جاذبه های گردشگری استان لرستان

معرفی جاذبه های گردشگری استان لرستان


لرستان به دلیل برخورداری از طبیعت زیبا و همچنین آثار تاریخی و فرهنگی فراوان از جمله استان های زیبای ایران است که گردشگران و مسافران با توجه به این ظرفیت ها، همواره این استان را در لیست مناطق گردشگری خود قرار می دهند.

این استان درغرب کشور و در یک منطقه کوهستانی واقع شده که همین ویژگی کوه و جلگه فضاهای زیبایی در جای جای این سرزمین ایجاد کرده است. لرستان را استان آبشار می گویند زیرا در اغلب کوه های این سرزمین آبشارهای زیبا وجود دارد.

لرستان با نزولات مناسب آسمانی مواجه است. بارش باران مناسب و برف از ویژگی های این استان است. برف دامنه کوه ها تا مدت ها باقی می ماند و ذوب شدن این یخ ها و جاری شدن آب آن در رودخانه ها، همه از کافی بودن این مایع حیات بخش در این منطقه خبر می دهد.

این استان به خاطر این تنوع طبیعی و اقلیم، گردشگران با سلیقه ها و علائق مختلف را به خود جذب می کند از این رو سالانه شاهد ورود صدها هزار گردشگر به شهرهای مختلف لرستان است.

آبشارها، دره ها و اماکن تاریخی و فرهنگی از جاذبه ها و مناطق گردشگری این استان را تشکیل می دهد که برای دیدن حتی بخشی از آن به زمان زیادی نیاز است بنابراین گردشگران برای دیدن آثار بیشتر این استان، باید وقت بیشتری صرف کنند.

جاذبه های گردشگری استان لرستان

قلعه فلک الافلاک

استان لرستان دارای قلعه های مختلف است که پی بردن به اسرار و نوع معماری آن از جمله نکات جذاب برای گردشگران است. قلعه فلک الافلاک یکی از این آثار است که به عنوان نماد شهر خرم آباد از آن نام برده می شود.

این قلعه در مکانی بلندتر از فضای شهر قرار دارد و همین موضوع باعث شده همه مردم شهر بتوانند آن را ببینند. این قلعه از آثار دوره ساسانیان است و به آن دوازده برجی و دژ شاپور نیز گفته می شود.

قلعه فلک الافلاک در دوره های گذشته کاربری نظامی داشته و اکنون بخش هایی مانند موزه مردم شناسی و باستان شناسی در آن فعال است.

قلعه فلک الافلاک

دریاچه کیو

دریاچه کیو از زیباترین جاهای دیدنی خرم آباد محسوب می شود و حتی آن را بعداز فلک الافلاک به عنوان پربازدیدترین جاذبه های استان لرستان نام می برند.

آب دریاچه کیو از سرچشمه های مخمل کوه و چشمه های موجود در کف دریاچه تامین می شود. کف این دریاچه پوشیده از گونه های گیاهی است به همین دلیل نام آن کیو گذاشته شده است.

وجود گونه های گیاهی باعث شد که دریاچه هنگام پرآبی به رنگ کبود در آید. در این دریاچه قایق سواری و ورزش های آبی رایج است و این ورزش نیز معمولا بهار و تابستان در این دریاچه انجام می شود. دریاچه کیو در شمال غربی شهر خرم آباد واقع شده است.

دریاچه کیو

بام لرستان

بام لرستان را جوان پسند ترین جاذبه های گردشگری این استان نام می برند. معمولا شب را مناسب زمان برای حضور در این نقطه می دانند زیرا وقتی از بالا به روشنایی خانه ها و اتوبان های شهر نگاه کنید با جلوه زیبایی از این شهر روبرو می شوید. اینجا دارای آب و هوای بسیار تازه و لطیف است که این موضوع توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

برای حضور در بام لرستان باید از جاده شیب دار گذر کرد و وقتی به این محل رسیدید همه شهر را می توانید از بالا به خوبی نگاه کنید.

قرار است بام لرستان به بزرگترین مجتمع تفریحی غرب کشور تبدیل شود در حالی که در همین محل رصدخانه کاسین نیز وجود دارد. این بام در شرق خرم آباد، خیابان شریعتی ، بالای کوه مدبه واقع شده است.

بام لرستان

آبشار نوژیان

لرستان یکی از استان های دارای آبشارهای فراوان است که به همین ویژگی نیز شهرت دارد. آبشار نوژیان با ۹۵ متر ارتفاع، بلندترین آبشار این استان است.

آب این آبشار از چشمه های اطراف تامین می شود و پوشش گیاهی این محل در نوع خود منحصر به فرد است. گیاهان دارویی در اطراف این آبشار می رویید که همین موضوع باعث شده خیلی از گردشگران برای تهیه این گیاهان به نوژیان بروند.

این آبشار در روستای نوژیان در ۳۸ کیلومتری جاده کمربندی خرم آباد و جنوب شرقی آن قرار دارد و سالانه به خاطر ویژگیهایش، هزاران گردشگر را به خود می پذیرد. آبشارها در هرنقطه ای از جهان دارای طبیعت و چشم اندازهای زیباست اما در لرستان به خاطر موقعیت جغرافیایی، کوه و جلگه ها، این زیبایی بیشتربه چشم می خورد.

آبشار نوژیان

آبشار گریت

اگر به استان لرستان سفر کردید دیدن آبشار گریت را از دست ندهید زیرا این آبشار با ارتفاع ۱۵متر یکی از زیباترین و سرسبزین منطقه این استان را تشکیل می دهد. این آبشار که در۵۰ کیلومتری خرم آباد واقع شده در طبیعتی مملو از درختان بلوط و زلزالک واقع شده است.

گردشگری خراسان جنوبی و جاذبه های آن

آبشار گریت

دریاچه گهر

دریاچه گهر در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان دورود و در میان کوه های اشترانکوه واقع شده که دارای آب خنک و بلوری رنگ است.

در کنار این دریاچه جنگلی با درختان انبوه قراردارد که زیبایی های این نقطه را دو چندان کرده است. دره نی گاه با لاله های واژگون همراه با درختان تنومند بلوط و زالزالک، سیب، ارژن و انار از جمله چشم اندازهای این منطقه است.

یکی از دیدنی های این منطقه وجود گونه های مختلفی از حیوانات مانند بز، آهو، قوچ، کبک و شاهین است که یک موقعیت طبیعی بی بدیل به این منطقه بخشیده است.

البته اینجا دریاچه گهر دوم هم وجود دارد که شما پس از ۴۰ دقیقه پیاده روی می توانید به آن برسید. اینجا دریاچه کم عمق تر است و همین مساله باعث شد که شما به راحتی بتوانید ماهی های  این دریاچه را ببیند که در حال حرکت و جنب و جوش هستند.

آبشار گریت

آبشار بیشه

آبشار بیشه در روستایی به همین نام در میان جنگل های بلوط قرار گرفته است که در نزدیک آن ایستگاه راه آهن بیشه با چشمه های زیاد کنار آن، مناظر بسیار زیبایی در این نقطه از استان لرستان خلق کرده است.

اگر کمی به پایین آبشار نگاه کنید، جویباری خواهید دید که با آب خنکش فضای دل انگیزی در این محیط ایجاد کرده است. طبیعت اینجا با این خصوصیت همواره زیباست و لحظات خوشی برای گردشگران و مسافران ایجاد می کند.

آبشار بیشه با ۴۸ متر ارتفاع در مسیر راه آهن خوزستان به تهران و در شهرستان دورود واقع شده است.

آبشار بیشه

خانه ابو

در سفر به استان لرستان می توانید از خانه های قدیمی این استان نیز دیدن کنید. خانه آخوند ابو یکی از آثار بجامانده از دوره قاجار است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

این خانه دارای حیاطی با صفاست که صدای فواره آن آرامش خاصی به انسان می دهد. این خانه از دو بخش تابستانه و زمستانه تشکیل شده که برای اهالی خانه برای استفاده در این فصول احداث شده است.

این خانه متعلق به شیخ ابوطالب قاضی معروف به آخوند ابو است که پس از بازسازی به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری این استان تبدیل شده است.

خانه تاریخی ابودر محله درب باباطاهر (دَر بُو طار)، خیابان امام، انتهای کوچه بن بست خیابان غربی قلعه فلک الافلاک خرم آباد واقع شده است.

خانه ابو

دیدنی های دیگر استان لرستان

مخمل کوه خرم آباد، آبشار آب سفید الیگودرز، دشت لاله‌های واژگون الیگودرز و دره شیزر کوهدشت از دیگر آثار دیدنی استان لرستان را تشکیل می دهد.

جاذبه های گردشگری استان قزوین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code