جاهای دیدنی خوی ؛ مرکز تمدن کهن ایران

خوی یکی از شهرهای مهم در استان آذربایجان غربی محسوب می شود که در طول تاریخ از جهات مختلف از جمله واقع شدن در مسیرجاده ابریشم و داشتن ظرفیت های مختلف تجاری و جاذبه های فراوان گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. این شهر از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد و خیلی از مسافران و گردشگران در سفر به این کشور، از خوی عبور می کنند. این شهر در گذشته بیشتر دارای اهمیت نظامی و سیاسی بوده اما اکنون تجاری و بازرگانی بودن آن بیشتر به چشم می آید.

شهرستان خوی از کهن ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران محسوب می شود و از سابقه تاریخی سه هزار ساله برخوردار است. این شهرستان از گذشته به دلیل قرارگیری در مسیرهایی تجاری همچون مکه یولی، طرابوزان به جلفا و جاده‌ ابریشم، از اهمیت زیادی برای بازرگانان، تجار و رجال مملکتی برخوردار بوده است. این شهر در برخی از محصولات کشاورزی مطرح است ، تا جایی که خیلی ها این شهر را به عنوان شهر تخمه‌ آفتابگردان می‌شناسند.

شهرستان خوی | آذربایجان غربی

خوی از نظر تاریخی نیز دارای اهمیت زیادی است. برج شمس تبریزی، پل قطور، دروازه سنگی و بازار خوی از مهم ‌ترین جاهای دیدنی خوی می باشند . این شهر باوجود تاریخ غنی و آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری هنوز آنقدر که شایستگی اش را دارد شناخته نشده است. البته این شهر در ادوار مختلف تاریخی به دلایل مختلفی از جمله سوانح طبیعی اهمیت خود را از دست داده و با از بین رفتن شهر قدیمی، شهری جدید در مجاورت آن تاسیس شده است. با این حال هنوز جاذبه‌های گردشگری متعددی مانند جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی در این شهرستان وجود دارد که دیدن آن برای هر مسافر و گردشگری جذاب و دلپذیر است.

با هم سری به این شهر می زنیم و تعدادی از جاهای دیدنی خوی را از نظر می گذرانیم .

پل خاتون

پل خاتون | شهرستان خوی

پل خاتون یکی از آثار تاریخی شهرستان خوی محسوب می شود که در فاصله ۳ کیلومتری این شهرستان قرار گرفته است. قدمت این پل به قرون ۱۲ هجری بین سال های ۱۱۷۰ تا ۱۲۰۰ می رسد. این پل در گذشته محل تردد کاروان‌هایی که از عثمانی وارد ایران می‌شدند، بوده است. در ساخت این پل از مصالح مختلف استفاده شده است. پایه‌ها و موج‌شکن‌های این پل تاریخی، به شکل پشت ماهی است و با مصالحی همچون سنگ‌های عظیم، ماسه و آهک ساخته شده است.

مقبره علمدار

مقبره علمدار | شهرستان خوی

این مقبره که در شمال غربی خوی واقع شده است متعلق به دوران حکومت ساسانیان می باشد. مقبره علمدار بر فراز تپه کوهی کوچک و در روستای «بدل آباد» واقع شده است. بر اساس برخی روایت ها این مقبره ابتدا آتشکده بوده که بعدها تخریب شده و در دوره شاه عباس صفوی چنین مقبره ای احداث می شود. این آرامگاه متعلق به یکی از شهدای سادات جنگ چالدران است که در زمان این جنگ پرچمدار شاه عباس بوده است.

برج شمس تبریزی

برج شمس تبریزی | شهرستان خوی

برج شمس تبریزی یا مناره شمس تبریزی نیز یکی از آثار باقی مانده از دوران صفوی و از مهم ترین جاهای دیدنی شهر خوی می باشد . این بنا را متعلق به شمس تبریزی می دانند که به فرمان شاه اسماعیل صفوی ساخته شده است. این برج با استفاده از آجر ساخته شده و شاخ های قوچ و میش در طراحی آن مورد استفاده قرار گرفته اند .

شاه اسماعیل صفوی معمولا به شکار می رفت و شاخ هایی که در تزیینات و طراحی این برج از آن استفاده شده نیز از شکارهای او است. مدت اقامت شاه اسماعیل در شکارگاه ۴۰ روزه بوده و در محلی به نام کوه چله این شکار صورت می گرفت.

بازار تاریخی خوی

بازار تاریخی خوی

بازار خوی از جمله دیدنی ها و جاذبه های تاریخی شهرستان خوی است. قدمت این بازار قدیمی به دوره حکومت صفویان و زندیه می رسد. این بازار در طول دوران خود با تغییر و تحول و بازسازی های زیادی مواجه شده است .این بازار در زمان قاجار و توسط عباس میرزا ساماندهی شد. بازار تاریخی خوی را دومین بازار بزرگ ایران می دانند که به همت عباس میرزا با تغییر و تحول و بازسازی زیادی روبرو شده است. این بازار هنوز در خوی حرف اول را می زند و به عنوان نبض تپنده اقتصادی این شهر فعال است.

بازار بزرگ خوی به خاطر نگهداری کتیبه های موجود این محل، احداث شده است که ابتدا کار ساخت آن در دوران شاه طهماسب شروع شد و سپس در زمان عباس میرزا ادامه یافت.بازار تاریخی خوی متشکل از چند راسته بازار سرپوشیده، چند سرا، چهار سو، گذر قدیمی و کاروان‌سرا می باشد.

دروازه سنگی خوی

دروازه سنگی | جاذبه های گردشگری

دروازه سنگی از جمله میراث تاریخی و ارزشمند شهرستان خوی است که سالانه پذیرای گردشگران زیادی است. این اثر در کنار بازار تاریخی خوی و به سمت شهر سلماس قرار گرفته است. این اثر تاریخی متعلق به دوران ایلخانان یا حکومت قاجاریان است. البته نوع معماری بکار رفته در این اثر بیشتر نزدیک به دوره قاجار است ، از این رو هنوز بین کارشناسان در این مورد اختلاف نظر وجود دارد

نوع معماری این بنا غیر بومی است و به نظر می رسد  با الگوبرداری از بناهای قاهره، از مرمر سیاه و سفید و به دلیل محافظت شهر از حملات دشمنان، ساخته شده است.

مسجد مطلب خان

مسجد تاریخی مطلب خان

مساجد پس از ظهور اسلام یکی از مکان های باارزش دوره های مختلف تاریخی ایران بوده است به همین دلیل با بهترین معماری دوره خود ساخته می شدند و در حفظ و نگهداری آنان نیز تلاش های زیادی صورت می گرفت. خیلی از این مکان ها به دلیل نوع معماری و قدمت تاریخی در فهرست آثار ملی قرار گرفته اند که مسجد مطلب خانه خوی یکی از این آثار ملی می باشد. این مسجد به روش معماری دوران مغول و به صورت روباز ساخته شده است. اما در گذر زمان این معماری از بین رفت و در دوران قاجار مسجد جدیدی در همین مکان ساخته شد.

این مسجد از بخش های مختلف مانند شاه ‌نشین‌های مرتفع، ایوان بزرگ، حجره‌های دو طبقه در گرداگرد شبستان روباز تشکیل شده است.

موزه خوی

موزه تاریخی خوی

این موزه از جاهای دیدنی خوی به شمار می رود که در یک طبقه متشکل از دو سالن و یک تالار کوچک و در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی، احداث شده است . ۱۰ سال بعد بخش‌های دیگری همچون سه تالار کوچک دیگر نیز به این موزه افزوده شده است. اکنون اشیای باستانی آذربایجان، خراسان، ری، گیلان، کاشان، مردم‌شناسی، هنرهای تزئینی، هنرهای ملی، صنایع دستی، سنگ‌ نوشته‌ های شاه طهماسب صفوی، کتب خطی، سکه‌های دوران مختلف و گل مهره‌ها در این موزه نگهداری می‌شوند.


هنگام سفر به آذربایجان غربی دیدن این شهر ها را فراموش نکنید :

جاهای دیدنی مهاباد ؛ جلوه گاه فرهنگ و زبان کردی
مناطق گردشگری میاندوآب ؛ شهری میان آب های خروشان
مناطق گردشگری پلدشت ؛ شمال غربی ترین شهر ایران
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code