عوارض کمبود ویتامین روی سلامت روان

روزانه تبلیغات زیادی در مورد قرص ها و مکمل های غذایی مثل ویتامین ها در رسانه ها مشاهده می کنید. برندهای معروفی مانند Ritual و Care که ادعا می کنند محصولاتشان به کاهش کمبود ویتامین های مختلف بدن کمک می کند و باعث رفع مشکلات سلامتی از جمله مشکلات مربوط به سلامت روان شما می شوند.

آیا کمبود ویتامین می تواند سلامت روان را به خطر بیندازد؟

بدن ما برای عملکرد صحیح به مواد مغذی مناسب احتیاج دارد. اما واقعاً این مواد مغذی چه تأثیری بر ذهن ما دارند؟

دکتر جنیفر کاککر، روانپزشک ساکن نیویورک که متخصص تغذیه و سلامت روان است، گفت: بهداشت روانی به مصرف کافی ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و چربی به عنوان موادی مهم برای ساخت سلول های مغزی و انتقال دهنده های عصبی نیاز دارد. هنگامی که بیوشیمی غذایی بدن ما نامتوازن می شود، سلامت روانی ما تحت تأثیر قرار می گیرد.

یک رژیم غذایی سالم می تواند به خوبی این ساخت و ساز را تامین کند. در صورتی که بدن مواد مغذی لازم را به اندازه کافی دریافت نکند، پزشک مکمل های ویتامینی موردنیاز را برای شما تجویز می کند.

کراکر در ادامه گفت: از آنجا که همه ما مثل هم نیستیم، ممکن است یک فرد سطح پایینی از یک مواد مغذی خاص (مانند ویتامین D) را خیلی خوب تحمل کند و فرد دیگری نتواند این مقدار را دریافت کند.

کمبود ویتامین ها می توانند سلامت روان شما را به خطر بیندازد. تحقیقات نشان داده است که کمبود یک ویتامین خاص می تواند در اضطراب و افسردگی شما نقش داشته باشد. همچنین علائم بیماری را در افراد دارای اختلالات روانی مانند وسواس و دوقطبی تشدید کند. حتی بر سلامت عاطفی شما تأثیر می گذارد.

نیکول بورکنز، روانشناس و متخصص تغذیه گفت: معمولا کمبود ویتامین خود را با علائمی از قبیل کاهش توانایی در مدیریت استرس، افزایش اضطراب، عصبانیت و تمرکز پایین نشان می دهد.

البته سلامت روان مبحث پیچیده ای است و کمبود مواد مغذی ممکن است جزئی از این معما باشد (یا هیچ اثری نداشته باشد). موارد زیادی وجود دارد که دانشمندان تلاش می کنند تا ارتباط بین خلق و خو و تأثیر ویتامین ها بر ذهن ما را کشف کنند.

مصرف مکمل های غذایی

کمبود ویتامین D

این ویتامین محلول در چربی بیان (expression) بیش از ۱۰۰۰ ژن را تنظیم می کند که خلق و خو، خواب و همچنین محافظت و سنتز نورون ها (سلول های مغز و سیستم عصبی) را شامل می شود.

گیرنده های ویتامین D در بدن و مغز وجود دارد که بر خلق و خو، هوشیاری، انگیزه و حافظه تأثیر می گذارد.

کاکر می گوید: ویتامین D ژن هایی را تنظیم می کند که مواد شیمیایی سروتونین و اکسی توسین در مغز را تولید می کند که باعث ایجاد احساس خوب در انسان می شود.

علائم کمبود ویتامین D افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری و خستگی است.

کمبود ویتامین B12

علاوه بر کمک به شکل گیری سلول های عصبی مهم ذکر شده در بالا، ویتامین B12 در تنظیم مواد شیمیایی تقویت کننده خلق و خو در مغز مانند سروتونین و دوپامین و همچنین هورمون های استرس مانند نوراپی نفرین نقش دارد.

کاکر گفت: این ویتامین نیز در سطح مولکولی عمل می کند تا در سم زدایی هموسیستئین، یک نوروتوکسین برای مغز که با افسردگی همراه است، کمک کند.

علائم کمبود ویتامین B12 می تواند شامل خستگی، مه مغزی brain fog، بی حسی و سوزن سوزن شدن، تنگی نفس و موارد دیگر باشد.

کمبود ویتامین B6

ویتامین B6 عامل موثر در ساخت مواد شیمیایی حساس مغز از جمله سروتونین، دوپامین و گابا است. کراکر گفت: مانند ویتامین B12، ویتامین B6 به بدن کمک می کند تا سطح هموسیستئین را کنترل کند و این به مشکلات خلقی کمک می کند. افراد مبتلا به بیماری کلیوی یا سوء جذب، افرادی هستند که به احتمال زیاد از نظر B6 کمبود دارند.

منیزیم

کراکر گفت: منیزیم به تنظیم واکنش استرس کمک می کند و به عنوان یکی از تثبیت کننده های خلقی در نظر گرفته می شود.

کمبود منیزیم خیلی کم اتفاق می افتد. علائمی که ممکن است نشانگر پایین بودن منیزیم باشد شامل خستگی، حالت تهوع، کاهش اشتها و تغییر خلق و خو است.

روی (زینک)

کراکر گفت که روی یک ماده معدنی است که نقش مهمی در عملکرد مغز دارد. همچنین به ویتامین B6 در ساخت مواد شیمیایی مانند سروتونین و دوپامین کمک می کند.

بیشتر افراد به طور طبیعی از طریق رژیم های غذایی به مقدار کافی روی دریافت می کنند. کمبود روی در خانم هایی که باردار یا شیرده هستند، گیاهخواران و مبتلایان به بیماری های دستگاه گوارش می توانند رخ دهد. علائم این بیماری می تواند شامل از دست دادن اشتها یا چشایی طعم غذا، کاهش خلق و خو، افسردگی و مشکلات یادگیری باشد.

آهن

علاوه بر تنظیم تحویل اکسیژن در بدن و مغز، آهن به ایجاد و تعادل مواد شیمیایی تنظیم کننده خلق و خو مانند سرتونین و دوپامین کمک می کند.

کراکر گفت: کسانی که بیشتر در معرض خطر فقر آهن هستند، زنان باردار، افراد مسن و گیاهخواران هستند.

علائم کمبود آهن می تواند شامل خستگی، مشکل در تمرکز و سرگیجه باشد.

اسیدهای چرب امگا ۳

کراکر گفت: امگا ۳ حاوی مؤلفه هایی به نام DHA و EPA است که هر دو نقش مهمی در عملکرد مغز دارند: از التهاب جلوگیری می کند، سلامت سلول های مغز را حفظ می کند و ارتباط بین سلول های مغز را بهبود می بخشد. همچنین می تواند به خلق و خو کمک کند.

علائم کمبود امگا ۳ می تواند شامل مشکلات خلقی شود که اغلب با خشکی پوست، خستگی، حساسیت و تشنگی مزمن همراه است.

دریافت ویتامین با رژیم غذایی درست

چگونه می توان به کمبود ویتامین در بدن پی برد و چه باید کرد؟

قبل از هر چیز باید به یک نکته مهم توجه کنید. مشکلات مرتبط با خلق و خو را نمی توان تنها با رژیم غذایی یا مصرف مکمل های غذایی مثل ویتامین ها درمان کرد. بلکه بایستی از سایر روش ها مانند گفتگو درمانی و دارو برای بهبود بهداشت روان استفاده کرد.

کاکر می گوید: باید به عنوان یک درمان کمکی و مهم برای حفظ سلامتی تان و جلوگیری از استفاده از مقادیر کم تر داروها به تغذیه تان نیز توجه کنید.

به عقیده بورکنز، چند نشانه جسمی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید کمبود ویتامینی دارید یا خیر. این موارد می تواند شامل سردردهای مکرر، ناراحتی در دستگاه گوارش (یبوست، اسهال و نفخ)، ناخن های شکننده و ضعیف، خشکی پوست یا اگزما، ریزش مو و موارد دیگر باشد.

بورکنز افزود: از طرفی سطح بالای استرس نیز اغلب با علائم همراه است و می تواند بر روی مواد مغذی تأثیر منفی بگذارد.

به همین ترتیب، زندگی پر استرس و عادت های غلط غذایی بر سلامتی و کاهش ذخایر مواد مغذی بدن تان تأثیر منفی می گذارد. مثلاً اتفاقی اخیرا باعث شده است که شما به طور متفاوتی غذا بخورید. کار جدیدتان باعث شده زمان ناهارتان تغییر کند.

بورکنز گفت: سلامت جسمی و روانی انسان بهم پیوسته است. بنابراین وقتی سلامت روان مطرح می شود، تغذیه باید مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه کمتر به این مسئله مهم اهمیت داده می شود.

با پزشک یا روانپزشک خود صحبت کنید: علائمی را که مدتی است تجربه می کنید با آنها به اشتراک بگذارید، عادت های غذایی شما و هر چیز دیگری که فکر می کنید ممکن است با کمبود ویتامین ها مرتبط باشد، بررسی کنید.

از پزشک خود بخواهید که آزمایش مربوطه را که مطابق با علائم شما باشد، بنویسد یا شما را به شخصی که در زمینه سلامت روان و تغذیه تخصص دارد، ارجاع دهد.

کراکر گفت: شما بدن و زندگی خود را به بهترین وجه می شناسید. بنابراین اگر احساس خستگی می کنید، احتمالاً کمبود ویتامین یا مواد مغذی دارید.

با داشتن یک برنامه درمانی مناسب که در کنار روانشناس یا روانپزشک، مشکل شما برطرف می شود و بهبود می یابید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code