علل عطسه کردن

عطسه چیست؟

عطسه یک مکانیسم دفاعی بدن برای پاک کردن بینی است. هنگامی که یک ماده خارجی مانند خاک، گرده و دود وارد بینی می شود، بینی ممکن است تحریک شود. وقتی که این اتفاق می افتد، بدن شما می بایست کارهایی را برای پاک کردن بینی انجام دهد که یکی از آن ها عطسه می باشد. عطسه یکی از اولین دفاع بدن شما در برابر باکتری ها و اشکالات مهاجم است.
به هنگام رخداد عطسه چه اتفاقی می افتد؟
وقتی یک ذره خارجی وارد بینی شما می شود، ممکن است با موهای کوچک و پوست ظریف که خط عبور بینی شما را پوشش می دهد، تعامل داشته باشد. این ذرات وارد شده ممکن است شامل گرد و غبار، آلاینده و یا حتی یک عطر باشد.

علل عطسه کردن
هنگامی که پوشش مفصل بینی شما اولین درخشش یک ماده خارجی را دریافت کرد، یک سیگنال الکتریکی را به مغز شما می فرستد. این سیگنال به مغز شما می گوید که بینی باید خود را پاکسازی کند. مغز به بدن شما سیگنالی ارسال می کند و اعلام می کند که هنگام رخداد عطسه می باشد و بدن شما با آماده سازی خود برای انقباض قریب الوقوع پاسخ می دهد. در اکثر موارد، چشم ها بسته می شوند، عضلات انقباض می یابند و زبان به سقف دهان می چسبد و همه این موارد تنها در چند ثانیه رخ می دهد.
لازم به ذکر است که عطسه می تواند بسیاری از میکروب ها را از بدن شما بیرون بکشاند اما باعث پخش آن ها در محیط می شود. عطسه همچنین نقش حیاتی دیگری در بدن ایفا می کند. در سال ۲۰۱۲، محققان دانشگاه پنسیلوانیا کشف کردند که عطسه کردن طبیعی ترین راه برای بازنشانی است. این مطالعه نشان داد که cilia، سلول هایی که در بافت داخل بینی قرار دارند، با عطسه دوباره راه اندازی می شوند. به عبارت دیگر، یک عطسه کلیه محیط بینی را بازنشانی می کند. علاوه بر این، محققان دریافتند که عطسه کردن یک اثر “تنظیم مجدد” را در افرادی که دارای مسائل مزمن بینی مانند سینوزیت هستند ندارند. مشخص کردن نحوه واکنش پذیری این سلول ها می تواند به درمان این مسائل کمک کند.
سوالات رایج در مورد عطسه

چرا به هنگام عطسه، چشم ها بسته می شود؟
بسته شدن چشمان شما یک رفلکس طبیعی است که در هر زمان شما عطسه می کنید رخ می دهد.
چرا به هنگام بیماری هایی نظیر سرما خوردگی زیاد عطسه می کنی؟
زمانی که بیمار هستید، بدن شما پر از میکروب و ویروس هایی است که روند ادامه حیات بدن شما را مختل کرده است. در این زمان بدن در تلاش است تا به نحوی این میکروب ها را از خود بیرون کند. یکی از راه های بیرون کردن باکتری و ویروس ها، همانطور که در بالا اشاره شد، عطسه می باشد. علت زیاد کردن عطسه به هنگام بیماری همین می باشد.

 
چرا به هنگام نگاه کردن به خورشید عطسه می کنیم؟
تقریبا یک سوم جمعیت جهان به این امر دچار می باشند. هنگامی که به صورت مستقیم به نور خورشید نگاه می کنید، موادی از طریق چشمان شما وارد بدن می شود که بدن با انتشار هیستامین به این حمله پاسخ می دهد. هیستامین موجت واکنش آلرژیک می شود و علائمی شامل عطسه و سرفه را از خود نشان می دهد. به این پدیده رفلکس عطسه و یا رفلکس خورشید گفته می شود.

چرا برخی از افراد چندین بار پشت سر هم عطسه می کنند؟
محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا یک فرد، چند بار پشت سره هم عطسه می کنند اما فرضیه ای برقرار است که امکان دارد عطسه های شما آنچنان قوی نبوده اند که بدن را راضی نگه دارد. عطسه های مکرر همچنین می تواند نشانه ای از تحریک و یا التهاب مکرر بینی باشد که احتمالا در پی ایجاد آلرزی رخ می دهد.

آیا رسیدن به ارگاسم باعث عطسه می شود؟

باید در جواب گفت که بله امکان این امر وجود دارد. محققان بر این باورند که حتی افکار جنسی نیز می تواند باعث رخداد عطسه شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code