر مبنای پروژه های متن باز استریسک، FreePBX، HylaFax، Openfire،Postfix  فعالیت می کند.  در این بسته ها امکانایی چون PBX، فکس، پیام رسانی آنی و عملیات های ایمیلی ارائه می شود.

مهم ترین اجزای الستیکس :

۱٫ استریسک (Asterisk) : بر پایه (IP-PBX (IP Private Branch Exchange که یک سیستم تلفنی است توسط Mark Spencer طراحی شده و عملیات سوئیچ تماس‌ها را بین کاربران مهیا می‌سازد، به این معنا که یک سیستم ارتباطی ویپ (VOIP (Voice Over IP قرار دارد که می‌توان تعداد بسیار زیادی خط داخلی را بدون نیاز به تغییرات زیرساخت‌های سخت افزاری، از آن گرفت ، که اصلی‌ترین هدف آن کاهش هزینه تماس تلفنی برای کاربران یک شرکت می‌باشد.

۲٫VTigerCRM و SugarCRM : نرم افزار مدیریت مشتریان که می‌تواند با Elastix در ارتباط (Integration) باشد .

۳٫A2Billing : برنامه ای جهت فروش خدمات و می‌تواند آمارهای مختلف همچون لود سرورها، تعداد تماس‌ها، وضعیت فروش ، صورت حساب و …

۴٫Flash Operator Panel : کنسول اپراتور شبیه صفحه نمایش مانیتور برای کنترل داخلی ها و خطوط شهری و …

۵٫Hylafax : یک فکس سرور Open Source می‌باشد که از قابلیت‌های آن می‌توان به Fax Over IP ، Clustring And High Availability ، Virtualization، Web Faxing ، SQL Back-endاشاره کرد.

۶٫Openfire : نرم افزار پیغام رسان (IM (Instant Messaging که با پروتکل Extensible Messaging and Presence Protocol) XMPP) کارمی‌کند و قابلیت چت با استفاده از سافت فون‌ها و ارسال متن و تماس را فراهم می‌کند.

۷٫freePBX : یک رابط گرافیکی Open Source می‌باشد که وظیفه کنترل و مدیریت Asterisk را دارد.

۸٫ Report System: سیستم گزارش گیری : بخشی از الستیکس که جزئیات تماس ها را نمایش می دهد .

۹٫OSLEC : نرم افزاری جهت از بین بردن اکو

۱۰٫Postfix : میل سروری معروف

۱۱٫Round cube webmail : واسطی جهت استفاده از ایمیل بصورتWeb Base

۱۲٫CentOS: يك ورژن از سيتم عامل لينوکس و ميتوان گفت Redhat با پشتيباني آزاد، و با هر نسخه از Redhat يك نسخه از Centos نيز ارائه ميگردد، هر يك از اين محصولات توسط شرکتهاي جداگانه توليد و پشتيباني شده اند و در بسياري از موارد شرکتهاي بزرگ و کوچك ديگر نيز از اين محصولات براي توليد محصول خود استفاده مي کنند.

 

 

برخی از ویژگی های الستیکس (Elastix) :

  • امکان دریافت پیغام صوتی
  • قابلیت ارسال فکس به ایمیل
  • امکان پیاده سازی رابط کاربری وب
  • توانایی ضبط مکالمات
  • پشتیبانی از بیشتر تلفن های نرم افزاری
  • کمترین هزینه مسیریابی
  • دارای کالر آی دی
  • و …

 

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *