گیاهان آپارتمانی – پرورش و انتخاب

نگهداری از گیاهان آپارتمانی، با وجود آپارتمان‌های کم نور و خانواده‌های پرمشغله این روزگار که فرصت کافی برای رسیدگی به خودشان را هم ندارند، کار مشکلی است. بااین‌وجود نگهداری از چند گلدان طبیعی در فضای منزل می‌تواند طراوت و شادابی خاصی به محیط خانه ببخشد و بر روحیه افراد خانه نیز تأثیرگذار باشد. در این روزگار که محیط اطرافمان پر شده از دود اتومبیل‌ها و میله‌های فلزی، بد نیست چشممان را به مشاهده سرسبزی گیاهان داخل خانه روشن کنیم و روحمان را پاک و لطیف سازیم.

از سوی دیگر گل و گیاه بر روحیه انسان تاثیر زیادی دارد به خصوص اگر این گلها به دست خودمان پرورش یابند. اکثر مردم دوستدار داشتن یک باغچه کوچک در منزل هستند. چه باغچه در حیاط خانه باشد و چه به صورت گلدان های زیبا در آپارتمان‌هایشان، مهم این است که این گلها را به دست خودشان پرورش دهند تا فضای خانه را دوست داشتنی‌تر کنند.

بااینکه افراد زیادی به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی علاقه دارند اما در همین حال تعداد زیادی از افراد موفق به سبز و شاداب نگهداشتن گیاهانشان نمی‌شوند. درحالی‌که پرورش گیاهان در منزل تنها با رعایت چند نکته ساده براحتی امکان‌پذیر است. با رعایت نکات زیر می‌توانید شاهد رشد و شادابی گیاهان منزلتان باشید.

پرورش گیاهان آپارتمانی

پرورش گیاهان آپارتمانی

تغذیه

بیشتر افراد بر این تفکر هستند که فقط در زمان تعویض گلدان‌ها باید کود گلدان را زیاد کرد و یا باغچه‌های بیرون خانه فقط در فصل بهار احتیاج به کود دارند. حال آنکه این تفکر غلط است؛ کود در واقع غذای گیاه است و باید هرگاه سر گلدان خالی شد به آن کود اضافه کرد.

این کوددهی اگر در حجم کمتر و فواصل زمانی کوتاه‌تری باشد بهتر است.

امروزه علاوه بر کود برگ (کمپوست)، کودهای مایع و کودهای پودری که باید در آب حل شوند نیز در بازار موجودند و نحوه استفاده بر رویشان نوشته شده. هر کودی حاوی یک‌سری املاح است که باید با توجه به نوع گیاهتان آن را انتخاب کنید. مثلا گیاهان آپارتمانی گل‌دار نیاز به فسفر بیشتری برای گل‌دهی دارند و لذا کودهای مخصوص گیاهان گل‌دار آپارتمانی حاوی فسفر بیشتری است.

برای رشد بیشتر گیاهان در منزل می‌توانید یک عدد قرص آسپرین را در آب حل نموده و هر چند وقت یکبار داخل گلدان بریزید.

آبیاری

آب لوله کشی کلر زیادی دارد به‌همین دلیل نباید از آب لوله کشی به طور مستقیم برای آبیاری استفاده کرد. آب را در یک ظرف ریخته و ۲-۳ ساعت بگذارید بماند تا کلر از آب خارج شود. سپس گیاهان را با آن آب آبیاری کنید.

آب تخم مرغ  آب پز شده نیز دارای املاح معدنی زیادی است و می‌تواند غذای خوبی برای گیاهان آپارتمانی باشد.

محل مناسب گیاهان آپارتمانی

باید بدانید انتخاب یک جایگاه مناسب برای گیاه در گوشه‌ای از آپارتمان در رشد گیاه بسیار موثر است.

بهتر این است که قبل از خرید گیاه به این مسئله فکر کنید و با توجه به دمای منزل و میزان نورگیر بودن منزلتان دست به انتخاب بزنید.

اگر گیاه آپارتمانی شما با سایه سازگار است (گیاهان آپارتمانی سایه دوست) می توانید آن را در هر جای خانه و حتی در مکان‌هایی که نور غیر مستقیم است و یا کم می‌تابد قرار دهید؛ اما برخی گیاهان آپارتمانی به نور بیشتری نیاز دارند و حتما باید در نزدیکی پنجره و مکان‌هایی که تحت تابش نورند قرار بگیرند.

مبارزه با بیماری‌ها

گیاهان نیز مانند هر موجود زنده دیگری ممکن است تحت شرایطی با بیماری‌هایی دست و پنجه نرم کنند و یا به سوء تغذیه و مشکلات تغذیه‌ای و حتی عاطفی دچار شوند.

اکثراً اطراف گلدان‌ها شته‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود گیاه به خوبی رشد نکند. برای ریشه کن کردن این شته‌ها یک حبه سیر را داخل خاک بکارید تا از شرّ آن‌ها راحت شوید.

تحقیقات نشان داده صحبت کردن با گیاهان، توجه و حتی نگاه کردن خالی اما با محبت به آن‌ها می‌تواند به رشد بهترشان کمک کند. هر روز زمانی را به گیاهانتان اختصاص دهید و با آن‌ها محبت کنید.

گیاهان آپارتمانی

انتخاب گیاهان آپارتمانی

همان‌طور که گفته‌شد، گیاه مد نظرتان را با توجه به محیط منزل و شرایطتان انتخاب کنید.

مثلا چنانچه نور کافی در آپارتمان خود ندارید یک گیاه سایه دوست بخرید.

اگر زمان‌های آبیاری را فراموش می‌کنید یک گیاه سازگار با خشکی بگیرید.

گیاهان مقاوم به سرما در منازلی که هوای خنکی دارند و برای خانواده‌هایی که دمای خانه را پایین نگه می‌دارند مناسب‌اند.

به‌همین‌ترتیب گیاهان مقاوم به گرما برای منازل گرم و خانواده‌هایی که دمای خانه را بالا می‌برند بهترند.

اگر هم تا کنون سابقه خوبی در رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی نداشته‌اید، برای شروع یک گیاه آپارتمانی مقاوم بخرید که تحت شرایط سخت بتواند رشد کند و به این راحتی‌ها خشک نشود.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
1 نظر
  1. مهدی می گوید

    سلام و خسته نباشيد ، انسجام مطالب خيلي بهتر شده است ، خدا قوت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.