استان هرمزگان و اماکن دیدنی و گردشگری آن

استان هرمزگان به مرکزیت بندرعباس از ویژگی های منحصر به فردی در صنعت گردشگری برخوردار است که سالانه گردشگران زیادی را میزبانی می کند.

این جاذبه های گردشگری شامل آثار تاریخی، فرهنگی، طبیعی و حتی آداب و رسوم و غذا آن می شود که در جای جای این سرزمین وجود دارد.

استان هرمزگان مانند استان بوشهر در کناره های خلیج فارس قرار دارد و همین موقعیت جغرافیایی باعث شد که در تحولات تجاری و غیرتجاری ملی، منطقه ای و حتی بین المللی نقش داشته باشد.

بندر عباس مرکز استان هرمزگان، یکی از بندرهای جنوب ایران است که نام پیشین آن بندر گمبرون بوده ‌است. بندرعباس به عنوان بزرگترین بندر ایران، یکی از مهم‌ترین مراکز راهبردی و بازرگانی ایران در جوار خلیج فارس و دریای عمان است.

آب و هوای این شهر گرم و مرطوب است اما از نیمه آبان تا نیمه فروردین دارای آب‌وهوای مطبوعی است که زمان مناسب سفر برای بسیاری از افرادی که گرما را نمی پسندند، محسوب می شود.

معبد هندوها

آثار تاریخی این استان در همه نقاط هرمزگان پراکنده است. یکی از ویژگی های برخی از آثار این استان این است که به دلیل رفت و آمدهای کشتی های خارجی و تجارت بین ایران و سایر کشورها، اتباع این کشور به خاطر ماهیت شغلی خود مدتی در آیران می ماندند. به همین خاطربرخی از اماکن این منطقه به دلیل همین مساله و به نام آنها نامگذاری شده است. معبد هندوها از جمله این بناهاست که چنین قصه ای دارد.

این معبد، در سال ۱۳۱۰ هجری قمری در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک توسط تاجران و کارگران هندی که در کار ساخت و ساز مهارت بسیار زیادی داشتند ساخته شد.

معبد دارای یک اتاق چهار گوش میانی که بر روی آن گنبدی قرار گرفته می باشد.سبک معماری این گنبد با بناهای ایران به کلی تفاوت دارد و کاملا متاثر از معماری هندی است.

معبد-هندوها-در-هرمزگان

حمام گله داری

حمام گله داری را تنها اثر باقی مانده از این نوع در شهر بندرعباس می دانند. این حمام که در اواخر قرن سیزدهم هجری احداث شده اکنون به عنوان موزه مردم شناسی استان هرمزگان فعالیت می کند.

در این موزه بازدیدکننده و گردشگران با تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم هرمزگان آشنا می شوند.

مسجد گله داری از دیگر آثار تاریخی هرمزگان است که درسال ۱۲۹۶ هجری قمری در شهر بندرعباس ساخته شده است. این مسجد دارای صحن شبستان و مناره است که ۳۶ ستون مزین به گچبری در آن وجود دارد.

خانه گله داری بنای مربوط به اواخردوره قاجار و اوایل پهلوی از آثار دیگر این استان است که در دو طبقه ساخته شده است.

قلعه فین

بندرعباس و به طور کلی استان هرمزگان به دلیل موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خود همواره مورد توجه بوده است. در این منطقه قلعه های متعددی دیده می شود که براساس انگیزه ها و نیازهای هر دوره احداث شده است. قلعه فین یکی از این قلعه هاست که در شمال غربی در فاصله ۹۵ کیلومتری بندر عباس وجود دارد. قلعه فین احتمالا با اهداف نظامی ساخته شده است.

قلعه پرتغالی ها

اما داستان قلعه ها هنوز در استان هرمزگان تمام نشده است به طوری که در ۷۵۰ متری بندرگاه جزیره هرمز قلعه مشهور پرتغالی‌ها قرار گرفته است.

این منطقه در طول تاریخ خود قدرت های استعماری زیادی دیده است که حتی برای خود در این منطقه قلعه احداث کرده بودند. قلعه پرتغالی ها شاید عظیم ترین دژ استعماری باشد که در تاریخ ایران بنا شده است.

این بنا تقریبا هنوز شکل خود را حفظ کرده است و دیواره های صخیم، توپ های زنگ زده و شکوه بنا، از زیبایی منحصر به فرد این قلعه را تشکیل می دهد. اما برخی از دیواره های این قلعه در گذرزمان فروریخته است و همین موضوع مشاهده مناظر زیبای روستا و کوه های اطراف با دریای جزیر را برای شما مهیا می کند.

جاذبه های گردشگری بندر کیاشهر

عمارت فکری

عمارت فکری اثر دیگر تاریخی این منطقه است که داستان و قصه این منطقه را در خود دارد. هرچند قدمت این بنا به حدود ۷۵ سال می رسد اما زیبایی اثر، نظر هر بیننده را به خود جلب می کند. عبدالواحد فکری از تجار معروف بندرلنگه این بنا را در مساحتی حدود ۲۶۰۰ متر مربع احداث کرده است.

طولانی ترین پل تاریخی ایران

پل لاتیدان را طولانی ترین پل تاریخی ایران می دانند که در سال ۱۳۷۲ براثر وقوع سیلاب در نزدیکی روستای نیم کار شهرستان خمیر از خاک بیرون آمد.

این پل دارای ۲۳۳ دهانه بوده که امروزه تنها ۳۳ دهانه آن سالم باقی مانده است. لاتیدان در دوره شاه عباس اول ساخته شده است.

پل-تاریخی-در-هرمزگان

کوه گنو

استان هرمزگان جدا از آثار تاریخی و فرهنگی، دارای آثار بی بدیل طبیعی هم هست. بندر عباس مرکز این استان دارای آب و هوایی مطبوع کوهستانی است که از نظر آب و هوایی در نوع خود منحصر به فرد است.

این کوه با ارتفاع ۲۳۴۷ متر در ۲۹کیلومتری شمال غربی بندرعباس واقع شده‌ است. فضا و منطقه مشرف بر این کوه از آب و هوای متفاوتی نسبت به سایر نقاط این استان برخوردار است از این نظر از اهمیت زیست محیطی و تفریحگاهی بهره مند است.

در این منطقه زیستگاه گونه گیاهی نادر وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است. این زیستگاه نادر طبیعی توسط یونسکو به ثبت رسیده است.

آبشار پلکانی

آبشاربدو از دیگر مناظر طبیعی استان هرمزگان است که آب آن به صورت پلکانی به پایین هدایت می شود. این آبشار فصلی از ارتفاعات کوه بدو در شمال روستای لمزان واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس سرچشمه می گیرد.

جاری شدن پلکانی آب آن ، مناظر زیبایی دراین منطقه خلق کرده است که مورد توجه بازدیدکنندگن و گردشگران می باشد. گنبد نمکی لمزان از جمله آثار طبیعی این منطقه محسوب می شود.

تالاب آذینی سیریک

تالاب آذینی (آذین) از جمله مناظر طبیعی این استان را تشکیل می دهد ک در جنوب دهستان بیابان از توابع شهرستان میناب قرار دارد.

این تالاب را از شگفت انگیزترین تالاب های گرمسیری کشور می دانند که دارای مجموعه ای از جنگل های مانگرو با دو گونه برترین حرا Avicennia marina و چندل Rhizophora mucronata است.

این تالای درشهرستان سیریک در شرق هرمزگان قرار دارد که به دلیل زیبایی های فراوان و بکر به منطقه گردشگری سواحل مکران معروف است.

غار نمکی خرسین، دره داماش سیاهو و روستای سیخوران از دیگر جاذبه های طبیعی این استان را تشکیل می دهد که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می کند.

سنگر، شهری آرامبخش در گیلان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code