طالبان شرکت زنان را در کنکور ممنوع کرد!

حکومت طالبان در افغانستان دختران را از شرکت در امتحانات ورودی دانشگاه‌ها منع کرده است.

هیأت امتحانات وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان گفته است که فقط دانش‌آموزان پسر مجاز به شرکت در آزمون‌هایی هستند که قرار است در ماه جاری برگزار شود.

سال گذشته اولین کنکور سراسری دانشگاه‌ها پس از روی کار آمدن طالبان در حالی برگزار شد که داوطلبان زن با محدودیت انتخاب برخی رشته‌ها مواجه شدند؛ اما از تصمیم جدید حکومت طالبان چنین استنباط می‌شود که دانش‌آموزان دختر حالا از ادامه تحصیلات در تمامی رشته‌ها محروم شده‌اند.

امتحانات ورودی به دانش‌آموزان دختر اجازه می‌دهد تا تحصیلات عالی شان را در دانشگاه‌های ولایت‌های مختلف افغانستان دنبال کنند. اما طالبان همه دانشجویان دختر را از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها در اواخر سال گذشته میلادی منع کرد. طالبان همچنین مدارس/مکاتب دخترانه از متوسطه به بالا را بسته‌اند.

حکومت طالبان پیشتر در توجیه مسدود کردن دانشگاه‌ها به روی دختران مختلط بودن کلاس‌های دختران و پسران و نبودن «شرایط مناسب شریعت اسلامی» را دلیل بر این اقدام شان عنوان کرده بودند.

این در حالی است که در دو سال گذشته دختران هم‌چنین نتوانسته‌اند از کلاس دوازدهم فارغ‌التحصیل شوند چون حکومت طالبان اجازه بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه را نداده است.

علاوه بر این، در دسامبر سال ۲۰۲۲ وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان اعلام کرد که زنان و دختران «تا اطلاع ثانوی» نمی‌توانند در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ادامه تحصیل دهند.

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x