معرفی 15 جاذبه گردشگری برتر در کشور مالزی

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و از ۱۳ ایالت و ۳ قلمروی فدرال تشکیل شده است. این کشور به وسیله‌ی دریای چین جوبی به دو قسمت مساوی تقسیم شده است. این قسمت‌ها عبارتند از : شبه جزیره‌ی مالزی و مالزی شرقی یا ” Malaysian Borneo “. کشور مالزی دارای ۳۳۲ هزار کیومتر مربع مساخت و ۳۲ میلیون نفر جمعیت می‌باشد. کوالالامپور پایتخت و بزگترین شهر این کشور می‌باشد و مردم آن به زبان مالزیایی صحبت می‌کنند. بیش از ۶۲ درصد از ۳۲ میلیون نفری که در این کشور زندگی می‌کنند؛ مسلمان هستند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره‌‌ی کشور مالزی به دست بیاورید تا انتهای این مطلب با ایده‌آل مگ همراه باشید.

یکی از کشورهایی که در سال‌های اخیر از نظر گردشگری مورد توجه ایرانیها قرار گرفته است؛ کشور زیبای مالزی می‎باشد. به طور کلی کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله تایلند ، سنگاپور و مالزی در طول یک دهه گذشته، ایرانی‌های زیادی را به سمت خود کشانده‌اند. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی کشور مالزی بپردازیم و شما را بیش از پیش با زیبایی‌ها و جاذبه‌های گردشگری این کشور آشنا کنیم. اگر قصد سفر به مالزی را دارید؛ خواندن این مطلب می‌تواند کاملا برای شما مفید باشد.

مهم‌تربن جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی که میتوانید در سفر به این کشور از آن‌ها دیدن کنید؛ عبارتند از:

غارهای مولو ( Mulu Caves )

غارهای مولو در کشور مالزی

غارهای موولو در پارک ملی ” Gunung Mulu ” در مالزی شرقی واقع شده‌اند. این پارک که در یک منطقه‌‌ی جنگلی، کوهستانی، بارانی و استوایی واقع شده است؛ دارای غارهای بی‌نظیری می‎باشد. تالار ساراواک ( Sarawak ) که بزرگترین تالار غاری در جهان است؛ در یک از غارهای زیرزمینی این پارک واقع شده است. گفته می‌شود این تالار به قدری بزرگ است که می‌توان ۴۰ بوئینگ ۷۴۷ را در آن جای داد بدون آنکه بال‌های آن‌ها با هم برخورد کنند.

مرکز توان‎بخشی سپیلوک ( Sepilok Rehabilitation Centre )

منطقه حفاظت شده سپیلوک

این مرکز در سال ۱۹۶۴ و برای نجات اورنگ اوتان‌های یتیم از دست شکار غیرقانونی افتتاح شد. اورنگ اوتان بومی کشورهای اندونزی و مالزی است و آن را در زمره‌ی باهوش‌ترین گونه‌های جانوری قرار می‌دهند. در زبان مالزیایی، اورنگ اوتان به معنی مرد جنگلی می‌باشد. این گونه‌ی باهوش، امروزه به شدت در خظر انقراض قرار دارد و به همین خاطر دولت مالزی آن‌ها را تحت مراقبت‌های ویژه‌ای قرار داده است. در مرکز توانبخشی سپیلوک، اورنگ‌ اوتان‌ها برای زنده ماندن در طبیعت آموزش می‌بینند و به محض به دست آوردن توانایی کافی، رهاسازی می‌شوند.

این مرکز یک محوصله وسیع جنگلی و بکر است که امروزه ۶۰ اورنگ اوتان در آن زندگی می‌کنند. سپیلوک یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر کشور مالزی به شمار می‌رود که در جزیره صباح واقع شده است. سفر به مالزی بدون بازدید از این مرکز و ارونگ اوتان‌های دوست داشتنی‌اش، قطعا یک چیزی کم خواهد داشت.

جزایر پرهنتیان ( Perhentian Islands )

جزیره پرهنتیان

این جزایر زیبا در سواحل شمال شرقی مالزی و نزدیک به مرز تایلند واقع شده‌اند. پرهنتینان از زیباترین و در عین حال ارزان‌ترین جزایر جهان به شمار می‌روند. بنابراین بدون اینکه نگران مخارج و هزینه‌ها باشید؛ می‌توانید سری به آن‌ها بزنید و از امکانات فوق‌العاده‌ای مانند غواصی و اسکان ارزان لذت ببرید. دو جزیره اصلی عبارتند از : ” پرهنتیان بزرگ ” و “پرهنتینان کوچک “. هر دو جزیره دارای دریای آرام فیروزه‌ای و سواحل شنی سفید می‌باشند

لنکاوی ( Langkawi )

جزیره لنکاوی

بهترین مقصد سفرهای تفریحی به مالزی، مجمع‌الجزایر لنکاوی می‌باشد. این منطقه فوق‌العاده زیبا از ۹۹ جزیره تشکیل شده و در دریای ” Andaman ” واقع شده است. ای جزایر بخشی از ایالت ” Kedah ” هستند که در نزدیکی مرز تایلند قرار دارد. بزرگترین جزیره‌ی لنکاوی با نام ” Pulau Langkawi ” دارای ۶۵ هزار نفر جمعیت می‌باشد. با وجود سواحل طولانی سفید و قله‌های کوهستانی خفیف و البته تپه‌های جنگلی متراکم، اصلا جای تعجب نیست که لنکاوی تا این اندازه در بین مسافران و گردشگران محبوب شده است. سواحل غربی لنکاوی را می‌توان محبوب‌ترین ساحل‌های آن دانست. ساحل‌هایی با انواع رستوران‌های محلی که لذیذترین غذاهای بومی و محلی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.

برج‌های دوقلوی پتروناس ( Petronas Twin Towers )

پتروهای پتروناس

این برج‌های دوقلو در کوالالامپور واقع شده‌اند و از بلندترین ساختمان‌های جهان و البته مرتفع‌ترین برج‌های دوقلوی دنیا به شمار می‌روند. برج‌های پتروناس در ۸۸ طبقه و با نمایی شیشه‌ای ساخته شده‌اند و در آن‌ها نقوش اسلامی به دفعات به کار رفته‌اند. یک پل ارتباطی در طبقه‌های ۴۱ و ۴۲ بین این دو برج قرار دارد که آن‌ها را به هم متصل می‌کند. این برج۲ها به نوعی به عنوان نماد کشور مالزی نیز مطرح هستند

کوه کینابالو ( Mount Kinabalu )

کوه کینابالو

با ارتفاعی در حدود ۴۰۹۳ متر، کوه کینابالو مرتفع‌ترین کوه در مالزی شرقی به شمار می‌رود. کینابالو به دلیل تنوع زیستی بی‌نظیر گیاه‌شناسی و بیولوژیکی در سراسر جهان شناخته شده است. بیش از ۶۰۰ گونه سرخس، ۳۲۶ گونه پرنده و ۱۰۰ گونه پستاندار در کوه کینابالو و اطراف آن شناسایی شده‌اند. یک فرد سالم به راحتی می‌تواند از قله اصلی کوه بالا برود و به آن صعود کند؛ بدون آنکه به تجهیزات کوهنوردی خاصی احتیاج داشته باشد. البته حتما همراه با راهنما به این کوه صعود کنید تا بتوانید از تمام ظرفیت‌ها و زیبایی‌‌های آن لذت ببرید.

جزیره تیومان ( Pulau Tioman )

جزیره تیومان

تیومان یک جزیره کوچک اما بسیار زیبا است که در ساحل شرقی شبه جزیره‌ی مالزی قرار گرفته است. در سال ۱۹۷۰ میلادی، مجله تایم جزیره تیومان را به عنوان یکی از زیباترین جزایر جهان انتخاب کرد. از آن زمان تاکنون، گردشگران برای تجربه کردن اقامتی چند روزه در بهشت راهی این جزیره می‌شوند. اطراف تیومان با صخره‌های مرجانی سفید احاطه شده است و درون آن نیز مملو از جزایر بکر متراکم می‌باشد. این جزیره زیبا را در سفر به کشور مالزی فراموش نکنید.

پارک ملی تامان نگارا ( Taman Negara )

پارک ملی تامان ناگارا

تامان نگارا در زبان مالزیایی به معنی پارک می‌باشد و از قدیمی‌ترین جنگل‌های گرمسیری در جهان به شمار می‌رود. این پارک دارای درختان کوتاه و بلند، جنگل‌هایی با طول‌های مخلف و البته طولانی‌ترین پل درختی جهان می‌باشد. مسیرهای مختلف که در درون جنگل قرار دارند؛ گردشگر را قادر می‌سازند تا بدون راهنما هم به راحتی در آن به قدم زدن بپردازد. تامان ناگارا پناهگاه گونه‌های در معرض خطری مانند فیل آسیایی، ببر ، پلنگ و کرگدن است. البته تعداد آن‌ها بسیار کم است و در موارد بسیار نادری می‌توانید یکی از این حیوانات را مشاهده نمایید.

شهر جورج تاون ( Georgetown )

جورج تاون در کشور مالزی

این شهر به افتخار جورج سوم، یکی از پادشاهان بریتانیا جورج تاون نام گذاری شده است و در شمال شرقی جزیره‌ی پنانگ قرار دارد. یشتر جمعیت این شهر را چینی‌ها تشکیل می‌دهند. به دلیل کنترل دقیق، جورج تاون بسیاری از خانه‌های قدیمی دوران استعماری خود را تا امروز حفظ کرده است. این شهر به عنوان یک اثر معماری و فرهنگی بی نظیر در جنوب شرقی آسیا به رسمیت شناخته شده است و جالب است بدانید هیچ دو نقطه‌ای از آن، موازی نیستند.

ارتفاعات کامرون ( Cameron Highlands )

ارتفاعات کامرون

این ارتفاعات که در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی توسط انگلیسی‌ها کشف شدند؛ از گسترده‌ترین مناطق تپه‌ای در مالزی به شمار می‌روند. این ارتفاعات در حدود ۳۴ هزار نفر جمعیت دارند که اغلب آن‌ها مالزیایی، هندی و چینی می‌باشند. عمده شهرت ارتفاعاتد کامرون به خاطر مسیرهای پیاده‌روی آن است. این مسرها بازدید کنندگان را از طریق جنگل به سمت آبشارها و سایر نقاط آرام هدایت می‌کنند. در این منطقه می‎توانید با انواع و اقسام کارخانه‌های تولید چای نیز دیدار کنید.

سیپادان ( Sipadan )

جزیره سیپادان

سیپادان تنها جزیره‌ی اقیانوسی کشور مالزی است و به بهشت غواصان شهرت دارد. به دلیل زندگی غنی دریایی، این جزیره یکی از بهترین مناطق غواصی در جهان محسوب می‌شود. سیپادان بیش از ۳۰۰۰ گونه ماهی و صدها مرجان مختلف دارد که انتظار شما را می‌کشند تا آن‌ها را کشف کنید. غواصان ممکن است در بین لاک‌پشت‌های سبز، پرتوهای مانتا، مدارس باراکودا و کوسه‌های نهنگ قرار بگیرند. خاک شنی این جزیره نیز بسیار مرغوب و عالی می‌باشد.

رودخانه کیناباتانگان ( Kinabatangan River )

رودخانه کیناباتانگان

رودخانه کیناباتانگان دومین رودخانه طولانی در مالزی محسوب می‌شود که نزدیک به ۵۵۰ کیلومتر (۳۵۰ مایل) از کوهستان تا دریای سولو امتداد دارد. این رودخانه که در جزیره‌ی صباح واقع شده است به دلیل حیات وحش و پوشش گیاهی‌اش بسیار معروف می‌باشد. کیناباتانگان مکان مناسبی برای دیدن فیل‌های آسیایی، تمساح ها، میمون‌های پروبوسیس و اورانگوتان‌های بورنی است.

کلیسای مسیح ( Christ Church )

کلیسای مسیح مالزی

کلیسای مسیح یک نقطه عطف در Melaka محسوب می‌شود. این کلیسا در اواسط قرن ۱۸ میلادی توسط معماران هلندی بنا شده و قدیمی‌ترین کلیسای پروتستان در مالزی به شمار می‌رود. سبک معماری کلیسا، شبیه به معماری هلندی است و علاوه بر نمای رنگارنگش، بخاطر اجزای دورونی آن معروف شده است. در  داخل کلیسا سنگ قبرهایی به زبان پرتغالی قرار دارند که در کف آن چیده‌ شده‌اند. یک پایه کتاب مقدس از جنس برنج نیز بر زیبایی این کلیسا افزوده است.

پارک ملی باکو ( Bako National Park )

پارک ملی باکو

این پارک یکی از جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ی کشور مالزی محسوب می‌شود؛ مخصوصا برای کسانی که عاشق تفریحات در فضای باز هستند. این پارک در ایالت ساراواک در مالزی شرقی واقع شده است . مسافران می‌توانند در این پارک، حیات وحش، جنگل های بارانی، آبشارهای پرتلاطم، سواحل و پشته‌های دریایی را مشاهده کنند. بزرگترین جاذبه‌ی این پارک، نوعی میمون نادر و عجیب و غریب است که البته به ندرت مشاهده می‌شوند. مسیرهای پیاده‌روی طولانی در سراسر پارک نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری باکو می‌باشند.

جزیره ردانگ ( Redang )

جزیره ردانگ

این جزیره مخصوص کسانی است که عاشق ساحل هستند. ردانگ دارای سواحل ماسه‌ای سفید و آب شفاف اقیانوس می‌باشد و این ویژگی‌ها، این جزیره را در بین غواصان به محبوبیت زیادی رسانده است. اگر چه این جزیره یکی از بزرگترین جزایر مالزی شرقی می‌باشد؛ ولی در عین حال آنقدر کوچک است که می‌توانید با پای پیاده دور تا دور آن به پیاده روی بپردازید. اقامت‌گاه‌هایی که در این جزیره دایر شده‌اند؛ اکثرا به صورت تفریحی می‌باشند. ردانگ یکی از زیباترین مکان‌های کشور مالزی می‌باشد و به شما توصیه می‌کنیم اقامت در این جزیره را به هیچ عنوان از دست ندهید.


منابع:

۲۳ Top Tourist Attractions in Malaysia

Malaysia

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code