حفاظت از کاربران توسط «حالت وحشت» اندروید ۷٫۱

حفاظت از کاربران توسط «حالت وحشت» اندروید ۷٫۱

آنچه که می دانید اندروید  ۷٫۱نوقا (به انگلیسی: Android Nougat) نسخه‌ای دیگر از سیستم عامل اندروید است. این نسخه قبلاً با اسم رمز اندروید N شناخته می‌شد. به چند ویژگی جدید این سیستم عامل در زیر معرفی شده است،گوگل تلاش کرده‌است در اندروید نوقا مشکلات و کاستی‌های اندروید مارشلو را برطرف کند و موارد جدیدی را هم به آن بیفزاید از جمله موارد زیر:

  • امکان تقسیم صفحه‌نمایش (Split-Screen) بین دو اپلیکیشن و استفادهٔ هم‌زمان
  • طراحی جدید منوی تنظیمات
  • افزودن حالت شبانه (Night Mode) با تم رنگ‌های تیره
  • طراحی جدیدی بخش تنظیمات سریع
  • مدیریت استفاده از دیتا اینترنت در پس‌زمینه و امکان کاهش میزان مصرف اینترنت موبایل
  • امکان تغییر سطح زوم صفحه‌نمایش

طبق آنچه مستحضر هستید،ویژگی ها وامکانات جدید این سیستم عامل در بالا ذکر شد،حال ویژگی امنیتی جدیدی به آن اضافه شده،طی جدیدترین اخبار حاکی از آنند که،اندروید نسخه ۷٫۱ یک ویژگی امنیتی بزرگ دریافت کرده است. این ویژگی امنیتی قدرتمند قادر است از اجرای برنامه‌های مخرب ممانعت به عمل آورده و آن‌ها را مسدود کند. ویژگی امنیتی جدید حالت وحشت (Panic mode) نام دارد.مبارزه با برنامه‌های مخربی که سیستم‌عامل اندروید را هدف قرار داده‌اند وارد مرحله تازه‌ای شده است. در این مبارزه بزرگ گوگل یک گام بزرگ و موثر در زمینه مبارزه با برنامه‌های مخرب برداشته است.گوگل همراه با نسخه ۷٫۱ به کاربران سیستم‌عامل اندروید اجازه می‌دهد زمانی که احساس می‌کنند یک برنامه مشکوک یا بدافزاری روی دستگاه آن‌ها نصب شده است، به راحتی دستگاه خود را کنترل کرده و فعالیت‌های بدافزار را به حالت تعلیق درآورند.

توسعه‌دهندگان XDA موفق به کشف ویژگی جدیدی در اندروید ۷٫۱ شده‌اند که حالت وحشت نام دارد. زمانی که کاربر چند مرتبه پشت سر هم دکمه بازگشت را فشار دهد ویژگی حالت وحشت فعال (panic mode) می‌شود. زمانی که این ویژگی فعال شد، دستگاه به وضعیت دسکتاپ آماده و به اجرای تمامی برنامه‌های در حال اجرا خاتمه می‌دهد. مکانیزم حالت وحشت با فشار مرتب (چهار مرتبه) دکمه‌ بازگشت به فاصله ۰٫۳ ثانیه از یکدیگر فعال می‌شود. به واسطه آن‌که اندروید باید اطلاع پیدا کند که آیا کاربر واقعا در نظر داشته است به این حالت سوییچ کند یا تنها هدفش بازگشت به صفحه قبلی یا برنامه‌های دیگر بوده است.

 

حفاظت از کاربران توسط «حالت وحشت» اندروید 7.1

در شرایطی که ویژگی حالت وحشت چندان حساس به نظر نمی‌رسد اما زمانی که خطری دستگاه اندروید کاربران را تهدید کند به خوبی کارایی خود را نشان می‌دهد. امروزه باج‌افزارها با سرعت غیر قابل باوری سامانه‌ها را در معرض تهدید قرار می‌دهند و به راحتی قادر هستند فایل‌های کاربران روی پلتفرم‌های مختلف را رمزنگاری کنند. به لحاظ تئوری این‌گونه به نظر می‌رسد کاربر پس از ۴ مرتبه فشار دکمه بازگشت این توانایی را دارد از سد قفلی که باج‌افزارها روی دستگاه‌های اندرویدی ایجاد می‌کنند عبور کرده و به حالت دسکتاپ باز گردد.

در نتیجه به فعالیت همه برنامه‌های در حال اجرا منجمله بدافزارها و باج‌افزارها خاتمه داده و به کاربر کمک کند نرم‌افزارهای امنیتی را به منظور پاک‌سازی آلودگی‌ها به سادگی نصب کند. باید به این مهم نیز اشاره کرد که ویژگی فوق به‌طور پیش‌فرض روی دستگاه شما فعال نبوده و تولیدکنندگان دستگاه‌های اندرویدی خودشان باید آن‌را فعال کنند. گوگل بر این باور است که بدافزارهای آینده به اشکال پیچیده‌تری سامانه‌های کامپیوتری را در معرض تهدید قرار خواهند داد و به همین دلیل است که به سراغ طراحی مکانیزم‌های امنیتی پیچیده‌تری متمایل شده است. به عنوان نکته پایانی باید اذعان کرد که،اکنون گوگل به منظور پیشگیری از بروز حملات کلاه‌برداری و هکری به یاری کاربران آماده است.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.