ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن و گشت و گذار نامحسوس در اینترنت در دولت روسیه

ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن در روسیه

ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن و گشت و گذار نامحسوس در اینترنت در دولت روسیه

براساس آخرین اخبار رسیده در حوزه امنیت اینست که،طبق بیانات رئیس جمهور روسیه به تازگی قوانین سفت و سختی در رابطه با استفاده از فیلتر شکن و گشت و گذار نامحسوس در اینترنت وضع کرده است.اخیرا و با امضای رئیس جمهوری روسیه، تکنولوژی‌های دسترسی به سایت‌های ممنوعه، غیرقانونی اعلام شد. این قانون که در اول نوامبر اعمال می‌شود سرویس‌های عبور از فیلتر و دسترسی نامحسوس به اینترنت را هدف قرار می‌دهد.

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که،معمولا هر جا براي کسي خط قرمزي مشخص شده باشد ،افراد تمايل بيشتري براي شکستن آن دارند .از وقتي که بحث فيلترينگ در کشوری جدي شد ، بلا فاصله راه فرار از دست فيلتر هم فراهم شد .اصولا در دنياي امروز امکان اينکه جلوي دسترسي انسان ها به اطلاعات را بگيريم تقريا غير ممکن است .هر چه تجهيزات فيلترينگ قوي ، هوشمند و پيشرفته باشند ،بازهم در مقابل هوش بشري ناتوان و عاجزند .

این فیلترینگ شامل موارد رویرو میشوند،سرویس‌هایی چون شبکه‌ خصوصی مجازی (Virtual Private Networks) و پروکسی‌ها. با اعمال این قانون آی اس پی‌ها باید سرویس‌های نام‌برده را بلاک کنند.لئونید لوین (Leonid Levin)، رئیس کمیته پارلمانی اطلاعات و مخابرات روسیه به آژانس RIA Novosti گفت:”این قانون تنها دسترسی به اطلاعات منع شده قبلی را به طور رسمی ممنوع می‌کند و در واقع چیز جدیدی نیست.”

 

ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن در روسیه

فهرست سیاه سایت‌های ممنوع روسیه که در سال ۲۰۱۲ معرفی شد تنها شامل مواردی چون داروهای غیرمجاز و مطالب مربوط به خودکشی بوده است اما در سال ۲۰۱۳ این فهرست گسترده‌تر شده و تمامی موارد مربوط به افراط‌گرایی جناحی را هم به خود اختصاص می‌دهد؛ این تغییر دست دولت را باز گذاشته و حالا هر اقدامی در راستای تضعیف حکومت مورد بازخواست قرار می‌گیرد.

نیکولای کونونو (Nikolay Kononov)، سردبیر مجله کسب و کار دیجیتال در این رابطه می‌گوید:”این اقدام دولت در رابطه با فیلترینگ ویکی‌پدیا و Reddit بیشتر جنبه قدرت‌نمایی داشته و با این‌کار می‌خواستند نشان دهند که هر کاری که بخواهند می‌توانند انجام دهند.”پر واضح است که،روسیه تنها کشور منع کننده گشت و گذار نامحسوس در اینترنت نیست، ماه گذشته کشور چین هم استفاده از وی پی ان غیرمجاز (unauthorized VPN) را ممنوع کرده و به تازگی تمامی برنامه‌های مربوط به وی پی ان در اپ استور اپل برای چینی‌ها حذف شده است.

حال در انتها نظر شما درباره اقدام اخیر دولت روسیه چه میباشد؟آیا این اقدام را مثبت ارزیابی می نمایید یا خیر؟

منبع

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *