جاهای دیدنی مراغه ، ماراآغا جایگاه بزرگان

بیایبد به یک مرکز تاریخ و فرهنگ در ایران سفری داشته باشیم . مجله اینترنتی ایده آل مگ امروز می خواهد گذاری در شهر زیبای مراغه داشته باشد . جالب است بدانید مراغه در اصل ماراآغا بوده که مارا به معنی جایگاه و آغا به معنی بزرگان می باشد . در اصل امروز می خواهیم به جایگاه بزرگان سفر کنیم و جاهای دیدنی مراغه را نگاهی گذرا بیندازیم .

مراغه از شهرهای معروف استان آذربایجان شرقی است که یکی از عوامل این معروفیت به وجود جاذبه های فراوان گردشگری در این شهرستان برمی گردد. این شهر دارای جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی فراوانی است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به این منطقه می کشانند. آب و هوای مطبوع درکنار آثار تاریخی، باستانی و طبیعی، این شهرستان را به یک مقصد مهم گردشگرای تبدیل کرده است.

شهر تاریخی مراغه

مراغه در ۱۳۰ کیلومتری تبریز واقع شده است. این شهر از سمت شمال با شهرستان تبریز، از شرق با بستان ‌آباد و هشترود و چاراویماق، از غرب با بناب و عجب ‌شیر و ملکان ورزقان و از جنوب به استان آذربایجان غربی همسایه است.

مراغه در زمان حکومت ایلخانان مغول پایتخت ایران بوده است. این شهرستان دارای ۳۰۰ اثر تاریخی و تپه های باستانی است که قدمت برخی از آنها به چندین هزار سال می رسد. این آثار مراغه را جزء ۱۰ شهرستان برتر تاریخی و فرهنگی کشور قرار داده است. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان مراغه، وجود باغ های متعدد در این شهر است که جذابیت های خاصی به این منطقه بخشیده اند . خیابان های مراغه نیز مملو از درخت می باشند که وجود این درختان سر به فلک کشیده زیبایی خاصی به این شهر بخشیده است. یکی از جاذبه های دیگر گردشگری این شهر، رودخانه ای است که در مرکز این شهر جریان دارد.

مراغه به خاطر واقع شدن در کنار کوه سهند و رودخانه صوفی‌ چای، طبیعتی بی ‌نظیر دارد، به طوری در اواسط بهار تا اوایل پاییز سفری به یاد ماندنی برای شما رقم می زند.

سوغات مراغه

سوغات مراغه | باسلوق

یکی از بخش های اصلی هر مسافرتی ، سوغاتی های آن می باشند و معمولا اولین چیزی که هنگام برگشت از سفر از شما می پرسند این است که سوغاتی چه آورده ای؟

هر شهری معمولا دارای سوغات و محصولات خاص خود است. گردشگران و مسافران می توانند از این شهر برای بستگان، دوستان و آشنایان خود سوغات های مختلفی تهیه کنند. مهم ترین سوغاتی های مراغه صابون و سجوق هستند. علاوه بر این دو، خشکبار مراغه، عسل طبیعی، شیرینی چای، دوشاب، باسلوق و حلوا نیز از دیگر سوغاتی های این شهر محسوب می شوند.

رودخانه صوفی چای

رودخانه صوفی چای

موقعیت عبور رودخانه ها از دل کوه ها، دشت ها و جلگه ها، هرکدام دنیایی از زیبایی ها و جذابیت ها به همراه دارد. برخی از رودخانه ها نیز داخل شهرها عبور می کنند که زیبایی ها و چشم اندازهای جذابی برای شهرها پدید می آورند که برای شهروندان و گردشگران جذابیت خاصی دارد.

رودخانه صوفی چای از جمله این رودخانه هاست که از مرکز شهر مراغه می گذرد و در مسیر خود، زیبایی های زیادی بوجود می آورد. صوفی چای (صوفی رود) از دامنه های جنوب غربی کوه سهند و از آب شدن برف های کوهستان سرچشمه می گیرد. این رودخانه تمام مزارع و باغ های اراضی شهرستان مراغه را سیراب می کند و از جنوب آن وارد منطقه بناب می شود.

بازار مراغه

بازار سنتی مراغه

وقتی به مراغه سفر می کنیدحیف است که به بازار این شهر سری نزنید. در این بازار شما می توانید انواع سوغاتی های این شهر را تهیه کنید. بازار قدیمی مراغه از جاهای دیدنی مراغه به شمار می رود. گشتی در این بازار و خرید خوراکی های مختلف مثل لبنیات محلی و میوه‌ های تازه و سایر خوراکی های خوشمزه می تواند لحظاتی دلپذیری را برای هر مسافر و گردشگری ایجاد کند.

رصدخانه

رصدخانه مراغه

رصدخانه مراغه یکی از مکان های دیدنی و جالب این شهرستان محسوب می شود که به سبب تاریخی بودن تحولات مختلفی به خود دیده است. رصدخانه مراغه یک بنای علمی و تاریخی است که مربوط به دوران حکومت هلاکوخان مغول است. این بنا به دستور هلاکوخان در اواسط قرن هفتم هجری قمری یعنی در سال ۶۳۸ ساخته شده است و آن زمان مدیریت آن با خواجه نصیرالدین طوسی بود. این رصدخانه در ناحیه طالب خوان قرار گرفته است که از مرتفع ترین نقاط شهر محسوب می شود .

گنبد کبود

گنبد کبود مراغه

این گنبد شمال برجی از آثار دوران سلجوقیان با طرح منشور ده ‌وجهی و ارتفاع ده متر می باشد. هرچند اختلاف نظرهایی درباره زمان ساخت این بنا وجود دارد با این حال زمان تقریبی احداث این بنا بین سال ‌های ۵۸۲ تا ۶۵۲ بوده است. این گنبد از معماری زیبا و تزیینات با شکوه بهره مند است و براساس مندرجات کتیبه همین مکان، اینجا مدفن مادر « هلاکوخان» است.

معبد مهر

معبد مهر مراغه

معبد مهر ورجوی یکی از آثار ارزشمند روستای ورجوی مراغه است که  براساس پژوهش های پرویز ورجاوند، این بنا مرتبط با آیین مهرپرستی است. مهر یا میترا یعنی خدای نور و خورشید، یعنی خدایی که در خورشید جای دارد. این معبد حدود ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و یکی از چهار معبد مهر معروف ایران و از قدیمی‌ ترین آثار تاریخی آذربایجان شرقی است.

برج مقبره غفاریه

برج مقبره غفاریه

برج مقبره غفاریه شهر مراغه که یکی از آثار دوران قبل و بعداز اسلام می باشد، دارای تعداد زیادی از برج‌ ها و گنبدهای تاریخی است. این آثار بیشتر مربوط به دوران حکومت سلجوقیان و ایلخانان است. یکی از این برج ‌های تاریخی برج مقبره غفاریه یا گنبد غفاریه است که در شمال غربی شهر مراغه و در کنار رودخانه‌ ی صافی چای قرار دارد.

موزه ایلخانی

موزه ایلخانی مراغه

موزه ها یکی از جاذبه های گردشگری می باشند که در هر شهری مورد بازدید گردشگران زیادی قرار می گیرند. در این موزه ها می توان به اطلاعات ارزشمندی در باره زندگی گذشتگان رسید. برخی از موزه ها تخصصی می باشندکه موزه ایلخانی مراغه متعلق به دوره ایلخانی یکی از جاهای دیدنی مراغه محسوب می شوند. شهر مراغه در دوره ایلخانان مغول، پایتخت ایران بوده است و اشیا و آثار زیادی از این دوره در این شهر باقی مانده است.

موزه سنگ نگاره‌ ها

موزه سنگ نگاره‌ ها

آرامگاه آقالار و موزه سنگ نگاره ها از دیگر جاهای دیدنی مراغه محسوب می شوند که جذابیت های زیادی برای گردشگران به همراه دارند. موزه‌ سنگ‌ نگاره‌‌ ها در بافت تاریخی مراغه و در عمارتی به نام مقبره آقالار قرار دارد. ساختمان این موزه که یک بنای چهارضلعی آجری است متعلق به دوران حکومت زندیه است. پلان معماری، گنبد بزرگ مرکزی و رواق چهار ، از ویژگی های این بنا هستندکه در اواخر قرن ۱۲ هجری قمری، در سال ۱۱۷۵ به فرمان ضل‌السلطان ساخته شده است.


مطالب مرتبط :

مناطق گردشگری اسکو ؛ شهری کهن در آذربایجان شرقی

اماکن گردشگری جلفا ؛شهر مرزی آذربایجان

جاهای دیدنی شهر هریس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code