دخل و خرج در زندگی

 چگونه خرید کنیم


خرید یکی از ضروریات زندگی است. خرید می کنیم چون اغلب وسایل و لوازمات زندگی را نداریم و به ناچار آن را از بازار تهیه می کنیم. نوع خرید هر انسانی بخشی از سبک زندگی او را نیز نشان می دهد. هر سبکی از زندگی نیز دارای آداب ویژه خود می باشد.

خرید و دخل و خرج در زندگی آدابی دارد که چنانچه رعایت شود می توانیم زندگی آرامی برای خود مهیا کنیم اما وقتی این آداب به هر دلیلی رعایت نشود می تواند برای ما مشکلات زیادی ایجاد کند.

رعایت آداب دخل و خرج فقط مربوط به قشر کم درآمد جامعه نیست زیرا چنانچه افراد ثروتمند نیز به درستی آن را رعایت نکنند می توانند ثروت خود را از دست دهند و در مقابل افراد کم در آمد آن را رعایت کنند، می توانند به ثروت بیشتری برسند.

بنابراین اهمیت رعایت آداب دخل و خرج موضوع گسترده و با اهمیتی است که باید نسبت به رعایت آن اقدام کرد.

چگونه خرید کنیم

خرید از فروشگاه های ارزان


افراد کم در آمد و حقوق بگیر غالبا درآمدهای یکسان و ثابتی دارند. حقوق و درآمد بسیاری از آنان اندک و محدود است و ممکن است کفاف مخارج یک ماه زندگی آن ها را ندهد. این افراد باید برای خرید، برنامه ریزی درست داشته باشند تا در پایان برج به مشکلی برنخورند.

در بازار و جامعه فروشگاه های متعددی که نرخ های مختلفی برای اقلام خود اعلام می کنند وجود دارند. حقوق و در آمد خیلی از افراد به سختی برای خرج یک ماه کافی است و اگر چنین افرادی برای زندگی و خرج خود برنامه درستی نداشته باشند حقوق آنان برای مخارج یک ماه آنان کافی نخواهد بود. پس مدیریت دخل و خرج در زندگی بسیار مهم به نظر می رسد.

فروشگاه هایی که اقلام خود را با قیمت های مناسب به مردم ارائه می کنند کم و بیش درسطح شهر وجود دارد. هر چند این فروشگاه ها برای هر قلم جنس خود، تخفیف زیادی قائل نمی شوند اما اگر تعداد بیشتری جنس از این فروشگاه ها تهیه کنید چند برابر با تخفیف خرید روبرو می شوید و اگر میزان این تخفیف ها با هم جمع شود، در مجموع  با یک مبلغ تقریبا بزرگ مواجه می شوید که برای شما تخفیف قائل شده اند.

این موضوع نشان می دهد که خرید از این فروشگاه های تخفیف دار و زنجیره ای برای شما مقرون به صرفه تر است در حالی که غیر از تخفیف، شما می توانید اجناس با کیفیت و همچنین امکان ابتیاع محصول پس از ۷۲ ساعت بهره مند شوید.

خرید از فروشگاه های ارزان

نقش مهمانی های ساده در رشد رفت و آمد

قرض ممنوع


بسیاری از افراد در شرایط بد اقتصادی و برای اینکه مایحتاج زندگی خود را تهیه کنند به قرض گرفتن از دیگران روی می آورند. ما به شما پیشنهاد می کنیم که دخل و خرج در زندگی خود را طوری برنامه ریزی کنید که لازم نباشد پولی را قرض کنید. وام گرفتن با بهره زیاد و همچنین استفاده از کارت های اعتباری خرید که سود و بهره فراوانی به دارنده آن تحمیل می کند از دیگر شیوه های افراد برای مواجهه با چنین شرایطی است.

کسانی که درآمد پایینی ندارند نمی توانند همواره قرض بگیرند زیرا باید روزی آن را بپردازند. قرض وقتی مشکلی ایجاد نمی کند که شما بتوانید ماه یا ماه های بعد آن را به صاحبش برگردانید.

پرداخت قرض به افزایش درآمد شما وابسته است و در غیر این صورت قرض های مکرر می تواند شما را با ورشکستگی کامل روبرو کند و در پایان نتوانید آن را به صاحبش پرداخت نمایید.

قرض ممنوع

یادداشت برداری مخارج


برای اینکه برای دخل و خرج در زندگی با مشکل روبرو نشوید لازم است که کل مبلغ درآمد را درگوشه ای از کاغذ بنویسید و در کنار آن نیز میزان هزینه های زندگی را به طور دقیق و به تفکیک بیاورید.

میزان هزینه ماهانه و درآمد ماهانه هر فرد می تواند وضعیت آنان را مشخص کند و براساس آن به برنامه ریزی و خرید اقدام نمایید.

یادداشت برداری مخارج

مدیریت اقتصاد خانواده


برای تنظیم دخل و خرج زندگی، نیازمند مدیریت اقتصاد خانواده هستیم . مهم نیست مدیریت اقتصاد خانواده زن یا شوهر باشد بلکه مدیریت باید به کسی سپرده شود که استعداد و نبوغ اقتصادی داشته باشد و بتواند به درستی هزینه کند و در پایان ماه نیز با کمبود مالی روبرو نشود.

مدیریت اقتصاد خانواده باید طوری برنامه ریزی و هزینه کند که در کنار تامین تمام یا اغلب مایحتاج زندگی، از نظر دخل و خرج نیز با مشکل روبرو نشود.

همراهی خانواده


اکثر افراد، هنگامی ‏که برای اولین بار مدیریت دخل و خرج خانه را در اختیارمی گیرند، در چگونگی تنظیم بودجه دچار مشکل می‌شوند. تلاش برای چرخاندن یک خانواده بدون برنامه‏‌ریزی به شرایط سخت مالی منجر می‏‌شود. یک شخص مجبور نیست که تمام این بار را خودش به دوش بکشد. این کاملا منطقی است که از اعضای خانواده‌‏تان هم بخواهید که در این مسوولیت با شما شریک باشند.

از آنجا‏ که پول را همه اعضای خانواده خرج می‌‏ کنند، هر کس در خانواده باید درک کاملی از پولی که در خانه در دسترس است، داشته باشد.

 اکثر افرادی ‏که برای اولین بار مدیریت دخل و خرج خانه را برعهده می گیرند، ممکن است در چگونگی تنظیم بودجه دچار مشکل ‌شوند. تلاش برای چرخاندن یک خانواده بدون برنامه‏‌ریزی امکان پذیر نیست و برای برنامه ریزی و کارهای دیگر آن می توان از دیگران نیز کمک گرفت. به عبارتی یک شخص مجبور نیست که تمام این بار را خودش به دوش بکشد. این کاملا منطقی است که از اعضای خانواده‌‏تان هم بخواهید که در این مسوولیت با شما شریک باشند.

همراهی خانواده

از آنجا‏ که پول برای تمام اعضای خانواده مصرف می‌‏شود، هر کس در خانواده باید درک کاملی از پولی که در خانه در دسترس است، داشته باشد. همچنین باید بداند که چقدر می‏‌تواند خرج کند، بدون آنکه مشکلات مالی برای خانواده به‏ وجود بیاورد. این عاقلانه است که بگذاریم هر کسی بداند که چقدر پول موجود است و سهم هر کس چقدر است. مسلما کودکان محدودیت‏‌های بیشتری نسبت به والدین در خرج کردن دارند. از همان ابتدا که در خانه شروع به برنامه‏‌ریزی مالی می‌کنید، عاقلانه است که مقداری را به‌عنوان پس‌انداز اضطراری برای روز مبادا کنار بگذارید. این پول می‏‌تواند در خیلی مواقع استفاده شود اما باید محدودیتی نیز برای موارد خرج کردن آن مشخص کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code