عوارض خطرناک نور موبایل بر مغز چشم و پوست صورت

استفاده از تلفن همراه باعث افزایش نگرانی در حوزه سلامت در سراسر جهان شده است. این امر به این دلیل است که تلفنهای همراه از تابش الکترومغناطیسی در محدوده مایکروویو (۸۵۰-۱۸۰۰) استفاده می کنند.

قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی (RF) تلفن های همراه و سایر ابزارهای ارتباطی در سال های اخیر مستمر شده است بطوری که تعداد کاربران تلفن همراه در دنیای ۷٫۴ میلیارد نفر به ۵ میلیارد نفر رسیده است .

فناوری تلفن همراه از تابش الکترومغناطیسی در محدوده Giga هرتز برخوردار است. بخشی از موج رادیویی که از تلفن همراه ساطع می شود توسط سر انسان جذب می شود. تشعشع ساطع شده توسط یک گوشی GSM می تواند قدرت ۲ وات داشته باشد.

استفاده از تلفن همراه باعث ایجاد حرارت و افزیش دما می شود. مایکروویو باعث گرم شدن دی الکتریک در بدن انسان می شود. بافت انسان غنی از آب است و خاصیت دی الکتریک (یون + و – ve) دارد. بافت زنده از طریق چرخش مولکول های قطبی مانند آب، گرم می شود. سر در ناحیه تابش “میدان نزدیک” قرار دارد ، به طوری که بیشترین اثر گرمایشی در سر ایجاد می شود. درجه حرارت در گوش داخلی ، مغز و غیره تا ۱ درجه یا بیشتر افزایش می یابد. این امر بر عملکرد این اندام ها تأثیر منفی می گذارد زیرا حفره هایی پر از مایع هستند.

برای شخصی که ساعت ها در روز از گوشی موبایل استفاده می کند ، بیشتر اثرات گرمایش در گوش ، گوش داخلی ، سطح سر و حتی در مغز رخ می دهد. گوش داخلی دارای سازه هایی مملو از سیال است که نسبت به اثر گرما حساسیت بیشتری دارد.

برخی از امواج مغزی که خلق و خو و هوشیاری را تعیین می کند شباهت زیادی به پرتوهای موبایل دارند. به طوری که عملکرد عادی مغز حتی در معدود افرادی که به طور مداوم از تلفن همراه استفاده می کنند ، تحت تأثیر قرار می گیرد.  

 برخی از کاربران تلفن های همراه در طی و بعد از استفاده از تلفن های همراه چندین علائم غیر خاص را در قالب احساس سوزش و سوزن سوزن ، خستگی احساس می کنند. ، اختلالات خواب ، سرگیجه ، از دست دادن تمرکز ذهنی و غیره. همه اینها ممکن است به دلیل تأثیر تابش در میدان بیومغناطیسی بدن باشد.

برخی از اثرات غیر حرارتی تلفن همراه شامل تغییر در چرخه های زیستی ، متابولیسم سلولی ، اسپرماتوژنز ، ناهنجاری در رشد جنین ، سقط جنین و غیره است.

برخی عوارض استفاده از تلفن همراه


 • احساس سوزش در ناحیه پوست سر و گوش
 •  تغییر حالت و عدم تمرکز
 •  بی حالی و کمبود خواب
 • صدای سوت و احساس درد در گوش
 •  آب مروارید زودرس (قرنیه چشم فاقد خون است و گرما نمی تواند دفع شود)
 •  سردرگمی و از دست دادن حافظه
 • تغییر فیزیولوژی خواب و ریتم بیولوژیکی کند با تغییر سطح دوپامین ، هورمونهای سروتونین

برخی-عوارض-استفاده-از-تلفن-همراه

تاثیر نور موبایل بر چشم


ساختار دیگری که می تواند در اثر گرمازدگی تحت تأثیر قرار گیرد ، قرنیه چشم است. این پوشش شفاف در قسمت جلوی چشم است. قرنیه فاقد خونرسانی است ، به این ترتیب گرمای تولید شده از بین نمی رود و ممکن است باعث ایجاد آب مروارید زودرس شود.

یک مطالعه نشان داده است که نور آبی که از صفحه نمایش تلفن های هوشمند ، تبلت ها و تلویزیون ها در تاریکی ساطع می شود ، می تواند یک ماده شیمیایی سمی را در سلول های نوری ایجاد کند و چشم را در برابر چندین بیماری آسیب پذیر کند. مولکول سمی می تواند به دژنراسیون ماکولا منجر شود، بیماری که منجر به کوری می شود.

دانشمندان ، که تأثیر امواج الکترومغناطیسی را بر روی چشم انسان مطالعه کرده اند ، می گویند که استفاده از تلفن همراه می تواند به غیر از تأثیر بر شبکیه ، قرنیه و سایر سیستم های چشمی چشم، منجر به آب مروارید زودرس در لنز شود.

به همین دلیل است که شاهد  کاربردهای فیلتر آبی در بسیاری از تلفن های هوشمند و تبلت ها هستیم تا میزان اشعه ها کاهش یابد.

سالهاست که مشکلات موقت مختلفی به پزشکان گزارش شده است: خشکی و خارش چشم ، تاری دید و …

اصلاح این موارد دشوار نیست: باید بیشتر چشمک بزنید ، قطره چشم استفاده کنید ، موقعیت خود را جلوی صفحه یا مانیتور تغییر دهید و استراحت های مکرر انجام دهید. یا با انجام فعالیتهای بیشتر در فضای باز ، ورزش کردن و .. زمان خود را در مقابل “صفحه آبی” کاهش دهید.

مشکلات دیگری نیز وجود دارد که در اثر استفاده طولانی از صفحه نمایش و مانیتور ایجاد می شود – سرگیجه ، پایین آمدن سطح ملاتونین و در نتیجه اختلال در خواب. این موضوعات همچنین موقتی هستند و با استفاده از روشهای گفته شده در بالا به راحتی قابل برگشت هستند. افزایش استفاده از وسایل الکترونیکی می تواند باعث ایجاد تغییر دائمی در بدن و به ویژه چشم شود.

راهکار محافظت از چشم


۱٫فاصله  تا رایانه (به اندازه طول بازو از صفحه نمایش) را حفظ کنید

۲٫هنگام استفاده از تلفن، صفحه نمایش را تا حد امکان از چشم خود دور نگه دارید. هرچه فاصله تلفن همراه از چشم بیشتر باشد ، احتمال چسبندگی چشم کمتر خواهد بود. به شرط اینکه اندازه چاپ و تصاویر به اندازه کافی بزرگ باشد.

هر ۲۰ دقیقه یک استراحت ۲۰ ثانیه ای داشته باشید و فاصله دورتر از صفحه نمایش را نگاه کنید و چشمک بزنید تا سطح چشم دوباره مرطوب شود.

۴- تست بینایی سنجی دهید. حتی مشکلات جزئی در بینایی می تواند خطر ابتلا به بیماری چشم را افزایش دهد.

۵٫در مورد عینک هایی که نور آبی را مسدود می کند با پزشک خود صحبت کنید. تعدادی از مارک های لنزهای عینک و پوشش وجود دارد که می توانند در هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتال میزان قرار گرفتن در معرض نور HEV را کاهش دهند.

۶٫مطمئن شوید که لنزهای عینک (در صورت نیاز به آنها) دارای روکش ضد انعکاس (AR) هستند. از بین بردن بازتاب ها از لنزهای شما باعث افزایش راحتی مشاهده و کاهش فشار چشم می شود.

۷٫استفاده غیر ضروری از “صفحه نمایش” را کاهش دهید به فعالیت و سرگرمی های دیگر بپردازید.

اثر تابش نور موبایل بر پوست صورت


سلامت پوست به نگرانی جهانی تبدیل شده است. در اکثر مطالعات تأثیر تشعشعات تلفن همراه بر DNA و حیوانات بررسی شده است و چند مطالعه درباره بیماری های پوستی روی کاربران تلفن همراه و تبلت ها انجام شده است.

 این مطالعات بیانگر نگرانی ها در مورد سرطان کودکان و بزرگسالان است. احتمال اینکه برخی از افراد در پاسخ به قرار گرفتن در معرض تلفن همراه حساسیت یا سایر علائم را تجربه کنند اولویت بالایی برای تحقیق بود.

نتیجه گیری ارزیابی های کلی نشان داد که سطح شواهد مرتبط با اثرات پرتوهای تلفن همراه و تبلت بر روی پوست ضعیف است. این بررسی ضرورت مطالعات بیشتر در این زمینه را نشان می دهد.

در مطالعات دیگر ، آنها از افزایش دما ، حساسیت به گرما ، درماتیت صورت ، آنژیوسارکوم پوست سر و احساس سوزش در پوست صورت در داخل، پشت و اطراف گوش پس از استفاده از تلفن همراه را گزارش کردند. .

بیماری های پوستی باعث ایجاد درد و ناراحتی در ۲۱٪ تا ۸۷٪ از افراد می شوند

برخی از اقدامات لازم در استفاده از تلفن همراه


 • بیش از ۱۰ دقیقه به طور مداوم از تلفن های همراه استفاده نکنید. در حین مکالمه ، تلفن همراه برای حفظ ارتباط با قوی ترین دکل ، فوران انرژی را منتشر می کند.
 • سعی کنید حداکثر یک ساعت در روز از تلفن همراه استفاده کنید.
 • اگر می خواهید بیش از این از آن استفاده کنید ، از تلفن های بلوتوث یا هد استفاده کنید.
 • هنگام خواب ، تلفن همراه را از رختخواب دور نگه دارید. زیرا ممکن است بر فیزیولوژی خواب شما تأثیر بگذارد.
 • تلفن همراه را به کودکان ندهید. خطر تشعشع در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.
 • هنگام رانندگی یا در حال کار کردن با ماشین آلات از تلفن همراه استفاده نکنید. این باعث و کاهش زمان واکنش می شود.
 • از تلفن همراه در نزدیکی بنزین و سیلندر LPG استفاده نکنید. ممکن است الکتریسیته ساکن در جو با دریافت تابش از تلفن همراه منفجر شود و باعث آتش سوزی شود.
 • هنگام اتصال به شارژر از تلفن همراه استفاده نکنید. نوسانات برق ممکن است خطرات شوک ایجاد کند.
 • در هنگام وجود صاعقه از تلفن همراه استفاده نکنید.
 • باتری موبایل را بیش از حد شارژ نکنید. زیرا ممکن است عمر باتری را کاهش دهد.
 • باتری را فقط تا وقتی که میزان شارژ آن زیر ۴۰ درصد است شارژ کنید.
 • می توانید با نصب اپلیکیشن حالت شب Night mode نور موبایل خود را برای ساعات مختلف روز بطور اتومات تنظیم کنید. البته اندروید ۱۰ نیز قابلیت تم تاریک و حالت شب را دارد.
 • استفاده از نرم افزار آی پرو Eyepro برای افرادی که ساعات طولانی به مانیتور نگاه میکند وقفه هایی جهت استراحت و ورزش چشم ارائه می دهد.

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.