انواع سکته مغزی

ویرایش شده در by سارا حاتمی

تعریف

یک سکته مغزی، که همچنین یک انفارکتوس مغزی نامیده می شود، یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که با اختلال ناگهانی خون در مغز مواجه می شود.

شرح

اختلال در تامین خون مغز، مغز، خون غنی از اکسیژن را از بین می برد و باعث می شود که سلول های عصبی در این منطقه آسیب دیده و در عرض چند دقیقه جان خود را از دست بدهند.آن حوزه از بدن که توسط سلول های مغزی آسیب دیده کنترل میشدند ، توانایی خود را برای عملکرد از دست می دهند.

با توجه به ناحیه مغز که تحت تاثیر قرار گرفته است، سکته می تواند جنبه های بسیاری از عملکرد مانند گفتار، حرکت، رفتار و یادگیری را تغییر دهد. سکته مغزی نیز ممکن است باعث ایجاد ضعف یا فلج در یک طرف بدن شود. از دست دادن عملکرد ممکن است خفیف یا شدید، موقت یا دائمی باشد.

اگر درمان در چند ساعت پس از تشخیص علائم شروع شود، آسیب مغزی می تواند محدود شود و خطر اثرات دائمی پزشکی کاهش می یابد.

انواع سکته مغزی

انواع سکته

یک سکته مغزی ایسکمیک – شایع ترین نوع سکته مغزی در کودکان زیر ۱۵ سال – به وسیله یک شریان مسدود شده یا تنگ شده ایجاد می شود. در کودکان، انسداد ممکن است توسط لخته شدن خون، آسیب به سرخرگ، و یا به ندرت در کودکان، آترواسکلروز (ایجاد ذخایر چربی در دیواره رگ های خونی) ایجاد شود. ترومبوز مغزی یک لخته خون است که در قسمت مسدود شده عروق خونی ایجاد می شود. آمبولی مغزی یک لخته خون است که به رگ های خونی اشباع شده از محل دیگری در سیستم گردش خون منتقل می شود.

شایعترین نوع سکته مغزی در نوزادان و کودکان زیر دو سال – هنگامی رخ می دهد که رگ های خونی تضعیف می شوند یا خونریزی می کنند و باعث خونریزی در بافت مغزی یا نزدیک سطح مغز می شوند.

حمله ایسکمی گذرا (TIA)، که همچنین به نام “مینی سکته مغزی” شناخته می شود، یک انسداد رگ های خونی کوتاه مدت یا لخته ای است که معمولا به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یا تا ۲۴ ساعت به طول می انجامد. TIA معمولا به مداخله نیاز ندارد. با این حال، TIA یک شاخص قوی از یک سکته مغزی ایسکمیک است و باید به همان شیوه سکته مغزی ،برای جلوگیری از حمله جدی مورد ارزیابی قرار گیرد.

در کودکان، سکته مغزی می تواند به عنوان:

    سکته مغزی: قبل از تولد رخ می دهد

    سکته مغزی نوزاد: در نوزادان کمتر از ۳۰ روزه رخ می دهد

    سکته مغزی کودکان: در کودکان بالای ۱۵ سال رخ می دهد

سکته دوران کودکی نسبتا نادر است و در حدود دو تا سه نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ کودک در سن یک تا ۱۴ ساله رخ می دهد. سکته مغزی در کودکان زیر سن دو سال و بیشتر در دوره پریناتال رخ می دهد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.