معرفی جاذبه های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد

موقعیت جغرافیایی هر محیطی، تاثیر زیادی در اقلیم و آب وهوای آن دارد. خیلی از مناطق و استان های کشور از نظر جاذبه های طبیعی و گردشگری مثل هم هستند که نمونه های از آن را می توان در استان های غرب کشور مشاهده کرد.

استان های کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه و حتی همدان را می توان جزو این مناطق نام برد که دستکم از نظر جاذبه های طبیعی با تفاوت های بسیار اندک، تقریبا مثل هم هستند.

در همه این استان ها به ویژ استان کهکیلویه و بویراحمد، با طبیعت و مناظری روبرو می شویم که بسیار چشم نواز و جذاب است که همه گردشگران و مسافران را به خود جذب می کند.

با اینحال مهم ترین نکته ای که در مورد این استان ها ازجمله کهکیلویه و بویراحمد وجود دارد این است که خیلی از آثار این مناطق به ویژه آثار طبیعی آن ناشناخته باقی مانده است و معمولا گردشگران پس از ورود به این مناطق تازه در می یابند که این منطقه از چنین پتانسیلی برخوردار است.

کهکیلویه و بویراحمد از منظر فرهنگ بومی، جاذبه های طبیعی، طبیعت بکر و تنوع آب و هوایی از استان های شاخص کشور است که حتی به آن ایران کوچک هم می نامند.

  • کوه دنا

کهکیلویه و بویراحمد در خود کوه دنا را جای داده است که از نظر جذابیت ها و زیبایی ها کم نظیر می باشد. اینجا دریاچه های زیبا و آب روان در کنار قله های سر به فلک کشیده و دشت های فراخ مناظر بسیار زیبایی خلق کرده است که می تواند قطعه از بهشت آن را متصور شد.

این استان از دامنه رشته کوه های زاگرس تا جلگه های حاصلخیز حاشیه خلیج فارس گسترده شده است که در این فضا همه نوع زیبایی و گونه هایی از گیاهان و حیوانات دیده می شود.

طبیعت این استان هنوز نشناخته است و به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده است. کهکیلویه و بویراحمد با چنین خصوصیتی، یک سرزمین چهار فصل است که در همه فصول زیبایی ها و قشنگی  منحصربه فرد خود را دارد. بنابراین گردشگرانی که در هر یک از این فصل ها به این دیار سفر کنند، دست خالی بر نمی گردند و دنیایی از خاطرات را با خود به همراه خواهند برد.

کوه دنا کهگیلویه و بویراحمد

  • آبشار یاسوج

کهکیلویه و بویراحمد و یاسوج به عنوان مرکز این استان دارای باغ های زیبا و خرم است. در شمال شرق شهر یاسوج با گذر از این باغ ها به تنگه های به نام تنگه یاسوج می رسیم که مملو از درختان کهنسال چنار است.

آب این آبشار از ذوب شدن برف کوه های منطقه تامین می شود که در تمام طول سال این وضعیت جریان دارد.

از ویژگی ها و آثار مفید این آبشار این است که آب شرب شهر یاسوج را تامین می کند. با اینحال این پارک به خاطر واقع شدن در منطقه مرتفع و سرسبز، آب و هوایی مطلوب و خنک دراین فضا حاکم کرده که در فصول گرم پذیرای گردشگران زیادی است.

آبشار-یاسوج کهگیلویه و بویر احمد

  • آبشار تنگ تامرادی

آبشار تنگ تامرادی در میانه راه یاسوج به سپیدار واقع است که این موضوع باعث شد که محیط و فضای سبز و جذاب در این مسیر بوجود آید.

این آبشار دارای ۱۵ متر ارتفاع بوده ودر کنار آن آبشارهای کوچک و بزرگتر وجود دارد که فضایی به وسعت بیشتری را دیدنی و جذاب کرده است. این آبشار در ۴۵ کیلومتری یاسوج قرار دارد.

  • آبشار کمردوغ

آبشار کمردوغ استان کهکیلویه و بویر احمد هرچند همانند سایر آبشارهای این استان خروشان نیست اما مسیر و راهی که به آن منتهی می شود پراز مناظر زیبا و دیدنی است.

در این مسیر پله های بسیار زیبا وجود دارد که گردشگر را مجذب خود می کند. این مسیر از میان تنگه ای زیبا می گذرد که صخره های سربه فلک کشیده آن چشم هر بیننده را مبهوت می کند.

این منطقه و مسیر، مناسب ورزش صخره نوردی است و به همین دلیل علاقه مندان به ورزش صخره نوردی با لوازم و تجهیزات به این جا می آیند تا به صخره نوردی بپردازند. این آبشار در ۸۰ کیلومتری شهر دهشت و در روستای کمردوغ قرار دارد.

آبشار-کمردوغ کهگیلویه و بویر احمد

  • برم الوان

دریاچه زیبای برم الوان مانند الماسی در سرزمین کهکیلویه و بویراحمد می درخشد. این دریاچه در حدود ۴۰ کیلومتری شهری به نام لیکک در شهرستان بهمئی و روستای سرآسیاب سوفی واقع شده است.

دریاچه برم الوان که در ۳۱۵ کیلومتری شهر یاسوج واقع است ۱۵۰ هزار متر مربع وسعت دارد. اینجا گردشگر فضایی پر از درختچه ها و درختان زیبا در اطراف این دریاچه می بیند که سبب آب و هوای مطبوع و چشم اندازهای زیبا شده است.

دلایل جالب برای سفر به ایتالیا

  • پارک جنگلی

جنگل های انبوه بلوط، با فرهنگ مردم کهکیلویه و بویر احمد پیوند خورده است و به همین دلیل در نزد آنان از محبوبیت خاصی برخوردار است.

این درخت ها در جای جای این استان از جمله پارک جنگلی یاسوج به چشم می خورد.جنگل های انباشته از درخت بلوط در فصول بهار و تابستان به رنگ و بوی گل های فراوان آراسته می شوند.

  • پارک ملی دنا

اگر می خواهید یکجا گونه های مختلفی از پرندگان و حیوانات را از نزدیک ببینید به پارک ملی دنا در یاسوج بروید. اینجا انواع پرندگان و حیوانات وحشی و اهلی وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی برای دیدن آنها به این پارک مراجعه می کنند.

پارک ملی دنا دهمین ذخیره گاه زیست کره کشور و پانصد و پنجاهمین ذخیره گاه زیست کره دنیاست. در این پارک بیش از ۷۷ گونه پرنده، ۲۴ گونه پستاندار، ۲۰ گونه آبزی و ۳۹ خزنده زندگی می کنند.

پلنگ، کل و بز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور، سنجاب و سگ آبی از جمله حیواناتی هستند که در این پارک زندگی می کنند.

پارک-ملی-دنا

  • پیست اسکی دنا

منطقه کاکان در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج از چشم انداز منحصر به فردی بهره مند است. این فضای جذاب به خاطر گردنه زیبای آن به نام بابا حسن پدید آمده است. اینجا فقط این گردنه نیست که گردشگران را به این سمت جذب می کند بلکه پیست اسکی دنا بهانه ای است که ورزشکاران را به این منطقه بکشاند.

این پیست به طول حدود ۶۰۰ متر مربع و عرضه ۱۵۰۰ مترمربع است که دارای امکاناتی مانند رستوران و کافی شاپ، خوابگاه و محل کرایه تجهیزات اسکی است.

  • تنگ گنجه ای

تنگ گنجه ای از دیگر دیدنی های کهکیلویه و بویراحمد را تشکیل می دهد که چند چشمه جوشان را در خود جای داده است. آب این چشمه ها بسیار سرد و گواراست و وجود درختان فراوان در این منطقه، به زیبایی های این محیط بیش از پیش افزوده است.

این منطقه نیز در فصول گرم سال پذیرای طبیعت گردهای  بسیاری ازشهر یاسوج است. فاصله این منطقه از شهر یاسوج ۱۳ کیلومتر می باشد.

همچنین در فاصله ۳ کیلومتری شهر یاسوج، تنگ مهریان وجود دارد که مناظری مملو از زیبایی و جذاب در این منطقه خلق کرده است.

جاذبه های گردشگری خمام

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code